ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
15 листопада 2011 року № 2а-16591/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Винокуров К.С., ознайомившись з позовною заявою
ОСОБА_1, ОСОБА_2
до Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації
про визнання протиправним та скасування розпорядження
Позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом до Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації про визнання протиправним з моменту прийняття та скасування пункту 4.6. Розпорядження від 22.20.2011 р. № 80 Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації «Про зарахування громадян на квартирний облік та про внесення змін в квартоблікові справи громадян»; зобов'язання Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації негайно здійснити захист прав позивачів -ОСОБА_1 та ОСОБА_2 шляхом повороту виконання розпорядження Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації від 22.02.2011 р. № 80, з відновленням становища по обліковій справі № 24167, яке існувало до прийняття оскаржуваного розпорядження від 22.02.2011 р. № 80.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частиною 4 статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Так, у частині 4 статті 105 КАС України зазначено, що адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
У позовній заяві міститься вимога про визнання певного факту, а також визнання за позивачем права вчинити певні дії.
Як вбачається зі змісту позовної заяви позивачем сформульовані позовні вимоги до Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації всупереч вимогам ст. 105 КАС України, оскільки така вимога, як "зобов'язання здійснити захист прав шляхом повороту виконання розпорядження" за позивачами не вказує які саме рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень - відповідача у справі оскаржується позивачами у публічно-правових відносинах.
Відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Перелічені недоліки повинні бути усунені позивачем у строк до 07 грудня 2011 року шляхом подання доповнення до позовної заяви з наведенням у ньому обґрунтованого змісту позовних вимог та подання до суду документів на підтвердження викладених обставин.
Керуючись ст. 106, ч. 1 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1.Залишити позовну заяву ОСОБА_3 без руху .
2.Встановити позивачу строк до 07 грудня 2011 року для усунення недоліків позовної заяви.
3.Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч.3 ст. 108 КАСУ.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя К.С. Винокуров