Постанова від 15.10.2015 по справі 822/3534/15

Копія

Справа № 822/3534/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПольового О.Л.

при секретаріБачок О.В.

за участі:позивача представника відповідача представника третьої особи

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Начальника Старокостянтинівського гарнізону Коваленка Миколи Миколайовича третя особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог в/ч НОМЕР_1 про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Начальника Старокостянтинівського гарнізону Коваленка Миколи Миколайовича про зобов'язання вчинити дії.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що в порушення вимог п.11 Постанови КМ України № 1081 від 03.08.2006 року "Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями", п.4.4. Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, відповідач відмовився від вчинення дій щодо підпису і подачі клопотання до Старокостянтинівської міської ради щодо виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 .

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, подав до суду письмові заперечення в яких просив в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи в судовому засіданні просив суд позов задовольнити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 на посаді заступника командира військової частини НОМЕР_1 у військовому званні майор, 23 роки вислуги на військовій службі.

18.11.2014 року ОСОБА_1 надіслав рапорт на ім'я Начальника КЕВ м. Хмельницького та Голови житлової комісії Старокостянтинівського гарнізону з проханням змінити статус "службова" квартири АДРЕСА_2 , ордер № 977 виданий Старокостянтинівською міською радою 19.09.2012 року.

Відповідно до протоколу засідання комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України № 29 від 30.01.2015 року у Списку військовослужбовців, житло яких пропонується виключити з числа службового житла МО України за адресами: Хмельницька область, м. Старокостянтинів зазначено позивача - ОСОБА_1 .

Лист до міського голови м. Старокостянтинова № 7 від 04.02.2015 року про виведення із розрахунку службових квартири АДРЕСА_1 , житловою площею 16,0 кв.м., який підписано командиром в/ч НОМЕР_1 , погоджено з начальником КЕВ м. Хмельницького, однак не підписано начальником Старокостянтинівського гарнізону.

Суд вирішуючи спір по суті виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 року порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.2 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.08.2006 року (далі - Порядок) визначено, що військовослужбовці та члени їх сімей забезпечуються службовими житловими приміщеннями, що відповідають вимогам житлового законодавства. З цією метою у кожній військовій частині формується фонд службового житла.

Відповідно до п.3 Порядку військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.

Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Згідно п. 11 Порядку житлове приміщення виключається з числа службового, якщо відпала потреба в його використанні, а також якщо в установленому порядку його виключено з числа житлових приміщень. Виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.

Відповідно до п.4.4. Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міноборони № 737 від 30.11.2011 року (далі - Інструкція) список розподілу жилої площі для постійного проживання (додаток 20) розробляється КЕВ (КЕЧ) району відповідно до загальної та пільгових черг гарнізону.

Після погодження головою гарнізонної житлової комісії Список розподілу постійного житла направляється КЕВ (КЕЧ) району до Служби правопорядку для перевірки.

Після проведення перевірки та за відсутності зауважень Служби правопорядку Список розподілу постійного житла візується помічником начальника гарнізону з правової роботи і затверджується начальником гарнізону.

Після затвердження (погодження) Список розподілу постійного житла разом з першими примірниками облікових справ подається керівником КЕВ (КЕЧ) району на перевірку до ГКЕУ ЗС України.

У разі непогодження ГКЕУ ЗС України пропозицій про надання військовослужбовцю постійного жилого приміщення начальник КЕВ (КЕЧ) району після отримання письмового повідомлення про відмову від ГКЕУ ЗС України повинен переглянути пропозиції та надати іншу кандидатуру для затвердження її у встановленому порядку або письмове обґрунтування попереднього рішення.

Після перевірки ГКЕУ ЗС України Список розподілу постійного житла розглядається Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України.

Рішення (пропозиції) Комісії з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України є остаточними для розгляду керівником квартирно-експлуатаційного органу, головою гарнізонної житлової комісії та начальником гарнізону.

Згідно п.4.5 Інструкції КЕВ (КЕЧ) району подає затверджений начальником гарнізону витяг зі Списку розподілу постійного житла у гарнізоні, погоджений протоколом засідання Комісії з контролю за розподілом житла у гарнізонах Збройних Сил України, разом з документами, що знаходяться в облікових справах, до виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або районної державної адміністрації для видачі ордера, а в закритому військовому містечку КЕВ (КЕЧ) району видає ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

Оскільки Список розподілу житлової площі для постійного проживання у Старокостянтинівському гарнізоні затверджено начальником Старокостянтинівського гарнізону, підписано начальником КЕВ м. Хмельницького, погоджено Головою Старокостянтинівської гарнізонної житлової комісії та помічником начальника гарнізону з правової роботи, а протоколом засідання комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України у Списку військовослужбовців, житло яких пропонується виключити з числа службового житла зазначено позивача, тому суд приходить до висновку, що у відповідача немає підстав для відмови у поданні клопотання до Старокостянтинівської міської ради.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача на окреме доручення Міністра оборони України від 05.05.2015 року № 12137/с щодо тимчасової заборони виключення житла з числа службових, оскільки рішення Комісії було прийняте 30.01.2015 року, тобто до винесення вказаного доручення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, тому всі недоведені відповідачем обставини суд трактує на користь позивача.

Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відмовляючи у підписанні клопотання до Старокостянтинівської міської ради відповідач діяв не на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Водночас, ч.2 ст.11 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Згідно ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи наведене, суд з урахуванням встановлених обставин у цій справі вважає за можливе прийняти іншу постанову в порядку ч.2 ст.162 КАС України з метою захисту прав позивача та зобов'язати начальника Старокостянтинівського гарнізону Коваленка Миколу Миколайовича вчинити дії щодо подання клопотання до Старокостянтинівської міської ради про виключення з числа службової квартиру за адресою АДРЕСА_3 .

Керуючись ст.ст. 158-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати начальника Старокостянтинівського гарнізону Коваленка Миколу Миколайовича вчинити дії щодо подання клопотання до Старокостянтинівської міської ради про виключення з числа службової квартиру за адресою АДРЕСА_3 .

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови складено 20 жовтня 2015 року

Суддя/підпис/О.Л. Польовий

"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий