ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
03 січня 2012 року № 2а-19504/11/2670
Суддя Винокуров К.С., розглянувши адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс»
до 1) Дочірньої компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз
України»
2) Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
про зобов'язання списати заборгованість
Згідно змісту позовних вимог позивач звертається до суду з позовом про зобов'язання відповідачів у відповідності до положень Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію»№ 3319-ІV від 12.05.2011 р. та Постанови Кабінету міністрів України № 894 від 08.08.2011 р. списати заборгованість Договору № 12/448 від 01.04.2008 р. у розмірі 4 663 832,98 грн. і провести дану операцію по своїх бухгалтерських обліках; зобов'язання відповідачів у відповідності до положень Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію»№ 3319-ІV від 12.05.2011 р. та Постанови Кабінету міністрів України № 894 від 08.08.2011 р. списати заборгованість зі сплати пені, штрафних та фінансових санкцій (3 % річних та індекс інфляції) по Договору № 12/488 від 01.04.2008 р. у розмірі 1 167 128,50 грн.
Справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки за правилами ч.1 ст.17 КАС України до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних і юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням..
Згідно п. ст. 12 ГПК України Господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви, 01.04.2008 р. між ТОВ “Смілаенергопромтранс” та ДК «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»було укладено договір поставки природного газу № 12/488.
У ТОВ “Смілаенергопромтранс” виникла заборгованість перед ДК «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»за поставлений газ.
Тобто, предмет спору в даній справі безпосередньо виникає з господарських правовідносин і не носить публічно-правового характеру.
Згідно ч. 6 ст. 109 КАС України Окружний адміністративний суд м. Києва роз'яснює позивачу, що дані правовідносини регулюються Господарським кодексом України. За таких обставин даний спір підвідомчий господарському суду.
За правилами п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 17, 18, п.1 ч.1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
1. Відмовити у відкритті провадження у справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу негайно.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.С. Винокуров