ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
06 жовтня 2011 року № 2а-14135/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Григорович П.О., ознайомившись з позовною заявою
за позовом ОСОБА_1
до Дарницька районна у місті Києві державна адміністрація
про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання недійсним та скасування розпорядження від 19.07.2004р., розпорядження №67 від 11.02.2010р. та зобов'язання вчинити дії.
Як встановлено з позовної заяви позивач, крім іншого, просить визнати недійсним та скасувати розпорядження Дарницької державної у м. Києві державної адміністрації від 19.07.2004р., відповідно до якого змінено позачергову категорію №3 квартирного обліку гр. ОСОБА_1 з «учасника війни, в'язні концтаборів»на першочергову категорію «учасник бойових дій -малолітній в'язень концтаборів та розпорядження Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації від 11.02.2010 року №67, згідно якого ОСОБА_1 включений до позачергової категорії «інвалід війни, малолітній в'язень» з 11.02.2010р., а не з 27.05.1998 року.
Суд звертає увагу на те, що Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС) встановлені вимоги щодо форми, змісту позовної заяви, порядку її подання.
Згідно зі ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються: ) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків, заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом
Судом встановлено, що дана позовна заява подана без додержання вимог встановлених п. 5 ч. 1 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до норм ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позовні матеріали свідчать, що оскаржувані розпорядження прийняті 19.07.2004р.та 11.02.2010р., при цьому до суду позивач звернувся лише 30.09.2011 року, про що свідчить відмітка штемпелю на поштовому конверті, проте клопотання про поновлення пропущеного строку позивачем подано не було, відтак питання про поновлення строку звернення до суду судом вирішено бути не може.
Таким чином, позивачу необхідно привести адміністративний позов у відповідності до норм ст. 106 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Виявлені недоліки необхідно усунути у строк до 24.10.2011 р. шляхом подання до суду позовної заяви із вимогами, викладеними у відповідності до положень ст.105 Кодексу адміністративного судочинства України з клопотанням про поновленням строку на звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин пропуску вказаного строку із посиланням на докази, які підтверджують поважність цих причин.
На підставі вищенаведеного, ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України , Окружний адміністративний суд міста Києва,-
1.Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху .
2.Встановити позивачу строк до 24 жовтня 2011 року для усунення недоліків позовної заяви.
3.Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч.3 ст. 108 КАСУ.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя П.О. Григорович