8.2.3
Іменем України
20 жовтня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1255/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Шембелян В.С.,
при секретарі Олійник О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до ОСОБА_1 про погашення податкового боргу в розмірі 163759,31 грн.,-
28 серпня 2015 року позивач звернувся з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в якому просив стягнути податковий борг в загальній сумі 163759,31 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована в Єдиному державному реєстрі 29.06.1995 року за № 23720170000000481 та взята на облік в Первомайській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області за основним місцем обліку 30.06.1995 за № 122695100865. Станом на 26.08.2015 відповідач має новостворену податкову заборгованість в загальній сумі 163759,31 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою донарахованих за результатами контрольно-перевірочної роботи сум грошових зобов'язань та самостійно задекларованих сум податкових зобов'язань, в тому числі: по податку на додану вартість - 162942,96 грн.; по податку на доходи фізичних осіб - 17,78 грн.; по податку на доходи фізичних осіб - 798,57 грн. У зв'язку з несплатою у встановлені строки податкових зобов'язань ФОП ОСОБА_1 направлено податкову вимогу від 15.04.2015 № 189-25. Однак, податковий борг не сплачено. На підставі викладеного позивач просив стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму податкової заборгованості в загальному розмірі 163759,31 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, просив розглянути справу без його участі.
Відповідач в судове засідання не прибув, повідомлявся належним чином за адресою, вказаною у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. До суду повернувся конверт з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого місця знаходження не надавав. Відповідно до положень ч. 11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до такого.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1, зареєстрована 29.06.1995 (а.с.6) та перебуває на податковому обліку в Первомайській ОДПІ з 30.06.1995 за № 122695100865 (а.с. 5).
Первомайською ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області 01.07.2014 складено акт перевірки № 298/12-10-17/НОМЕР_1, яким встановлено порушення платником вимог ст. 176, 183 Податкового кодексу України.
Податкові зобов'язання податку на додану вартість визначені контролюючим органо у податковому повідомленні-рішенні від 08.07.2014 № НОМЕР_2, винесеному на підставі акту перевірки від 01.07.2014 № 298/12-10-17/НОМЕР_1, яким визначено податкові зобов'язання за основним платежем у сумі 133533,92 грн., штрафні санкції - 33383,48 грн., а всього на суму 166917,40 грн.(а.с.7 об).
Податкові зобов'язання податку на доходи фізичних осіб визначені контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні від 08.07.2014 № НОМЕР_3, винесеному на підставі акту перевірки від 01.07.2014 № 298/12-10-17/НОМЕР_1, яким визначено податкові зобов'язання за основним платежем у сумі 0 грн., штрафні санкції - 17,78 грн., а всього на суму 17,78 грн. (а.с.8).
Податкові зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування виник на підставі звітної податкової декларації про майновий стан і доходи за третій та четвертий квартал 2014 року № 9088557330 від 22.01.2014, в якій платник податків самостійно визначив суму, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет у розмірі 795,70 грн. (а.с.9).
Згідно інформації з АІС «Податковий блок» вбачається, що податкові повідомлення-рішення від 08.07.2014 № НОМЕР_3 отримані відповідачкою 09.07.2014 (а.с.13).
Даних про оскарження відповідачем податкових повідомлень-рішень від 08.07.2014 № НОМЕР_3 судом не встановлено, а тому вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності зі ст. 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п.п. 14.1.39 п. 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п. 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п.п. 14.1.265 п. 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (п.п. 14.1.162 п. 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п. 14.1.175 п. 14.1).
Підпунктом 20.1.28 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України визначено право керівника державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності із п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексунезалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно із пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 58.1. статті 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).
Пунктом 59.1. ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.4. ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.
З метою погашення податкового боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Податковим кодексом України, а саме: направлено податкову вимогу від 15.04.2015 № 189-25 на загальну суму 180496,46 грн. (а.с.14) на адресу ФОП ОСОБА_1 17.04.2015 рекомендованим листом з повідомленням про врученням поштового відправлення, однак, конверт повернуто поштою без вручення за закінченням терміну зберігання. (а.с. 14 об.), а відтак податкова вимога вважається врученою відповідачу у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно існує податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, та яка до теперішнього часу не сплачена.
На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги обґрунтованими й такими, що слід задовольнити.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до ОСОБА_1 про погашення податкового боргу в розмірі 163759,31 грн задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1) податковий борг в загальній сумі 163759,31 грн., в тому числі по податку на додану вартість - 162942,96 грн. до державного бюджету на р/р № 31113029700259 отримував - УК у Попаснянському районі, ОКПО 37928777, МФО 804013 ГУДКСУ у Луганській області: по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 17,78 грн. до місцевого бюджету на р/р 33113340100260, отримувач - УК у Попаснянському районі, ОКПО 37928777, МФО 804013 ГУДКСУ у Луганській області; по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 798,57 грн. до місцевого бюджету на р/р № 33112341700260, отримувач - УК у Попаснянському районі, ОКПО 37928777, МФО 804013 ГУДКСУ у Луганській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя ОСОБА_2