Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
20 квітня 2010 р. № 2-а- 2931/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Глазуновій А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області до відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Харківській області про визнання неправомірними дій та скасування постанови, -
Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Харківській області, в якому просить суд визнати дії державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області неправомірними та скасувати постанову про накладення штрафу від 20.01.2010 року.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив що, постановою Красноградського районного суду Харківської області від 03.02.2009 року задоволено частково позов ОСОБА_1 щодо зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області перерахувати та виплатити допомогу по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ними трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку. Управлінням було подано апеляційну скаргу на постанову Красноградського районного суду Харківської області від 03.02.2009 року. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2009 року апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області на постанову Красноградського районного суду Харківської області від 03.02.2009 року по справі №2а-23/09/2021 - залишено без задоволення. Управління не погодилось з рішенням Харківського апеляційного адміністративного суду та направило касаційну скаргу №02-22/3460 від 15.07.2009 року до Вищого адміністративного суду України.
12.11.2009 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Харківській області ОСОБА_4 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №15811294 на виконання виконавчого листа №2-а-23/09 виданого 16.07.2009 року Красноградським районним судом Харківської області про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області перерахувати та виплатити допомогу по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ними трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку. Управління направило в підрозділ примусового виконання рішень лист №02-22/5192 від 24.11.2009 року з викладенням причин, які не дають можливості для своєчасного та добровільного виконання зазначеного судового рішення, але державний виконавець підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Харківській області ОСОБА_4 не врахувала наведені факти та 20.01.2010 року винесла постанову про накладення штрафу в розмірі 340,0 грн. за невиконання без поважних причин рішення суду щодо здійснення перерахунку та виплати допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_1 до досягнення ними трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Управління не згодне з винесеною постановою, так як є розпорядником коштів нижчого рівня і в своїй діяльності керується нормативно-правовими актами, які на даний час не надають права виплатити допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_1 до досягнення ними трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, тобто виконати рішення суду.
За таких підстав Управління вважає, що дії старшого державного виконавця є неправомірними і постанова про накладення штрафу підлягає скасуванню як така, що винесена неправомірно та передчасно.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач, відділ Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області проти позову заперечував та зазначив, що оскаржувана постанова винесена у відповідності до ст. 87 Закону України "Про виконавче провадження" за не виконання позивачем у встановлений державним виконавцем строк. Також, зазначив, що державний виконавець при винесені постанови про накладення штрафу діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішеннями, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року №606-XIV виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.11.2009 року в провадження державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Харківській області надійшла заява ОСОБА_1 про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа №2-а-23/09 від 16.07.2009 року Красноградського районного суду Харківської області.
Згідно виконавчого листа по справі №2-а-23/09/2021 Красноградський районний суду Харківської області постановив зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ними трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку.
Згідно з вимогами статті 24 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом та пред'явлений до виконання до відділу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
По вказаному виконавчому листу строк пред'явлення не закінчився, він відповідає вимогам, передбаченим законом, та пред'явлений до виконання до відділу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
12.11.2009 року державним виконавцем, відповідно до вимог статті 24 Закону України "Про виконавче провадження", була винесена постанова ВП №15811294 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вищевказаного виконавчого листа, згідно якого Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області зобов'язано перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ними трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку.
Вказаною постановою від 12.11.2009 року ВП №15811294 було запропоновано Управлінню праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області в строк до 19.11.2009 року добровільно виконати рішення суду.
Главою 8 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено порядок виконання рішень в немайнових спорах. Так в статті 76 Закону України "Про виконавче провадження" зазначаються загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Відповідно до вимог статті 76 Закону України "Про виконавче провадження" після відкриття виконавчого провадження по виконавчому документу, який зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець відповідно до статті 24 цього Закону визначає йому строк добровільного виконання рішення. У разі невиконання без поважних причин цих вимог державний виконавець застосовує до боржника штрафні санкції чи інші заходи, передбачені законодавством, і призначає новий строк виконання.
Згідно до статті 87 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В строк встановлений державним виконавцем рішення боржником не виконано, про причини такого невиконання не повідомлено, доказів наявності поважних причин виконання не виконання постанови не надано, в зв'язку з чим у відповідності до ч. 2 ст. 76 та ст. 87 Закону України "Про виконавче провадження" постановою від 20.01.2009 року на боржника накладено штраф в розмірі 340,00 грн. (а.с. 4).
Судом встановлено, що постанова Красноградського районного суду Харківської області від 03.02.2009 року набрала законної сили та підлягає виконанню. Проте на теперішній час рішення суду боржником не виконано.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими на всій території України.
Позивач посилається на те, що не має змоги виконати рішення суду в зв'язку з відсутністю додаткових джерел надходження грошових коштів на відповідні виплати.
Проте суд зазначає, що рішення суду на підставі якого видано виконавчий лист передбачає не лише виплату коштів, а й їх нарахування.
Позивачем доказів здійснення хоча б перерахунку за вказаним рішенням суду ні відповідачу, ні суду не надано. Тобто, ефективних дій спрямованих на виконання рішення суду боржником, позивачем по даній справі, не вчинено.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Державним виконавцем не допущено порушень вимог Закону України "Про виконавче провадження", постанова про накладення штрафу від 20.01.2010 року винесена у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому не підлягає скасуванню.
На підставі вище наведеного суд дійшов до висновку, що при зазначених обставинах, вимоги позивача неправомірні, не обґрунтовані і не підлягають задоволенню, а тому суд відхиляє їх як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.9, ст.11, ст.128, ст.158, ст.159, ст.160, ст.185, ст.186, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області до відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Харківській області про визнання неправомірними дій та скасування постанови - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі зави про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 23.04.2010 року.