Справа № 2а- 5064/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
06 травня 2011 р. м. Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши адміністративний позов громадянки ОСОБА_1 ОСОБА_2 Абдуллах до Управління міграційної служби в Харківській області, Державного комітету у справах національностей та релігії про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась громадянка ОСОБА_1 ОСОБА_2 Абдуллах з адміністративним позовом до Управління міграційної служби в Харківській області, Державного комітету у справах національностей та релігії в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Управління міграційної служби в Харківській області від 02.02.2009 № 18-о про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця ОСОБА_2 Абдуллах; визнати протиправним та скасувати рішення від 09.04.2009 року № 14-09 Державного комітету України у справах національностей та релігій про відхилення скарги ОСОБА_2 Абдуллах на рішення Управління міграційної служби у Харківській області про відмову особі в оформленні документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця в Україні; зобов'язати Державний комітет України у справах національностей та релігій прийняти рішення про оформлення документів ОСОБА_2 Абдуллах для вирішення питання щодо надання статусу біженця в Україні у відповідності з процедурою, передбаченою ст. 12 Закону України «Про біженців».
В позовній заяві позивачем зазначено, що наказ Управління міграційної служби в Харківській області №18-о від 02.02.2009року про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця було оскаржено до Державного комітету України у справах національностей та релігій. Рішенням № 14-09 від 09.04.2009року Державного комітету України у справах національностей та релігій скаргу позивача було відхилено.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 4 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративний позов, щодо оскарження наказу №18-о від 30.01.2009року Управління міграційної служби в Харківській області поданий пізніше ніж протягом місяця з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення суб'єкта владних повноважень.
Згідно ч.2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Щодо оскарження позивачем рішення № 14-09 від 09.04.2009року Державного комітету України у справах національностей та релігій встановлюється шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, оскільки рішення №14-09 прийнято 09.04.2009року, тоді як позивач звернувся до суду 05.05.2011року, тобто строк на звернення до суду позивачем пропущений.
Так, п.5 ч.1 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у позовній заяві у разі необхідності зазначаються заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених ст.106 КАС України, а саме: до позовної заяви не надано обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, а також до позовної заяви не додані копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб.
Усуваючи недоліки, позивачу необхідно надати до суду обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та копії документів приєднаних до позову по кількості відповідачів та третіх осіб.
Відповідно до ч.1 ст.108 КАС України, позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України підлягає залишенню без руху, про що суддя постановляє ухвалу.
Керуючись ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву громадянки ОСОБА_1 ОСОБА_2 Абдуллах до Управління міграційної служби в Харківській області, Державного комітету у справах національностей та релігії про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу термін до 26.05.2011 р. для усунення недоліків позовної заяви, попередивши, що у разі невиконання вимог ст.106 КАС України відповідно до цієї ухвали, позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії ухвали, у разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.
Суддя Шевченко О.В.