ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
03 січня 2012 року № 2а-19444/11/2670
Суддя Винокуров К.С., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1
до Відділу державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у
м.Києві
про визнання протиправною постанови
До Окружного адміністративного суду м.Києва відповідно до супровідного листа Апеляційного суду м.Києва від 21.12.2011 р. вих. № 41503 була передана справа за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м.Києві про визнання протиправною та скасування постанови начальника відділу державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м.Києві ОСОБА_2 від 10.11.2011 р. про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження № 173/13 від 18.07.2011 р. по примусовому виконанню виконавчого листа № 1-15/2007 від 12.09.2007 р. Апеляційного суду м.Києва про стягнення солідарно з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на користь ОСОБА_1 боргу у розмірі 30000 грн.
Даний позов поданий в порядку ст. 181 КАС України.
Статтею 181 КАС України передбачено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби. Так, згідно з вимогами зазначеної статті, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до ст. 82 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом. Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця подається начальнику відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії чи бездіяльність начальника відділу можуть бути оскаржені до вищестоящого органу державної виконавчої служби. Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України розглядає виключно скарги на рішення, дії чи бездіяльність начальників управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до змісту позовних вимог позивач оскаржує дії органу державної виконавчої служби щодо закінчення виконавчого провадження. При цьому державним виконавцем винесено постанови про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження № 173/13 від 18.07.2011 р. у межах виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа Апеляційного суду м.Києва по справі № 1-15/2007 від 12.09.2007 р.
Вищий адміністративний суд України в своєму оглядовому листі від 09.01.2008 р. № 7/9/1/13 висловив свою позицію щодо практики застосування адміністративними судами законодавства у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку Вищим адміністративним судом України), згідно з якою за правилами Кодексу адміністративного судочинства України підлягають розгляду справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби, вчинених під час виконання рішень загальних судів, які ухвалені до 1 вересня 2005 року.
Такий висновок обумовлюється тим, що статтею 383 Цивільного процесуального кодексу України, який набрав чинності 1 вересня 2005 року, передбачено, що учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією чи бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Враховуючи, що позивач є стягувачем у виконавчому провадженні, яке відкрито за наслідками вирішення цивільної справи за позовом про відшкодування шкоди Апеляційного суду м.Києва, зазначений спір не підсудний Окружному адміністративного суду міста Києва, а повинен розглядатись Апеляційним судом м.Києва за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Також суд звертає увагу позивача, що відповідно до ч. 5 ст.22 КАС України питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Ухвала про відмову в передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого окремо не оскаржується. Заперечення проти цього може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Проте до Окружного адміністративного суду м.Києва даний позов був надісланий лише відповідно до супровідного листа Апеляційного суду м.Києва від 21.12.2011 р. вих. № 41503 без процесуального рішення з обґрунтованими підставами про передачу справи за підсудністю.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 17, 18, п.1 ч.1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу негайно.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.С. Винокуров