Постанова від 23.10.2015 по справі 683/2653/15-а

Справа № 683/2653/15-а

2-а/683/144/2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2015 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Бондарчук Л.А.

секретаря Борикіної Л.В.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Старокостянтинів справу за позовом кандидата на посаду Григорівського сільського голови ОСОБА_1 до Григорівської сільської виборчої комісії Старокостянтинівського району Хмельницької області, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору кандидата на посаду Григорівського сільського голови ОСОБА_3, про визнання рішення незаконним та зобов»язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

22 жовтня 2015 року кандидат на посаду Григорівського сільського голови ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Григорівської сільської виборчої комісії Старокостянтинівського району Хмельницької області і просить визнати протиправною постанову Григорівської сільської виборчої комісії №13 від 21 жовтня 2015 року про відмову скасувати реєстрацію кандидата на посаду Григорівського сільського голови ОСОБА_3, а також зобов»язати Григорівську сільську виборчу комісію Старокостянтинівського району Хмельницької області скасувати реєстрацію кандидата на посаду Григорівського сільського голови ОСОБА_3

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що він є кандидатом на посаду Григорівського сільського голови. 20 жовтня 2015 року він отримав інформацію про те, що ОСОБА_3, який також зареєстрований кандидатом на посаду Григорівського сільського голови шляхом самовисунення, одночасно зареєстрований Старокостянтинівською районною виборчою комісією кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Старокостянтинівської районної ради, включений до виборчого списку кандидатів у депутати від Старокостянтинівської районної партійної політичної партії «Совість України».

Оскільки даний факт є порушенням вимог ч.4-5 ст.35 Закону України «Про місцеві вибори», він звернувся до Григорівської сільської виборчої комісії з клопотанням про скасування рішення про реєстрацію ОСОБА_3, як кандидата на посаду Григорівського сільського голови. Однак, постановою від 21 жовтня 2015 року №13 Григорівська сільська виборча комісія відмовила у скасуванні реєстрації кандидата на посаду Григорівського сільського голови ОСОБА_3, посилаючись на ч.3 ст.47 Закону України «Про місцеві вибори».

Ухвалою судді Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 22 жовтня 2015 року до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено кандидата на посаду Григорівського сільського голови ОСОБА_3

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просить позов задоволити.

Представник Григорівської сільської виборчої комісії Старокостянтинівського району Хмельницької області ОСОБА_2 позов не визнав та пояснив, що ОСОБА_3 зареєстрований Григорівською сільською виборчою комісією Старокостянтинівського району на посаду сільського голови с. Грирорівка шляхом самовисування в одномандатному виборчому окрузі та Старокостянтинівською районною виборчою комісією в депутати Старокостянтинівської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі, що не є порушенням вимог ч.ч.3-5 ст.35 Закону України «Про місцеві вибори».

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, кандидат на посаду Григорівського сільського голови ОСОБА_3, який належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, до суду не з»явився, причини неявки суду не повідомив.

Заслухавши учасників процесу, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-VIII (надалі Закон № 595-VIII) право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 статті 35 Закону № 595-VIII право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партії у порядку, передбаченому цим Законом.

Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідно до ч.4 ст.35 Закону № 595-VIII особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).

Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.

Частиною 5 ст. 35 Закону № 595-VIII передбачено, особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Відповідно до п.8 ч.1 ст. 41 Закону № 595-VIII у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу.

Отже, виходячи з аналізу наведених норм, особа одночасно може бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або лише від однієї політичної партії або лише шляхом самовисування. У випадку порушення вказаного принципу, територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Дану правову позицію підтвердила Центральна виборча комісія у постанові № 417 від 09 жовтня 2015 року.

Пунктом 5 ч.1 ст. 47 Закону № 595-VIII передбачено, що територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зокрема у разі порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.

Дана норма є імперативною, а отже скасування реєстрації кандидата у разі порушення порядку висування є обов'язковою.

Судом встановлено, що постановою Григорівської сільської виборчої комісії Старокостянтинівського району Хмельницької області від 01 жовтня 2015 року №7 ОСОБА_3 зареєстрованого кандидатом на посаду Григорівського сільського голови Старокостянтинівського району Хмельницької області, висунутого шляхом самовисування.

Постановою Старокостянтинівської районної виборчої комісії від 01 жовтня 2015 року №7 ОСОБА_3 зареєстровано кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборі депутатів Старокостянтинівської районної ради по виборчому списку Старокостянтинівської районної партійної організації Політичної партії «Совість України».

Виходячи із вищезазначених норм закону, суд вважає, що одночасна реєстрація ОСОБА_3 як кандидата на посаду Григорівського сільського голови Старокостянтинівського району Хмельницької області, висунутого шляхом само висування, та кандидатом у депутати Старокостянтинівської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі по виборчому списку Старокостянтинівської районної партійної організації Політичної партії «Совість України» є порушенням ч.5 ст.35 Закону України «Про місцеві вибори».

Виявивши порушення вищезазначених норм Закону Григорівська сільська виборча комісія Старокостянтинівського району Хмельницької області відмовила у скасуванні реєстрації кандидата на посаду Григорівського сільського голови ОСОБА_3, що підтверджується постановою від 21 жовтня 2015 року №13, посилаючись на ч.3 ст.47 Закону України «Про місцеві вибори», відповідно до якої територіальна виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.

Отже, відмовляючи у скасуванні реєстрації, Григорівська сільська виборча комісія Старокостянтинівського району Хмельницької області діяла у межах визначених ч.3 ст.47 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки законодавчо була позбавлена можливості скасувати таку реєстрацію.

Разом з тим, суд констатує наявність порушення Закону самим ОСОБА_3, оскільки він особисто подав заяву про своє самовисування як кандидата на посаду Григорівського сільського голови і саме за його письмовою згодою він був висунутий в кандидати депутатів Старокостянтинівської районної ради від місцевої політичної партії.

Даний факт ОСОБА_3 не спростовано.

Оскільки в даний час виборча комісія законодавчо позбавлена можливості скасувати реєстрацію ОСОБА_3 як кандидата на посаду Григорівського сільського голови суд, маючи на меті повне відновлення порушеного права, приходить до однозначного висновку про необхідність скасування постанови Григорівської сільської виборчої комісії Старокостянтинівського району Хмельницької області від 01 жовтня 2015 року №7 в частині реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду Григорівського сільського голови Старокостянтинівського району Хмельницької області на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

За ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатньо беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності своїх дій.

Щодо розподілу судових витрат, то суд приходить до висновку, що оскільки позовні вимоги задоволено частково, позивачем не було понесено витрат при подачі позову, то відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 172-177 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов кандидата на посаду Григорівського сільського голови ОСОБА_1 задоволити частково.

Скасувати постанову Григорівської сільської виборчої комісії Старокостянтинівського району Хмельницької області від 01 жовтня 2015 року №7 в частині реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду Григорівського сільського голови Старокостянтинівського району Хмельницької області на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 КАС України, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Суддя: