Постанова від 23.10.2015 по справі 822/5989/15

Копія

Справа № 822/5989/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

при секретарі за участі:ОСОБА_4 позивача та представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 офіційного спостерігача від громадської організації "Всеукраїнський департамент виявлення та протидії корупції в органах влади та місцевого самоврядування" до Ярмолинецької районної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 офіційний спостерігач від громадської організації "Всеукраїнський департамент виявлення та протидії корупції в органах влади та місцевого самоврядування" 22 жовтня 2015 року о 21 год. 50 хв. звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом в якому просить: - визнати протиправною бездіяльність Ярмолинецької районної виборчої комісії яка полягає в не оприлюдненні інформації з поданих кандидатами від політичної партії "За конкретні справи" на виборах до Ярмолинецької районної ради декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру; - зобов'язати Ярмолинецьку районну виборчу комісію оприлюднити інформацію з поданих декларації кандидатами від політичної партії "За конкретні справи" на виборах до Ярмолинецької районної ради декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за винятком інформації, що є конфіденційною.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 22 жовтня 2015 року о 17 год. 00 хв. під час відвідування приміщення Ярмолинецької районної виборчої комісії (32100, Хмельницька обл., смт. Ярмолинці, Площа 600-річчя Ярмолинець, 1А, приміщення РБК) позивачем виявлено порушення Закону України «Про місцеві вибори», а саме: відсутнє оприлюднення інформації з поданих кандидатами від політичної партії «За конкретні справи» на виборах до Ярмолинецької районної ради декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Вказує, що під час відвідування Ярмолинецької районної виборчої комісії, члени комісії надали для ознайомлення декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, подані від деяких кандидатів від політичної партії "За конкретні справи" на виборах до Ярмолинецької районної ради Хмельницької області. При цьому інформація конфіденційного характеру, що міститься в деклараціях, не була прихована, як це передбачено законом. Зазначає, що цим фактом підтверджується те, що Ярмолинецька районна виборча комісія не могла законно оприлюднити дані цих декларацій, про що було складено акт.

Вказує, що не опублікування цієї інформації напередодні виборів може спотворити їх результати, адже виборці не мають змогу прийняти рішення на підставі повної і достовірної інформації, а тому просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Позивача та представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та просив задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив подав письмове заперечення в якому зазначив, що вся інформація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру всіх кандидатів від всіх політичних сил міститься на стендах Ярмолинецької РВК. Вказує, що ОСОБА_5 попросила показати декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидатів від політичної партії "За конкретні справи" при цьому не поцікавившись чи оприлюднені дані документи. Зазначає, що секретар комісії показала всі оригінали декларацій. Зазначає, що у зв'язку із відсутністю коштів не оприлюднено інформації про зареєстрованих кандидатів шляхом опублікування в районній газеті "Вперед". А тому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, які наявні у матеріалах справи в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч.1 ст.45 Закону України "Про місцеві вибори" №595-VIII, декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за формою, встановленою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону №595-VIII, після реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости інформація з поданої ним декларації, за винятком інформації, що є конфіденційною, оприлюднюється територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.

Судом встановлено, що 28 вересня 2015 року Ярмолинецька районна виборча комісія винесла постанову №11 про реєстрацію кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Ярмолинецької районної ради Ярмолинецького району Хмельницької області від Ярмолинецької районної організації політичної партії "За конкретні справи". В даній постанові зазначено, оприлюднити інформацію про зареєстрованих кандидатів шляхом опублікування в районній газеті "Вперед" та розміщенням на інформаційному стенді.

22 жовтня 2015 року ОСОБА_5 складено акт про виявлення порушення Закону України "Про місцеві вибори" (далі - Закон) на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, а саме: відсутнє оприлюднення інформації з поданих кандидатами від політичної партії «За конкретні справи» на виборах до Ярмолинецької районної ради декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Зазначено, що на усну вимогу голова виборчої комісії надала можливість ознайомитися з деякими деклараціями в яких була персональна інформація виборчої комісії.

Відсутність коштів для оприлюднення інформації про зареєстрованих кандидатів шляхом опублікування в районній газеті "Вперед" не є підставою для порушення ч.2 ст. 45 Закону та постанови відповідача №11 від 28.10.2015 року.

Суд погоджується з доводами представника відповідача про наявність інформації з поданих декларацій кандидатів на інформаційному стенді, що не спростовується доказами, наданими позивачем.

Законом України "Про місцеві вибори" не передбачено строків оприлюднення інформації з поданої кандидатами декларацій.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З врахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що бездіяльність Ярмолинецької районної виборчої комісії полягає в не оприлюдненні інформації з поданих кандидатами від політичної партії "За конкретні справи" на виборах до Ярмолинецької районної ради декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру в районній газеті "Вперед", що передбачено Законом та рішення відповідача. А тому позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Згідно з ч.9 ст.172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. Згідно з ч.3 ст.6 вказаного Закону, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

При поданні позовної заяви з двома позовними вимогами немайнового характеру позивачем не сплачено судовий збір.

Керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163, 172, 177 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

позов ОСОБА_5 офіційного спостерігача від громадської організації "Всеукраїнський департамент виявлення та протидії корупції в органах влади та місцевого самоврядування" задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Ярмолинецької районної виборчої комісії, яка полягає в не оприлюдненні інформації з поданих кандидатами від політичної партії "За конкретні справи" на виборах до Ярмолинецької районної ради декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру в районній газеті "Вперед".

Зобов'язати Ярмолинецьку районну виборчу комісію оприлюднити інформацію з поданих декларації кандидатами від політичної партії "За конкретні справи" на виборах до Ярмолинецької районної ради декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за винятком інформації, що є конфіденційною в районній газеті "Вперед".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_5 офіційного спостерігача від громадської організації "Всеукраїнський департамент виявлення та протидії корупції в органах влади та місцевого самоврядування" (ід. код. НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп., зарахувавши за платіжними реквізитами для сплати судового збору Хмельницького окружного адміністративного суду.

Стягнути з Ярмолинецької районної виборчої комісії за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп., зарахувавши за платіжними реквізитами для сплати судового збору Хмельницького окружного адміністративного суду.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд не пізніш як за чотири години до початку голосування 25 жовтня 2015 року.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 177 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 23 жовтня 2015 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1