Постанова від 15.10.2015 по справі 819/2555/15

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2555/15

15 жовтня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Данилевич Н.А.

при секретарі Стасюк А.В.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

представника третьої особи - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Бучацької міської ради Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Бучацька районна рада Тернопільської області про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Тернопільській області (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Бучацької міської ради Тернопільської області (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Бучацька районна рада Тернопільської області, про стягнення коштів.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що працівниками Державної фінансової інспекції в Тернопільській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Бучацької районної ради та цільового використання коштів районного бюджету, виділених за цільовими програми за період з 01.01.2012 року по 31.03.2015 року. За результатами ревізії було встановлено ряд порушень, про що було складено акт від 21.05.2015 №08-22/33, який підписано без заперечень.

В ході ревізії встановлено, що частиною приміщень Бучацької районної ради користується Бучацька міська рада відповідно до умов договору від 16.01.2012 року та відшкодування вартості спожитого природного газу на опалення адміністративного приміщення проводилось відповідно до укладеного договору про розрахунки, у процентному співвідношенні до займаної площі.

Однак, протягом ревізійного періоду відповідачем не проводилось відшкодування Бучацькій районній раді витрат, понесених на оплату праці та нарахування на заробітну плату операторам паливної, чим завдано матеріальних збитків районному бюджету на суму 11298,72 грн.

На підставі акту ревізії голові Бучацької районної ради направлено обов'язкові вимоги від 27.05.2015 року №19-08-12-15/2839, терміном виконання до 24.07.2015 року. Зокрема, вказаною вимогою зобов'язано Бучацьку районну раду стягнути з Бучацької міської ради кошти в сумі 11298,72 грн. Однак, у встановлений термін вимоги не виконано, а тому позивач просить суд стягнути з відповідача кошти на вказану суму на користь Бучацького районного бюджету.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надавши пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що Бучацькою міською радою при складанні кошторису було враховано бюджетне зобов'язання, а саме укладений договір між Бучацькою міською радою та Бучацькою районною радою "Про спільне використання системи опалення із газовою палильнею включно" від 16 січня 2012 року, умовами якого не були враховані видатки на оплату праці та нарахування на оплату праці операторів паливної. Тому, при складанні розрахунків до кошторисів на 2012-2015 роки Бучацька міська рада не планувала видатків на відшкодування витрат Бучацькій районній раді на оплату праці та нарахування на заробітну плату операторів паливної. Крім того, Бучацькою районною радою до липня 2015 року не ставились претензії щодо відшкодування оплати праці та нарахування на заробітну плату операторів паливної і не ініціювалось внесення змін в діючий на той час договір, враховуючи вищенаведене відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду письмове пояснення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення враховуючи наступне.

Судом встановлено, що працівниками Державної фінансової інспекції в Тернопільській області, відповідно до п.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи на II квартал 2015 року, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Бучацької районної ради та цільового використання коштів районного бюджету, виділених за цільовими програми за період з 01.01.2012 року по 31.03.2015 року. За результатами ревізії було встановлено ряд порушень.

За результатами перевірки складено акт від 21.05.2015 №08-22/33, який підписано без заперечень.

В ході ревізії встановлено, що частиною приміщень Бучацької районної ради користується Бучацька міська рада відповідно до умов договору від 16.01.2012 року та відшкодування вартості спожитого природного газу на опалення адміністративного приміщення проводилось відповідно до укладеного договору про розрахунки, у процентному співвідношенні до займаної площі.

Однак, протягом ревізійного періоду відповідачем не проводилось відшкодування Бучацькій районній раді витрат, понесених на оплату праці та нарахування на заробітну плату операторам паливної.

Враховуючи те, що відповідно до п. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228 (із змінами та доповненнями, далі - Постанова №228), в кошторисі бюджетної установи затверджуються видатки для забезпечення виконання установою своїх функцій. Зокрема, при визначенні обсягів видатків, пов'язаних з опаленням адміністративного приміщення, не враховано об'єктивну потребу в коштах, щодо необхідності відшкодування відповідачем витрат, пов'язаних із забезпеченням теплом, що є порушенням п.1, п.5,п.20,п.22 та п.46 Постанови №228.

Відповідно до проведеного розрахунку, Бучацькою районною радою не вжито заходів щодо відшкодування з відповідача понесених витрат на оплату праці та нарахування на заробітну плату операторам паливної, що фактично є покриттям витрат сторонньої юридичної особи, пов'язаних із опаленням приміщення на загальну суму 11298,72 грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) районному бюджету на вказану суму.

На підставі вищевказаних порушень та згідно п.7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 27.05.2015 року №19-08-12-15/2839, позивачем направлено вимогу, щодо усунення порушень законодавства, термін виконання якої до 24.07.2015 року. Зокрема, вказаною вимогою зобов'язано Бучацьку районну раду стягнути з Бучацької міської ради кошти в сумі 11298,72 грн.

Як випливає із матеріалів справи, вищевказана вимога відповідачем не оскаржувалась та станом на час розгляду справи не виконана.

Статтею 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23.04.2011 року № 499/2011, Державна фінансова інспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується КМ України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Державна фінансова інспекція, відповідно до покладених на неї завдань, вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).

Відповідно до пункту 6 вказаного Положення, Державна фінансова інспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою КМ України.

Положенням також установлено, що якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Державна фінансова інспекція має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями п.7 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно з якими органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

З аналізу наведених правових положень видно, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою КМ України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Суд звертає увагу на те, що вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.

Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 10, 11, 94, 160 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Бучацької міської ради (майдан Волі, 1, м. Бучач, ідентифікаційний код 04058479) до Бучацького районного бюджету кошти в сумі 11298,72 грн. (одинадцять тисяч двісті дев'яносто вісім гривень сімдесят дві копійки).

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 20.10.2015 року.

Головуючий суддя Данилевич Н.А.

копія вірна

Суддя Данилевич Н.А.