25 вересня 2015 року (10 год. 35 хв.) Справа № 808/4614/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, м. Запоріжжя
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Український графіт», м. Запоріжжя
про: стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, -
Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (далі - позивач або УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя) звернулось із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Український графіт» (далі - відповідач або ПАТ «Український графіт»), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 47 196,35 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем порушуються вимоги п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV) та ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1992 №1788-ХІІ (далі - Закон України №1788-ХІІ), згідно з якими, усі підприємства незалежно від форм власності та господарювання, галузевої належності та виду діяльності повинні відшкодовувати витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Вказує, що працівникам ПАТ «Український графіт» ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 призначені та виплачуються пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком №1. Внаслідок порушення відповідачем вимог чинного законодавства, ПАТ «Український графіт» має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій вищевказаним пенсіонерам за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України в сумі 47 196,35 грн. Враховуючи те, що заборгованість відповідача залишається не сплаченою, позивач просить стягнути її в судовому порядку.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2015 відкрито провадження в адміністративній справі №808/4614/15 та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 03.09.2015.
03.09.2015 Запорізьким окружним адміністративним судом за клопотанням представника відповідача винесено ухвалу про зупинення провадження у справі до 25.09.2015.
Відповідно до ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 25.09.2015 провадження в адміністративній справі поновлено.
В судове засідання представники сторін не з'явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
21.09.2015 від позивача до суду надійшло клопотання (вх. №41693) про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, у зв'язку з тим, що всі представники управління в цей день залучені до участі у судових засіданнях інших судів.
Відповідач позов не визнав, 14.09.2015 подав до суду заперечення (вх. №40076) проти адміністративного позову, в яких посилається на те, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України №1058-IV, Інструкції №21-1, Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 №5515-VІ, будь-які доплати, надбавки та підвищення повинні виплачуватись пенсіонеру за рахунок коштів Державного бюджету України. Тому зазначає, що вимоги позивача про стягнення з ПАТ «Український графіт» суми відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до Списку №1 в частині стягнення доплат, в тому числі за понаднормативний стаж, надбавок та підвищень, включених до розрахунків за червень - липень 2015 року, не мають жодних правових підстав. Відповідно до ч. 1 п. 6.2 Постанови правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього п.п. 1 п. 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зауважує, що позивач по пенсіонерам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_10, ОСОБА_14 розрахував процент пільгового стажу, що підлягає сплаті ПАТ «Український графіт», а відтак, й суму відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не пропорційно стажу роботи на всіх підприємствах, де працювали ці особи повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1. Крім того, відповідач вважає, що позивач всупереч вимогам законодавства по пенсіонерам ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_13, при розрахунку суми відшкодування підприємствами фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій необґрунтовано відніс витрати на виплату та доставку пенсій особам, які до 01.01.1992 працювали на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці на ПАТ «Український графіт». Також, вказує на те, що позивачем до матеріалів позову не надано документів, які б підтверджували правомірність нарахування зазначених у розрахунках сум, з яких би вбачалось з чого складається сума пенсії, які надбавки та доплати входять до її складу, коли і на якій підставі збільшувались суми пенсій (здійснювався перерахунок); документів, якими б підтверджувався відпрацьований працівником стаж (а саме копій трудових книжок) та доказів понесення позивачем фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (відповідні розрахункові документи, з яких би прямо вбачалось перерахування коштів на відкритий пенсіонеру картковий рахунок, або видача коштів готівкою через підприємства зв'язку). З урахуванням викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Причини неявки представника відповідача суду невідомі.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі матеріалів, в порядку письмового провадження.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до листа Головного управління статистики у Запорізькій області від 14.05.2015 №15-09/1116, Публічне акціонерне товариство «Український графіт» (код ЄДРПОУ 00196204), зареєстроване як юридична особа 24.12.1992, за адресою: 69600, м. Запоріжжя, Орджонікідзевський район, вул. Північне шосе, буд. 20.
Згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 62 Закону України №1788-ХІІ).
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами
Пунктом 20 зазначеного Порядку встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
З матеріалів справи судом з'ясовано, що працівникам ПАТ «Український графіт» ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, які перебувають на обліку в УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя, на підставі довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та довідок, що уточнюють особливий характер праці та дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, призначена і виплачується пенсія відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України № 1788-ХІІ за Списком №1.
Зокрема, стаж роботи ОСОБА_1 на підприємстві відповідача становить 10 р. 0.00 міс., відтак частка плати підприємства - 100%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 4 376,64 грн.; стаж роботи ОСОБА_2 на підприємстві відповідача становить 10 р. 0.00 міс., відтак частка плати підприємства - 100%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 4 834,26 грн.; стаж роботи ОСОБА_3 на підприємстві відповідача становить 7 р. 6.00 міс., відтак частка плати підприємства - 100%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 4 958,02 грн.; стаж роботи ОСОБА_4 на підприємстві відповідача становить 0 р. 9.07 міс., відтак частка плати підприємства - 7,56%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 548,86 грн.; стаж роботи ОСОБА_5 на підприємстві відповідача становить 1 р. 1.4 міс., відтак частка плати підприємства - 11,16%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 561,14 грн.; стаж роботи ОСОБА_6 на підприємстві відповідача становить 10 р. 0.00 міс., відтак частка плати підприємства - 100%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 6 616,12 грн.; стаж роботи ОСОБА_7 на підприємстві відповідача становить 1 р. 10.53 міс., відтак частка плати підприємства - 26,83%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 1 757,12 грн.; стаж роботи ОСОБА_8 на підприємстві відповідача становить 7 р. 6.00 міс., відтак частка плати підприємства - 100%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 4 184,36 грн.; стаж роботи ОСОБА_9 на підприємстві відповідача становить 7 р. 6.00 міс., відтак частка плати підприємства - 100%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 2 162,38 грн.; стаж роботи ОСОБА_10 на підприємстві відповідача становить 4 р. 5.47 міс., відтак частка плати підприємства - 59,41%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 1 618,63 грн.; стаж роботи ОСОБА_11 на підприємстві відповідача становить 10 р. 0.00 міс., відтак частка плати підприємства - 100%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 5 709,70 грн.; стаж роботи ОСОБА_12 на підприємстві відповідача становить 7 р. 6.00 міс., відтак частка плати підприємства - 100%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 2 323,26 грн.; стаж роботи ОСОБА_13 на підприємстві відповідача становить 10 р. 0.00 міс., відтак частка плати підприємства - 100%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 3 302,50 грн.; стаж роботи ОСОБА_14 на підприємстві відповідача становить 3 р. 11.10 міс., відтак частка плати підприємства - 39,25%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 1 778,64 грн.; стаж роботи ОСОБА_15 на підприємстві відповідача становить 10 р. 0.00 міс., відтак частка плати підприємства - 100%, сума плати ПАТ «Український графіт» за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) до Пенсійного фонду України складає 3 815,54 грн.
Зазначені обставини підтверджуються наданими позивачем та дослідженими судом довідками, що підтверджують наявність пільгового стажу, розрахунками стажу з відомостями про розподіл пільгового стажу, протоколами про призначення пенсії на пільгових умовах по кожному з вищевказаних пенсіонерів та розпорядженнями про здійснення перерахунку пенсій.
Таким чином, загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (по Списку №1) вищезазначеним пенсіонерам, яка підлягає відшкодуванню відповідачем до Пенсійного фонду України за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) становить 47 196,35 грн.
Відповідно до п. 2 прикінцевих положень Закону України №1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Інструкція №21-1).
Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції №21-1 встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно п. 6.1 Інструкції №21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України №1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до п. 6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покривається цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Таким чином, якщо працівнику призначено пенсію відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», то фактичні витрати на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах покриваються пропорційно підприємствами, робота на яких дає право на призначення пільгової пенсії.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій, що визначено п. 6.4. Інструкції №21-1.
Пунктом 6.5 даної Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Наданими позивачем розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (по Списку №1) з червня 2015 року № 450 та з липня 2015 року №504, підтверджується наявність у відповідача зобов'язання з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій зазначеним в адміністративному позові працівникам ПАТ «Український графіт» за спірний період на загальну суму 47 196,35 грн.
Вказані розрахунки складені з дотриманням всіх необхідних вимог Інструкції №21-1. Розмір сум з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по кожному із вказаних в адміністративному позові пенсіонерів визначено відповідно до приписів Закону №1058-IV та Інструкції №21-1.
Судом з'ясовано, що згідно наданих позивачем супровідних листів, УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя направлялись на адресу відповідача вищезазначені розрахунки, які отримані уповноваженими особами ПАТ «Український графіт», що підтверджується наявними у справі копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень.
Отже, відповідач був обізнаний про наявність у нього зобов'язань з відшкодування Пенсійному фонду України фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах вказаним у позові пенсіонерам за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно). Відповідач не надав суду доказів оскарження вищезазначених розрахунків.
Згідно п. 6.8 Інструкції №21-1, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Виплата пенсіонерам сум пенсій, заявлених до відшкодування, підтверджується наданими позивачем та наявними в матеріалах справи довідками про фактично призначені та виплачені пенсії.
Відповідачем не надано суду будь-яких платіжних документів, які б свідчили про повне або часткове погашення заборгованості.
Відтак, фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах вищевказаним пенсіонерам за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) в сумі 47 196,35 грн. залишаються не відшкодованими відповідачем до Пенсійного фонду України.
Вищенаведені, встановлені судом, обставини справи були підтверджені доказами, зібраними під час її розгляду.
З приводу заперечень відповідача проти стягнення на користь Пенсійного фонду України сум з відшкодування витрат на підвищення пенсій за понаднормативний стаж, оскільки на його думку, таке відшкодування взагалі не передбачено чинним законодавством України, суд зазначає, що дане питання регулюється приписами Закону України №1058-IV.
Згідно ст. 28 Закону України №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Починаючи з 01.10.2011 страховий стаж змінено та встановлено, що для чоловіків 35 років, для жінок - 30 років, проте відсоткове відношення збільшення пенсії залишилось незмінним та становить 1%.
Якщо пенсію було призначено до 1 жовтня 2011 року й особі після цієї дати не здійснювали перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, то й з 1 грудня мінімальний розмір її пенсії та доплату за понаднормативний стаж визначено за понад 20 і 25 років страхового стажу для жінок і чоловіків відповідно. А якщо пенсію вже призначено в жовтні-листопаді 2011 року або призначено раніше, але протягом цих двох місяців перераховано зі стажу й заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, і якщо її мінімальний розмір і доплату за понаднормативний стаж визначено з урахуванням 30 й 35 років страхового стажу, то й грудневий перерахунок здійснено, виходячи із цих показників.
Тобто, згідно норм пенсійного законодавства витрати на підвищення пенсій за понаднормативний стаж відносяться до тих витрат, які підлягають відшкодуванню підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форми власності.
Що стосується різниці у розмірах пенсій встановлених під час призначення та поданих до відшкодування у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
У відповідності до ч. 1 ст. 42 Закону України №1058-IV пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт.
Крім того, у відповідності до ч. 4 ст. 42 вищезазначеного закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України №1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія підвищується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Отже, оскільки дане підвищення входить до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер і вона фінансується за рахунок коштів Пенсійного фонду, то відповідно до Інструкції №21-1 вона підлягає відшкодуванню відповідачем на рахунки Пенсійного фонду України у повному обсязі.
Щодо відшкодування пенсій, призначених відповідно до ст. 13 та ст. 100 Закону України №1788-ХІІ, особам, які мають відповідний стаж роботи до 01.01.1992, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 100 Закону України №1788-ХІІ, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Із змісту ст. 100 Закону України №1788-ХІІ випливає, що право на пенсію відповідно до вказаної статті має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.1992 і після цієї дати не працювала на цих роботах. В свою чергу, особі, яка до і після 01.01.1992 працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України №1788-ХІІ.
Суд зазначає, що відшкодуванню не підлягають витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на підставі ст. 100 Закону України №1788-ХІІ лише за умов, якщо пенсіонери працювали на відповідних роботах до 01.01.1992, станом на цю дату набули права на отримання таких пенсій, та не продовжували працювати після 01.01.1992, а відтак розмежування відповідачем періодів до 1992 року та після є безпідставним.
Згідно наведених норм чинного законодавства у відповідача наявний обов'язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України №1788-ХІІ.
Стосовно посилання відповідача на непропорційний розподіл стажу роботи на підприємствах, суд зазначає, що відповідно до п. 6.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному обсязі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових роботах.
Зауваження відповідача з приводу не надання позивачем копій трудових книжок суд до уваги не приймає, оскільки в матеріалах справи є копії довідок відповідача, якими підприємство підтвердило пільговий стаж колишніх працівників. Тому, досліджувати самі трудові книжки не має сенсу.
Що стосується посилання відповідача на те, що суми пенсій, зазначені у протоколах про призначення пенсій є значно меншими від сум, зазначених у розрахунках, то позивачем до матеріалів справи надані розпорядження, згідно яких були здійснені відповідні перерахунки розміру призначених пенсій, у зв'язку зі зміною стажу чи заробітку пенсіонера, або внаслідок масового (індивідуального) перерахунку пенсій. Це в свою чергу свідчить про правомірність нарахування позивачем вказаних у розрахунках сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які підлягають відшкодуванню відповідачем до Пенсійного фонду України.
На підтвердження фактично понесених позивачем витрат на виплату та доставку пільгових пенсій пенсіонерам, вказаним в адміністративному позові, УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя надані довідки, з яких вбачається розмір призначених та фактично отриманих пенсій кожним із пенсіонерів за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно), мова про які йшла вище. Дані довідки засвідчені підписом уповноваженої особи та печаткою УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя, на обліку в якому перебувають вищезазначені пенсіонери, тому досліджувати будь-які інші розрахункові документи, на чому наголошує відповідач, немає жодної потреби.
Таким чином, на підставі викладеного, суд спростовує доводи відповідача, викладені ним у письмових запереченнях.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оскільки матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (по Списку №1) пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 за період з червня 2015 року по липень 2015 року (включно) в сумі 47 196,35 грн., суд вважає позовні вимоги УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З урахуванням викладеного, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 41, 71, 86, 94, 128, 158 - 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Український графіт» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, - задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Український графіт», (69600, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд. 20, код ЄДРПОУ 00196204) на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, буд. 2-Б; код ЄДРПОУ 20508396, р/р 25601301001080, банк: Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 47 196,35 (сорок сім тисяч сто дев'яносто шість гривень 35 коп.) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко