Рішення від 20.10.2015 по справі 922/4921/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" жовтня 2015 р.Справа № 922/4921/15

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Пономаренко Т.О.

при секретарі судового засідання Кулабуховій А.В.

розглянувши справу

за позовом Прокурора Барвінківського району Харківської області, м. Барвінкове в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківської області, м. Харків

до Барвінківської районної державної адміністрації, м. Барвінкове 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Селянське (фермерське) господарство "Колос"

про скасування розпоряджень

за участю представників сторін:

прокурора - Боброва С.С., посвідчення №026273 від 15.05.2014 р.;

представника позивача - ОСОБА_1, довіреність №32-20-14-15410/0/9-15 від 27.07.2015 р.;

відповідача - не з'явився;

представник 3-ої особи - не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Барвінківського району Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківської області, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача - Барвінківської районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Селянське (фермерське) господарство "Колос", в якій просить суд:

- визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації №352 від 09.12.2011;

- визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації №284 від 30.10.2013;

- судові витрати покласти на відповідача.

Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації голові фермерського господарства "Колос" надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для розширення фермерського господарства без проведення земельних торгів (аукціону) всупереч вимог статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" та статей 123, 124, 134 Земельного кодексу України, норми яких виключають можливість надання юридичній особі - фермерському господарству земельної ділянки без проведення земельних торгів.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 02 вересня 2015 року прийнято вказану позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 22 вересня 2015 р., залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Селянське (фермерське) господарство "Колос".

Ухвалами господарського суду Харківської області від 22.09.2015р., 06.10.2015р. розгляд справи відкладався на 06.10.2015р., 20.10.2015 р. у зв'язку з неявкою відповідача та 3-ої особи в судове засідання та ненаданням сторонами усіх витребуваних документів по справі.

В призначеному 20.10.2015 р. судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Присутній у судовому засіданні представник позивача позов прокурора підтримав та просив суд задовольнити його.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, вимоги суду не виконав, письмовий відзив не надав, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернулося на адресу суду з відміткою про отримання.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення

Враховуючи те, що норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п.4 ч.3 ст.129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає, згідно ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за можливе розгляд справи за позовної заявою позивача за наявними у справі і додатково наданими на вимогу суду матеріалами і документами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, 03 лютого 1993 року було здійснено державну реєстрацію юридичної особи - Селянського (Фермерського) господарства "Колос" (надалі - СФГ "Колос" (т.1, а.с.37-39), що також підтверджується статутом СФГ "Колос" (т.1, а.с.23-33).

14 листопада 2011 року голова СФГ "Колос" звернувся до Барвінківської районної державної адміністрації із заявою (т.1, а.с.34) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою розширення фермерського господарства на території Іллічівської сільської ради контури №987 площею 42,0 га, №990 площею 8,0 га, №945 площею 43,5 га та оформлення права оренди терміном на 49 років.

28 листопада 2011 року голова СФГ "Колос" звернувся до Барвінківської районної державної адміністрації із заявою (т.1, а.с.19) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою надання в оренду строком на 49 років для розширення фермерського господарства на території Іллічівської сільської ради контури 77-14,4 га, №70-58,6 га, №315-20,5 га та на території Іванівської сільської ради контури №763-8,2 га, частина №796-2,4 га, частина №810-4,6 га.

Пунктом 1 Розпорядження Барвінківської районної державної адміністрації №352 "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розширення фермерського господарства" від 09 грудня 2011 року голові фермерського господарства "Колос" надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель запасу та інших, не наданих у тимчасове користування, категорія - землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів для розширення фермерського господарства з метою оформлення права оренди землі терміном на 49 років на території:

- Іллічівської сільської ради контури №77 - 14,4 га пасовища, №70 - 58,6 га пасовища, №315 - 20,5 га пасовища, №987 - 42,0 га пасовища, №990 - 8,0 га пасовища, №945 - 43,5 га пасовища;

- Іванівської сільської ради контури №763 - 8,2 га ріллі, №796 - 2,4 га ріллі.

Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації №284 від 30 жовтня 2013 року внесено зміни до розпорядження Барвінківської районної державної адміністрації №352 від 09 грудня 2011 року, а саме: в назві та тексті розпорядження слова "для розширення фермерського господарства" замінити на слова "громадянину для ведення фермерського господарства", а також з підпункту 1.1. пункту 1 розпорядження виключити контури №987 - 42,0 га пасовища, №990 - 8,0 га пасовища, №945 - 43,5 га пасовища, у зв'язку з добровільної відмовою.

Прокурор у позовній заяві та поясненнях зазначає, що при прийнятті Барвінківською райдержадміністрацією оскаржуваного розпорядження було порушено норми ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з листа відповідача вих. № 01-69/942 від 31 березня 2015 року при передачі земельних ділянок в користування, зокрема СФГ "Колос", земельні торги (аукціон) не проводилися (т.1, а.с.43).

Такі обставини на думку прокурора свідчать про порушення прав і охоронюваних законом інтересів держави, у вигляді отримання найвищої плати за користування земельною ділянкою державної власності, що забезпечується встановленим ч. ч. 1, 2 ст. 135 ЗК України порядком проведення земельних торгів, та є підставою для їх захисту у спосіб, вказаний в позовній заяві.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими, відповідно до них, нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

В ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України).

Згідно з вимогами статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування згідно з їхніми повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Зокрема, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них, крім іншого, у разі передачі тільки громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства (ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України).

Аналогічний припис міститься в ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі", відповідно до якої, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.

Відповідно до ст. 8 зазначеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Відповідно до вимог статей 89, 91, 92 Цивільного кодексу України та статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення юридичної особи, після чого виникає цивільна правоздатність юридичної особи.

Зокрема, статтею 31 Земельного кодексу України передбачено, що землі фермерського господарства можуть складатися, у тому числі, із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі.

Таким чином, аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку, що фермерське господарство після державної реєстрації має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин із метою створення фермерського господарства.

Як вже було зазначено, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, 03 лютого 1993 року було здійснено державну реєстрацію юридичної особи - Селянського (Фермерського) господарства "Колос".

Отже, надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок зазначеній юридичній особі - СФГ "Колос" земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону) здійснені в супереч вимогам статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" та статей 123, 124, 134 Земельного кодексу України, норми яких виключають можливість надання юридичній особі - фермерському господарству земельної ділянки без проведення земельних торгів.

Аналогічна думка викладена у постанові Верховного Суду України від 04 листопада 2014 року у справі №3-157 гс 2/16/16.

З урахуванням вимог ст. 111-28 ГПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

Факт надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розширення фермерського господарства без проведення земельних торгів підтверджується листом Барвінківської районної державної адміністрації від 31.03.2015 №01-69/942 (т.1, а.с.43).

Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Статтею 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Проекти розпоряджень нормативно-правового характеру погоджуються з керівниками відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій (ч. 1 та ч. 2 ст. 41 Закону).

Згідно з п.2 ст. 43 вказаного Закону, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Оскільки на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень Барвінківської районної державної адміністрації фермерське господарство вже набуло статусу юридичної особи, то надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розширення фермерського господарства, яке відбулося без проведення земельних торгів, суперечить вимогам статті 124 Земельного кодексу України та є підставою для визнання незаконними та скасування розпоряджень Барвінківської районної державної адміністрації №352 від 09.12.2011 р. та №284 від 30.10.2013 р.

Враховуючи те, що прокурор від сплати судового збору звільнений, беручи до уваги приписи ст. 49 ГПК України, судовий збір відшкодовується за рахунок відповідача до державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 13, 14, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 116, 123, 124, 134 Земельного кодексу України, статтями 50, 56 Закону України "Про землеустрій", статтями 41, 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статтями 15, 16, 21 Цивільного кодексу України, статтями 20, 207 Господарського кодексу України, керуючись, статтями 1, 4, 4-2, 4-3, 12, 27, 29, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82- 85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації №352 від 09 грудня 2011 року "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розширення фермерського господарства".

Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації №284 від 30 жовтня 2013 року "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 09 грудня 2011 року №352 "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розширення фермерського господарства".

Стягнути з Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області (64701, Харківська область, Барвінківський район, м. Барвінкове, вул. Леніна, 8, код ЄДРПОУ 04059450) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - Управління державної казначейської служби України у Дзержинському районі м. Харкова, вул. Бакуліна, 18, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 37999654, рахунок 31215206783003, банк одержувача - Головне управління державної казначейської служби України у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001) судовий збір у розмірі 2 436 (двi тисячi чотириста тридцять шість) грн. 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 23.10.2015 р.

Суддя ОСОБА_2

справа №922/4921/15