Ухвала від 22.10.2015 по справі 821/3359/15-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2015 р. м. ХерсонСправа № 821/3359/15-а

Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Пекний А.С., здійснивши підготовку до судового розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Херсонської обласної виборчої комісії, третя особа, без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про скасування рішення Херсонської обласної виборчої комісії в частині реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Херсонської обласної ради ОСОБА_3,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся звернувся до суду із позовом до Херсонської обласної виборчої комісії (далі - відповідач, Херсонська ОВК) в якому просить скасувати рішення Херсонської ОВК в частині реєстрації ОСОБА_3 (далі - третя особа) як кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської обласної ради, включеного до виборчого списку кандидатів у депутати від Політичної партії «НАШ КРАЙ», закріпленого за територіальним виборчим округом №51.

Позовні вимоги мотивує тим, що третя особа ОСОБА_3 не може брати участь у місцевих виборах та підлягає виключенню з виборчого списку у зв'язку з тим, що окрім громадянства України він також є громадянином ОСОБА_4 Федерації і має російський паспорт серії 0511 №293847, що є порушенням чинного законодавства. Вважає, що участю у місцевих виборах третьої особи з подвійним громадянством порушуються права позивача як виборця, а рішення Херсонської ОВК в частині реєстрації ОСОБА_3 кандидатом у депутати з наведених підстав є протиправним і підлягає скасуванню.

В ході здійснення підготовчих дій судом отримано копію постанови Херсонської ОВК від 29.09.2015р. №8, якою зареєстровано кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Херсонської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від Херсонської обласної організації політичної партії "НАШ КРАЙ". В тому числі зареєстровано кандидатом у депутати громадянина ОСОБА_3, закріпленого за виборчим округом №51.

Таким чином, саме вказана постанова є предметом оскарження у даній справі з урахуванням змісту позовної заяви.

У зв'язку з цим суд звертає увагу на наступне.

Частиною 1 статті 99 КАС України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Даний позов подано на захист інтересів позивача як виборця, тобто він пов'язаний з виборчим процесом, а для розгляду таких справ КАС України встановлені свої особливості провадження.

Так, згідно із ст.172 КАС України правом оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій наділені: суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.

Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.

Статтею 179 КАС України встановлені особливості обчислення строків у справах, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, та наслідки їх порушення.

Як установлено цією статтею, на обчислення строків, встановлених статтями 172 - 177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу. Строки, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.

Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Таким чином, процесуальним законом встановлено лише один строк для оскарження рішення виборчої комісії - п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, який обчислюється саме від дня прийняття оскаржуваного рішення. Цей строк є присічним і його не може бути поновлено. Пропуск цього строку тягне за собою безумовне залишення позовної заяви без розгляду.

Згідно із ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Згідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду якщо позовну заяву подано з порушенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Як установлено судом в ході підготовчих дій, оскаржуване рішення - постанова Херсонської ОВК №8 - прийнята 29.09.2015р.

Таким чином, строк на звернення до суду щодо її оскарження закінчився 03.10.2015р.

Позовну заяву подано ОСОБА_1 до суду 21.10.2015р., тобто з пропуском установленого ст.172 КАС України строку на звернення до суду, а тому на підставі приписів ст.179 КАС України позовна заява підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись ст.ст.99, 100, 155, 172, 179 КАС України, суд -

ухвалив:

Залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Херсонської обласної виборчої комісії, третя особа, без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про скасування рішення Херсонської обласної виборчої комісії в частині реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Херсонської обласної ради ОСОБА_3.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя Пекний А.С.

кат. 1.3.2