ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 вересня 2011 року № 2а-13350/11/2670
Суддя Винокуров К.С., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2
до Прокурора Київської області Витязя Михайло Івановича
про зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про зобов'язання прокурора Київської області звільнити з публічної служби заступника прокурора Миронівського району Київської області ОСОБА_3.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Визначення терміну "публічна служба" наведено у п. 15 ст. 3 КАС України.
Під "публічною службою" розуміють діяльність на державних політичних посадах, професійну діяльність суддів, прокурорів, військову службу, альтернативну (невійськову) службу, дипломатичну службу, іншу державну службу, службу в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Однією з основних ознак державної служби є здійснення її на підставі Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, тобто регулюються на рівні законодавства в централізованому порядку. Крім того, відносинам публічної служби не властиве договірне регулювання умов праці, немає трудового договору як підстави для виникнення трудових відносин.
Як вбачається зі змісту позовної заяви позивачі не перебувають з Відповідачем у відносинах публічної служби, а КАС України не передбачає можливості подання особам, якщо вони не знаходяться на публічній службі позовів стосовно прийняття, проходження, звільнення з публічної служби тих сторонніх осіб, які знаходяться на такій службі, а тому на цей спір не поширюється компетенція адміністративного суду.
Пунктом 1 частини 1 статті 109 КАС України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 17, 18, п.1 ч.1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу негайно.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом строків встановлених ст. 186 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.С. Винокуров