справа № 2-а-1192/10
26 листопада 2010 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючої судді Маценко Н.П
при секретарі Облакевич А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Погребської сільської ради Броварського району Київської області про визнання відмови в наданні земельної ділянки недійсною та зобов»язання надати земельну ділянку
У вересні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом, в якому просить суд визнати недійсною відмову Погребської сільської ради Броварського району Київської області в наданні йому земельної ділянки площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства та зобов»язати відповідача надати йому таку земельну ділянку.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він як житель с. Погреби, пенсіонер радгоспу, ветеран праці, учасник Великої Вітчизняної Війни в червні 2010 року звернувся до Погребської сільської ради Броварського району Київської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,50 га для ведення особистого селянського господарства, при цьому отримав немотивовану та протизаконну відмову.
Вважає, що він має право на отримання у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства. З підстав незаконної відмови та порушення свого права на землю змушений звернутися до суду.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення аналогічні фабулі позовної заяви. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав, пояснив, що позивач звертався до них із заявою про надання йому земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, сільською радою йому було відмовлено в наданні з підстав порушення ним порядку набування права користування та права власності на землю, що передбачений ст. 118 ЗК України. Підставою для відмови позивачу також є відсутність затвердженого на даний час схеми розподілу земельних ділянок та генерального плану с. Погреби.
Крім того, рішенням Погребської сільської ради Броварського району Київської області від 07.05.2010 року за №1723 позивачу було виділено земельну ділянку площею 0,10 га для ведення огородництва. Вільні землі в сільській раді в межах населеного пункту в розмірі 0,50 га для ведення особистого селянського господарства відсутні. Просить в позові відмовити.
Вислухавши пояснення позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до вимог ст. 2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування та розпорядження землею. Суб»єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Правилами ст. 142 Конституції України передбачено, що право на землю комунальної власності належить територіальним громадам.
Відповідно до вимог ст. 121 ЗК України громадяни мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га.
З матеріалів справи вбачається, що 28.06.2010 року ОСОБА_1 звернувся до Погребської сільської ради Броварського району Київської області із заявою про надання у власність земельної ділянки площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства.
Листом за №232 від 21.07.2010 року Погребська сільська рада відмовила позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,25 га для ведення особистого селянського господарства.
З матеріалів справи також вбачається, що рішенням Погребської сільської ради Броварського району Київської області за №1723 від 07.05.2010 року продовжено термін користування городами та виділено вільні (які не оброблялися у минулому році) земельні ділянки на масивах «Залющина-1» і «Залющина-2» для городництва строком до жовтня 2010 року. В списку додатку до даного рішення за №11 значиться ОСОБА_1
Судом також враховуються і положення ст. 12 та 116 ЗК України, відповідно до яких громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Порядок передачі земельних ділянок у власність передбачений вимогами ст. 118 ЗК України із змінами, що внесені Законами України від 05.11.2009 року та 23.12.2009 року. Правилами зазначеної статті передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства подають клопотання до відповідної сільської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
При винесенні даного рішення судом також враховується, що землі запасу для ведення особистого селянського господарства з Погребській сільській раді відсутні, про що свідчить розробка до форми №6 зем (гектарів), що надана відповідачем.
Також з матеріалів справи вбачається, що питання про надання позивачу у власність земельної ділянки площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства неодноразово було предметом розгляду в судах різних інстанцій.
Так, рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 23.11.2009 року в задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання недійсним рішення Погребської сільської ради Броварського району Київської області від 18.10.2005 року відмовлено. Дане рішення набрало законної сили.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 25.04.2006 року та додатковою постановою від 10.11.2006 року рішення 28 сесії депутатів Погребської сільської ради Броварського району 4-го скликання, 2-е пленарне засідання від 18.10.2005 року за №651 про відмову ОСОБА_1 у виділенні земельної ділянки 0,50 га для ведення особистого селянського господарства визнати недійсним та зобов»язано Погребська сільську раду винести рішення про надання ОСОБА_1 земельну ділянку розміром 0,50 га для ведення особистого селянського господарства.
Постановою Апеляційного суду Київської області від 12.01.2007 року вищевказані постанови скасовані, прийнято нову постанову якою відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 05.02.2009 року провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Погребської сільської ради Броварського району Київської області про визнання рішення незаконним та зобов»язання надати земельну ділянку.
Аналізуючи в сукупності всі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 В судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач в відповідності до вимог ст. 121 ЗК України має право на безоплатну приватизацію земельної ділянки, однак її приватизація можлива лише після виконання вимог ст. 118 ЗК України, якою детально регламентований порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Крім випадків встановлених статтею 71 цього Кодексу. В судовому засіданні позивач не довів, а суд не встановив обставин щодо виконання ним вимог ст. 118 ЗК України.
На підставі викладеного та керуючись ст. 142 КУ, ст. ст. 2, 12, 116, 118, 121 ЗК України, ст. ст. 159-163 КАС України, суд -
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Погребської сільської ради Броварського району Київської області про визнання відмови в наданні земельної ділянки недійсною та зобов»язання надати земельну ділянку - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.
Суддя Н.П.Маценко