Постанова від 15.09.2015 по справі 823/1120/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2015 року справа № 823/1120/15

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Каліновської А.В.,

при секретарі - Шалько І.П.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

представника третьої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держземагентства у Черкаській області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - прокуратура Черкаської області та ОСОБА_5, про визнання протиправними та скасування наказів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому, враховуючи ухвалу про закриття провадження у справі в частині позовних вимог від 15.09.2015, просив визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держземагентства у Черкаській області № 78 від 10.07.2014 (в частині скасування наказу № ЧК/7123785500:02:001/00001597) та № 23-2325/14-14-СГ від 25.07.2014 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на ті обставини, що 02.11.2013 він звернувся до Головного управління Держземагентства у Черкаській області із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтованою площею 108,19 га в адміністративних межах Носачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області для ведення фермерського господарства та наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 12.12.2013 №ЧК/7123785500:02:001/00001597 надано дозвіл на розробку документації із землеустрою. 08.05.2014 прокуратурою Черкаської області на адресу Головного управління Держземагентства у Черкаській області внесено подання №05/3-659вих-14 про усунення порушень земельного законодавства, зокрема, в частині недотримання вимог ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» щодо повноти наданих заявниками документів, необхідних для отримання земель. На виконання вказаного подання та листа прокуратури Черкаської області від 08.07.2014 №05/3-964вих-14, Головне управління Держземагентства у Черкаській області наказом від 10.07.2014 №78 скасувало накази, в тому числі від 12.12.2013 №ЧК/7123785500:02:001/00001597. В подальшому, на підставі заяви гр. ОСОБА_5 від 18.07.2014 наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області № 23-2325/14-14-СГ від 25.07.2014 надано дозвіл на виготовлення документації із землеустрою стосовно відведення в оренду земельної ділянки площею 108,19 га в адміністративних межах Носачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області гр. ОСОБА_5 Позивач вважає, що відповідач, прийнявши наказ від 12.12.2013 №ЧК/7123785500:02:001/00001597 про надання дозволу позивачу на розробку документації із землеустрою, втратив своє право на подальше самостійне розпорядження вищезгаданою земельною ділянкою до остаточного вирішення питання про надання ділянки у користування або відмову у такому наданні, а винесений наказ № 23-2325/14-14-СГ від 25.07.2014 про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою стосовно відведення в оренду земельної ділянки площею 108,19 га в адміністративних межах Носачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області гр. ОСОБА_5 порушує право позивача на отримання земельної ділянки в оренду. Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених вище.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, надав суду заперечення на адміністративний позов, зазначивши при цьому, що наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 12.12.2013 №ЧК/7123785500:02:001/00001597 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_4 скасований за поданням прокуратури Черкаської області у зв'язку з тим, що позивачем до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою додані протилежні за змістом довідки щодо наявності особливо цінних земель на запитуваній земельній ділянці. Крім того, надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою стосовно відведення в оренду земельної ділянки площею 108,19 га в адміністративних межах Носачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області гр. ОСОБА_5, не пов'язане з позбавленням позивача прав на спірну земельну ділянку, оскільки остання не була передана позивачу, а проект відведення не був погоджений та затверджений. Разом з цим, наказ, що стосується гр. ОСОБА_5 є актом індивідуальної дії, який вже реалізований в договорі оренди.

Представник прокуратури Черкаської області погодився із доводами представника відповідача та в задоволенні адміністративного позову просив відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін та представника третьої особи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

ОСОБА_4 02.11.2013 звернувся до Головного управління Держземагентства у Черкаській області із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтованою площею 108,19 га в адміністративних межах Носачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області для ведення фермерського господарства.

Наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 12.12.2013 №ЧК/7123785500:02:001/00001597 надано позивачу дозвіл на розробку документації із землеустрою.

Прокуратурою Черкаської області 08.05.2014 на адресу Головного управління Держземагентства у Черкаській області внесено подання №05/3-659вих-14 «Про усунення порушень земельного законодавства», зокрема, щодо вирішення питання про скасування наказів Головного управління Держземагентства у Черкаській області.

08.07.2014 прокуратура Черкаської області надіслала Головному управлінню Держземагентства у Черкаській області лист №05/3-964вих-14, у якому зазначено, що вищевказане подання прокуратури Черкаської області залишено поза увагою Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області в частині неналежного використання земельної ділянки ОСОБА_4 (наказ Головного управління №1597 від 12.12.2013) внаслідок чого земельна ділянка, на якій були особливо цінні ґрунти, втратила такі властивості, що свідчить про незабезпечення орендарем вимог законодавства про охорону ґрунтів.

На виконання подання від 08.05.2014 №05/3-659вих-14 та листа прокуратури Черкаської області від 08.07.2014 №05/3-964вих-14, Головне управління Держземагентства у Черкаській області наказом від 10.07.2014 №78 скасувало накази, в тому числі від 12.12.2013 №ЧК/7123785500:02:001/00001597 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою».

На підставі заяви гр. ОСОБА_5 від 18.07.2014 наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області № 23-2325/14-14-СГ від 25.07.2014 надано дозвіл на виготовлення документації із землеустрою стосовно відведення в оренду земельної ділянки площею 108,19 га в адміністративних межах Носачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області гр. ОСОБА_5.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, на виконання подання №05/3-659вих-14 та листа прокуратури Черкаської області від 08.07.2014 №05/3-964вих-14 - Головне управління Держземагентства у Черкаській області наказом від 10.07.2014 №78 скасувало накази, в тому числі від 12.12.2013 №ЧК/7123785500:02:001/00001597 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою».

Разом з цим, наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 05.09.2012 №417 затверджено Положення про Головне управління Держземагентства у Черкаській області, положенням п. 9 якого визначено, що акти Головного управління можуть бути скасовані Головою Держземагентства України повністю чи в окремий частині, у тому числі за дорученням Міністра, а також Міністром у разі відмови Голови Держземагентства України скасувати такий акт.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на час внесення подання) передбачено право прокурора вносити подання, яке є обов'язкове для розгляду органом, до якого таке подання спрямоване.

Отже, наявність лише одного факту внесення прокурором подання не є автоматичною підставою для його задоволення, оскільки державний орган виконавчої влади (відповідач) має право і відхилити подання прокурора у випадку, якщо в органу відсутні повноваження на визнання своїх же наказів, такими, що втратили чинність, або, якщо орган не вбачається порушень закону у своїх же рішеннях.

Враховуючи, що у Головного управління Держземагентства у Черкаській області відсутні повноваження скасовувати свої акти, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держземагентства у Черкаській області № 78 від 10.07.2014 в частині скасування наказу Головного управління Держземагентства у Черкаській області № ЧК/7123785500:02:001/00001597.

Крім того, подання прокуратури Черкаської області від 08.05.2014 №05/3-659вих-14 «Про усунення порушень земельного законодавства» не містить вимоги щодо скасування наказу Головного управління Держземагентства у Черкаській області № ЧК/7123785500:02:001/00001597, а лист прокуратури Черкаської області від 08.07.14 №05/3-964вих-14 не є обов'язковим для органу, до якого вказаний лист поданий, та не може бути підставою для скасування акту (наказу) Головного управління Держземагентства у Черкаській області повністю чи в окремий частині.

Щодо визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держземагенства у Черкаській області № 23-2325/14-14-СГ від 25.07.2014 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою гр. ОСОБА_5, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 ЗК України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Статтею 116 ЗК України, зокрема частиною 1 передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів (ст. 121 ЗК України).

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною 7 ст. 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Вказана норма кореспондується із ч. 3 ст. 123 ЗК України, якою визначено, що підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Із наведених вище норм ЗК України слідує, що підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.

Отже, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою може надаватись необмеженому колу осіб за їх заявами, а тому рішення про надання вказаних дозволів не порушує чиї-небудь права та інтереси.

Таким чином, наказ Головного управління Держземагенства у Черкаській області № 23-2325/14-14-СГ від 25.07.2014 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою гр. ОСОБА_5 не порушує права, інтереси позивача та не створює для нього жодних правових наслідків, а тому у цій частині позову необхідно відмовити.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до положень ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись ст. ст. 14, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області № 78 від 10.07.2014 в частині скасування наказу Головного управління Держземагентства у Черкаській області № ЧК/7123785500:02:001/00001597.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Держземагентства у Черкаській області на користь ОСОБА_4 сплачений судовий збір в сумі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.В. Каліновська

Повний текст рішення виготовлено 21 вересня 2015 року.