Постанова від 23.10.2015 по справі 817/3247/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/3247/15

23 жовтня 2015 р. 23 год. 26хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Жуковська Л.А. (головуючий), суддів Сало А.Б. , Кравчук Т.О. , за участю секретаря судового засідання Сисун Н.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1,

представник позивача: ОСОБА_2,

відповідача: представник не з'явився,

третьої особи: представник ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1, кандидат на посаду міського голови м.Корець

доКорецька міська виборча комісія третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4

про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, кандидат на посаду міського голови м. Корець звернувся до суду з позовом до Корецької міської виборчої комісії , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 (по тексту постанови ОСОБА_4М.) про зобов'язання прийняти рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів на підставі постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2015 в справі №817/3186/15.

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю судового рішення, яке не виконано відповідачем, останнім не внесено зміни до виборчих бюлетенів на підставі останнього та ч. 13 ст. 75 Закону України "Про місцеві вибори".

На думку позивача, такі дії Корецької міської виборчої комісії можуть призвести до зриву виборчого процесу.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю, з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.

Відповідачем подано письмове заперечення на позов, згідно якого заявлені вимоги ОСОБА_1 як кандидата на посаду міського голови м. Корець не визнає.

У запереченні вказує, що вимога про прийняття рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів не підлягає до задоволення, оскільки постанова №14 від 13.10.2015 про реєстрацію кандидата на посаду Корецького міського голови ОСОБА_4 не скасовано ні до, ні - після виготовлення виборчих бюлетенів, є чинною, заяв щодо вирішення такого питання до виборчої комісії також не надходило.

Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Представник третьої особи у судовому засіданні вказав на безпідставність заявлених позовних вимог, вважає, що Корецькою міською виборчою комісію вжито всіх необхідних заходів та прийнято всі рішення в порядку та на виконання вимог чинного виборчого законодавства. Вважає, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, показання свідка, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.

Приймаючи рішення по суті заявлених позовних вимог, суд врахував наступні обставини.

Постановами Центральної виборчої комісії від 28 серпня 2015 року №193 та від 29 серпня 2015 року №209 оголошено про початок з 5 вересня 2015 року виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів та чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

Нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України “Про місцеві вибори” №595-VIII від 14.07.2015 (по тексту постанови - Закон України №595-VIII).

Частиною 1 ст. 12 Закону України "Про місцеві вибори", визначено перелік суб'єктів виборчого процесу на відповідних місцевих виборах, згідно якого таким являються як позивач, так і відповідач по справі.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України "Про місцеві вибори", виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

При цьому, територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України (ч. 1 ст. 25 Закону України "Про місцеві вибори").

Порядок реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначено ст. 43 вказаного Закону, при цьому, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону.

У відповідності до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про місцеві вибори", відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії визначеного пакету документів.

Як встановлено судом, 29 вересня 2015 року Корецька районна партійна організація Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" відповідно до п.1 ч.1 ст.40 Закону України "Про місцеві вибори" звернулась до Корецької міської виборчої комісії із заявою про реєстрацію кандидатом на посаду Корецького міського голови ОСОБА_4.

01.10.2015 Корецькою міською виборчою комісією прийнято рішення про реєстрацію ОСОБА_4 кандидатом на посаду міського голови м. Корець від Корецької районної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".

Крім того, судом встановлено, що 06 жовтня 2015 року Корецька районна організація Радикальної ОСОБА_5 ОСОБА_6 звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Корецької міської виборчої комісії про визнання протиправними дій відповідача по прийняттю документів від Корецької районної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" про реєстрацію кандидата на міського голову м. Корець ОСОБА_4, визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 01.10.2015 про реєстрацію кандидата на посаду міського голови м. Корець ОСОБА_4 та визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови №9 відповідача від 04.10.2015 про розгляд скарги голови Корецької районної організації Радикальної ОСОБА_5 ОСОБА_6, ОСОБА_7

Рівненський окружний адміністративний суд постановою від 07 жовтня 2015 р. у справі №817/3186/15 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 09.10.2015 р.) в задоволенні такого адміністративного позову відмовив.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2015 постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 р. скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено:

визнано протиправними дії відповідача по прийняттю документів від Корецької районної організації Всеукраїнського об'єднання “Батьківщина” про реєстрацію кандидата на посаду міського голови міста Корець ОСОБА_4;

визнано протиправним та скасовано рішення Корецької міської виборчої комісії від 01 жовтня 2015 року про реєстрацію кандидата на посаду міського голови м.Корець від Корецької районної організації Всеукраїнського об'єднання “Батьківщина” ОСОБА_4;

визнано протиправним та скасувано пункт 3 постанови №9 Корецької міської виборчої комісії від 04 жовтня 2015 р. про розгляд скарги голови Корецької районної організації Радикальної партії ОСОБА_6 ОСОБА_7

На підставі постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2015, Корецькою міською виборчою комісією за результатами засідання від 13.10.2015 (протокол №13) прийнято постанову №13 від 13.10.2015, якою скасовано рішення про реєстрацію ОСОБА_4 на посаду Корецького міського голови.

При цьому, судом встановлено, що 13.10.2015 на засіданні Корецької міської виборчої комісії, згідно протоколу такого засідання за №14 внесено пропозицію ОСОБА_8 про реєстрацію кандидата на посаду Корецького міського голови від Корецької районної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".

Постановою Корецької міської виборчої комісії від 13.10.2014 №14 зареєстровано ОСОБА_4 на посаду Корецького міського голови на підставі поданих документів ОСОБА_8

З огляду на вказані припису Закону та не оцінюючи суті прийнятого рішення, суд вважає, що на даний момент вказана постанова є чинною, у судовому порядку не скасована.

Крім того, матеріалами справи стверджено і ту обставину, що постанову №14 Корецької міської виборчої комісієї про реєстрацію ОСОБА_4 як кандидата на посаду Корецького міського голови було оскаржено у судовому порядку.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 20.10.2015, в справі № 817/3233/15 за позовом ОСОБА_9, кандидата у депутати Корецької міської ради Рівненської області від Радикальної партії ОСОБА_6 до Корецької міської виборчої комісії, кандидата на посаду Корецького міського голови ОСОБА_4, Корецької районної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" про визнання неправомірними дії Корецької міської виборчої комісії щодо реєстрації кандидата на посаду Корецького міського голови - ОСОБА_4; скасування рішення Корецької міської виборчої комісії №14 від 13.10.2015 в частині реєстрації кандидата на посаду Корецького міського голови - ОСОБА_4, позовну заяву залишено без розгляду з мотивів пропуску процесуального строку звернення до адміністративного суду.

Судом встановлено, що рішення про реєстрацію третьої особи, а саме постанова за №14 від 13.10.2015 року "Про реєстрацію кандидата на посаду Корецького міського голови ОСОБА_4М.", на момент розгляду вказаного спору є чинною. Жодних доказів, які ставлять під сумнів чинність вказаного рішення, сторонами у справі суду надано не було.

З наданих у судовому засіданні усних показань свідка ОСОБА_10 також не встановлено обставин, що спростовують існування (прийняття) відповідачем постанови та протоколу за №№14 та їх чинність.

Надаючи правову оцінку обставин, на які покликається позивач у розрізі ч. 13 ст. 75 Закону України "Про місцеві вибори" суд врахував наступне.

Так, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 75 Закону України "Про місцеві вибори", територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно, сільська, селищна, міська (міст районного значення) територіальна виборча комісія - не пізніш як за п'ять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Відповідно до ч. 13 вказаної статті Закону, у разі скасування рішення про реєстрацію всіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії, кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости після виготовлення виборчих бюлетенів відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня.

З аналізу приписів вказаних норм, суд приходить висновку, що прийняття рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів ставиться у залежність з самим фактом виготовлення останніх, з чітким часовим обмеженням - після виготовлення бюлетенів.

19.10.2015 між товариством з обмеженою відповідальністю фірмою «Каліграф» (Виконавець) та Корецькою міською виборчою комісією (Замовник) укладено договір куплі-продажу поліграфічної продукції №8 на виготовлення поліграфічної продукції. Згідно вказаного договору Замовник замовляє, а виконавець зобов'язується виготовити та передати у власність поліграфічну продукцію: друкування бюлетенів кандидатів в депутати в кількості 6309 штук, друкування бюлетенів кандидатів на посаду міського голови в кількості 6309 штук.; загальна сума замовленої продукції за договором 11 987 грн. 10 коп.

На виконання договору №8 від 19.10.2015 оформлено всі необхідні документи, в тому числі рахунок №298 від 19.10.2015 та накладну №177 від 20.10.2015.

Платіжним дорученням №1 від 21.10.2015 стверджено перерахування вказаної суми на розрахунковий рахунок Виконавця.

При цьому, матеріалами справи стверджено, що 20.10.2015 на засіданні Корецької міської виборчої комісії прийнято рішення про отримання виборчих бюлетенів від товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Каліграф», що задокументовано відповідним протоколом за №16. На вказаному засіданні прийнято постанову від 20.10.2015 №16 про отримання виборчих бюлетенів членами Корецької міської виборчої комісії ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОСОБА_12 та звернення в Корецький РВ УМВС України в Рівненській області для забезпечення супроводу та зберігання виборчих бюлетенів.

Таким чином, на момент прийняття рішення (постанови) від 13.10.2015 щодо скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови не було підстав внесення змін до бюлетенів, так як такі були виготовлені та прийняті місцевою виборчою комісією 20.10.2015, що стверджено вище.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Позивачем після відкриття провадження у справі сплачено судовий збір за заявлену позовну вимогу немайнового характеру у встановленому розмірі.

Таким чином, з огляду на ту обставину, що позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, вказана сума не підлягає стягненню на користь позивача з Державного бюджету.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, кандидата на посаду міського голови м. Корець , - відмовити повністю.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий cуддя Жуковська Л.А.

Судді Сало А.Б.

ОСОБА_13