Справа № 2а- 8308/11/2070
Україна
про залишення позовної заяви без руху
04 липня 2011 р. м. Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області, третя особа начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області щодо порушеного права ,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області, третя особа начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області в якому просив суд визнати, що діями (бездіяльністю) Територіального управління державної судової адміністрації України в Харківській області, та його начальника порушено право позивача на справедливий розгляд скарги № 5 від 06 травня 2011 року на дії/бездіяльність апарату Апеляційного суду Харківської області та його Голови; визнати, що діями (бездіяльністю) Територіального управління державної судової адміністрації України в Харківській області та начальника Територіального управління державної судової адміністрації України в Харківській області позивач зазнав душевних страждань, пов'язаних із порушенням його права на справедливий розгляд вказаних скарг; визнати, що внаслідок того, що позивач зазнав душевних страждань, він зазнав і відповідної моральної шкоди; визначити судом розміри грошових відшкодувань позивачу, зазнаної моральної шкоди ; зобов'язати поновити право позивача на отримання належної відповіді на його звернення від 06 травня 2011 року у встановлені чинним законодавством строки; відшкодувати моральні ушкодження позивача; на дії/бездіяльність Територіального управління державної судової адміністрації України в Харківській області та начальником Територіального управління державної судової адміністрації України в Харківській області постановити відповідні окремі ухвалу; забезпечити позивачу безоплатну правову допомогу.
Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки позов поданий без дотримання вимог, встановлених ст.106 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються:
1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;
2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;
3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо;
6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 106 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог згідно зі статтею 105 КАС і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Відповідно до ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
В даному випадку позивач на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги не зазначив докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Таким чином позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст.ст. 105, 106 КАС України, а саме: уточнити зміст позовних вимог, обґрунтувавши його належним чином; надати до суду докази в обґрунтування позову.
Також, в порушення ч. 3 ст. 106 КАС України позивачем не додано до позовної заяви документ про сплату судового збору або документ, що підтверджує звільнення від його сплати.
Відповідно ч. 3 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством для державного мита; розмір судового збору визначається відповідно до підпункту "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", крім випадків, встановлених підпунктом 3 цього пункту.
Відповідно до підпункту "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" ставки державного мита встановлюються із скарг за неправомірні дії органів державного управління і службових осіб, що ущемляють права громадян 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто 3 грн. 40 коп.
В позовній заяві позивач просить суд про звільнення його від сплати судового збору та зазначає, що він є пенсіонером, окрім того позивач вже позичив відповідну суму грошей та зробив операцію на око, що унеможливлює сплату ним судового збору, у зв'язку з тяжким матеріальним становищем.
Зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат передбачено ст. 88 КАС України, згідно якої суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою вирішити відповідне клопотання позивача.
Суд не приймає до уваги посилання на те, що позивач є пенсіонером, оскільки він отримує пенсію відповідно до законодавства України, а відповідно має можливість сплатити судовий збір у сумі 3,40 грн. Докази того, що позивачу зроблена операція не надано як і інших доказів підтверджуючих тяжке матеріальне становище на час подання позовної заяви, позивачем не надано
Отже, усуваючи недоліки позивачу необхідно надати суду оригінал квитанції про сплату судового збору (державного мита) на розрахунковий рахунок 31412537700008, одержувач: УДК у Жовтневому районі м. Харкова, ЄДРПОУ 24134113, банк одержувача: ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, призначення платежу -судовий збір за подання адміністративного позову.
Окрім того частиною 3 ст. 106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
До суду наданий адміністративний позов без його копії, відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб, всупереч вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України.
З урахуванням наведеного, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 106 КАС України, а саме: уточнити зміст позовних вимог, обґрунтувавши його належним чином; надати до суду докази в обґрунтування позову; додати до матеріалів позовної заяви документ про сплату судового збору; надати до суду копію позовної заяви та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі наведеного та керуючись ст. 106, ст. ст. 108, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1.Позовну заяву ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області, третя особа начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області щодо порушеного права - залишити без руху.
2.Надати позивачу термін до 25.07.2011 року для усунення недоліків позовної заяви.
3.Повідомити позивачу про необхідність виправити зазначені недоліки адміністративної позовної заяви до 25.07.2011 року
4.Роз'яснити позивачу, що в разі невиконання вимог ст. 106 КАС України відповідно до цієї ухвали, позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачу.
5.Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
6.Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
7.Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Волошин Д.А.