копія
19 жовтня 2015 р. Справа № 804/10851/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Рябчук О.С. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс», третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Нікопольська зернова компанія» про застосування заходів реагування , -
19 серпня 2015 р. Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом доТовариства з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс» (далі - відповідач), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Нікопольська зернова компанія», з вимогами до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зазначених у позові, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс» (код ЄДРПОУ 36726843) шляхом зобов'язання даного товариства зупинити експлуатацію будівлі (споруди) очисної станції Рядівського виробничо-структурного підрозділу ТОВ«Оптімус Плюс», що розташована та здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Петрівський район, с.Рядове, вул. Дружби, 14, і опечатати (опломбувати) вхідні двері, ворота до вищевказаної будівлі.
Позивач в обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові зазначив наступне. При проведенні планової перевірки комплексу будівель очисної станції Рядівського виробничо-структурного підрозділу ТОВ «Оптімус Плюс», що на підставі договору оренди використовуються відповідачем, було виявлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки. Зазначені порушення, вказані в акті перевірки від 24.07.2015 р. №117, створюють небезпеку для життя та здоров'я людей і на момент звернення до суду не усунені відповідачем. За вказаних обставин, будівля очисної станції Рядівського виробничо-структурного підрозділу ТОВ «Оптімус Плюс» не може експлуатуватись до повного усунення виявлених порушень.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам-підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
У визначений Кодексом адміністративного судочинства України строк заперечень на адміністративний позов надано не було.
Згідно пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного. судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс» зареєстроване 21.10.2009 року, про що вчинено запис в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи № 1 224 102 0000 047787; ідентифікаційний код 36726843.
З урахуванням затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 року №306 критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику господарської діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс» як суб'єкт господарювання віднесений до високого ступеню ризику та ідентифіковано як потенційно небезпечний об'єкт.
Матеріалами справи встановлено, що 07 березня 2014 року між ТОВ «Оптімус Плюс» (орендар) та ТОВ «Нікопольська зернова компанія» (орендодавець) укладено договір оренди №б/н, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно, в тому числі: філію «Рядівський елеватор», розташовану за адресою: Кіровоградська область, Петрівський район, с. Рядове, вул. Дружби, 14.
За умовами Договору (п.1.3) мета використання орендованого майна - для надання послуг зернового складу.
Відповідно до п. 4.1 договору оренди від 07.03.2014 року орендар зобов'язується використовувати орендоване майно для цілей, передбачених п.1.3 Договору, а також дотримуватись санітарних, протипожежних та інших обов'язкових вимог при експлуатації орендованого майна (а.с.31).
У період з 21.07.2015 р. по 24.07.2015 р. відповідно до наказу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області №25 від 19.06.2015 р., посвідчення на проведення перевірки № 95 від 21.07.2015 р. та від 19.06.2015 р. №01-136/01-42, фахівцями Петрівського РСУДНС України у Кіровоградській областіпроведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Товариством з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс», код 36726843, а саме: території будівлі та приміщення Рядівського виробничо-структурного підрозділу ТОВ «Оптімус Плюс», розташованого в с. Рядове Петрівського району Кіровоградської області, вул. Дружби, 14.
За результатами перевірки складено акт №117 від 24.07.2015 р.
В акті перевірки встановлено низку порушень, допущених Товариством з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс» при експлуатації будівлі та приміщення Рядівського виробничо-структурного підрозділу ТОВ «Оптімус Плюс».
Зокрема, було виявлено ряд порушень на очисній станції, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей та зумовили необхідність звернення позивачем до суду з вимогами, що заявлені.
Зміст даних порушень полягає в наступному:
- невиконане вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій очисної станції, що є порушенням підпункту 2.5 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697);
-не здійснено з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в приміщенні очисної станції за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, що є порушенням підпункту 1.6 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697);
-допускається експлуатація тимчасової електромережі в приміщенні очисної споруди, що є порушенням підпункту 1.8 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697);
-електророзетки та вимикачі в будівлі очисної станції встановлено на горючій основі, що є порушенням підпункту 1.17 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697);
-не проведено заміри опору ізоляції електромереж в будівлі очисної станції, що є порушенням підпункту 1.20 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697);
-приміщення очисної станції не обладнано системою протипожежного захисту, що є порушенням підпункту 1.2 розділу V ППБУ, додаток А ДБН В.2.5-56:2014 (Державних будівельних норм «Системи протипожежного захисту, затверджених наказом Мінрегіону України від 13.11.2014 №312, редакції станом на 0107.2015 р.);
-приміщення очисної станції не забезпечено первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності, що є порушенням підпункту 3.6 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697);
-пожежний щит в очисній станції не укомплектований набором ручного протипожежного інвентарю, що є порушенням підпунктів 7.8., 3.36 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697);
-відповідальна особа не пройшла навчання з питань пожежної безпеки, що є порушенням пункту 16 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697);
-для виробничого приміщення очисної станції не визначено та не позначено на вхідних дверях категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, а також класи зон, що є порушенням «Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (пп.4.2.16 розділу III ППБУ).
Копію акту вручено технічному директору Рядівського ВСП ТОВ «Оптімус Плюс» ОСОБА_1 24.07.2015 року (а.с.27 зворотній бік).
Згідно з відміткою на акті - заперечень або зауважень на акт перевірки не було.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на момент звернення до суду відповідачем не усунуто виявлених в ході перевірки порушень.
Відповідно до п.п. 1, 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 р. №20/2013 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до п. 3 Положення основним завданням ДСНС України є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Згідно до п. 6 Положення Державна служба України з надзвичайних ситуацій реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також через підрозділи, які здійснюють пожежно-технічне обслуговування підприємств, установ, організацій, інших об'єктів на підставі договорів.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 04.02.2013 року № 3 затверджено Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області.
Згідно пп. 63 ч. 4 Положення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до ст. 1 Кодексу Цивільного захисту України Кодекс регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до ст. 66 Кодексу цивільного захисту центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно пп. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно до п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Якщо законом передбачено, що обґрунтованість вжиття органом державного нагляду (контролю) заходів реагування має бути підтверджена судом, орган державного нагляду (контролю) звертається до адміністративного суду з адміністративним позовом не пізніше наступного робочого дня з дня видання (прийняття) відповідного розпорядчого документа.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: застосування у випадках, передбачених законом, заходівреагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосованівиключно за судовимрішенням.
Відповідно до п. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно до ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, якімістять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно до ч. 3 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінюєналежність, допустимість, достовірність кожного доказуокремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Суд розглядає адміністративні справи щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо такі заходи реагування можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Як вбачається з проаналізованих положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Кодексу цивільного захисту України позивач наділений повноваженнями на звернення до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування на підставі ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Оптімус Плюс» за ступенем ризику своєї господарської діяльності віднесено до високого ступеню ризику згідно із затвердженими постановою КМУ від 29.02.2012 р. №306 критеріями ризику.
Матеріалами справи також встановлено, що відповідач є орендарем нерухомого майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Нікопольська зернова компанія», а саме, філії «Рядівський елеватор», розташованої за адресою: Кіровоградська область, Петрівський район, с. Рядове, вул. Дружби, 14, згідно з Договором оренди від 07.03.2014 року №б/н.
Відповідно до п. 4.1 Договору оренди від 07.03.2014 року орендар зобов'язується використовувати орендоване майно для цілей, передбачених п.1.3 Договору, а також дотримуватись санітарних, протипожежних та інших обов'язкових вимог при експлуатації орендованого майна (а.с.31).
У період з 21.07.2015 р. по 24.07.2015 р. Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Товариством з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс», код 36726843, а саме: території будівлі та приміщення Рядівського виробничо-структурного підрозділу ТОВ «Оптімус Плюс», розташованого в с. Рядове Петрівського району Кіровоградської області, вул. Дружби, 14.
За результатами перевірки встановлено низку порушень вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, допущених Товариством з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс» при експлуатації будівлі (споруди) очисної станції Рядівського елеватора.
Акт перевірки від 24.07.2015 р. №117 вручений відповідачу 24.07.2015 року.
Заперечень на акт або будь-яких зауважень відповідачем не надано.
Доказів усунення виявлених в ході планової перевірки порушень надано не було.
Дослідивши матеріали справи, суд погоджується з позивачем, що порушення, які були виявлені під час планової перевірки будівлі (споруди) очисної станції Рядівського виробничо-структурного підрозділу ТОВ «Оптімус Плюс», є такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, що є неприпустимим.
На об'єкті відповідача можливі умови виникнення небезпечних факторів, що впливають на людей і матеріальні цінності, а саме: полум'я іскри, підвищена температура навколишнього середовища, токсичні продукти горіння і термічного розкладання, дим, знижена концентрація кисню, радіоактивні і токсичні речовини і матеріали, електророзетки та вимикачі, які встановлено на горючій основі, електричний струм, що виникає в результаті виноску напруги тощо.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
В зв'язку з наведеним, держава, через наділені повноваженнями органи, вживає заходи для забезпечення безпеки людей. До таких заходів відноситься, в тому числі, і встановлення на законодавчому рівні вимог до будівель та споруд у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. Такі вимоги є обов'язковими для встановленого законодавством кола суб'єктів, зокрема, підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, котрі є власниками будівель та споруд, де постійно перебуває велика кількість людей. Не дотримання цих вимог робить неможливим експлуатацію будівель та споруд як таких, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до п. п. 24, 33 частини 1 статті 1 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров'ю людей виникає не лише при наявності порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, а й при наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі.
З урахуванням викладеного, враховуючи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс» як суб'єкт господарювання відноситься до високого ступеню ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки, та не заперечує щодо суті виявлених порушень та позовних вимог, а також тієї обставини, що виявлені порушення під час планової перевірки будівлі (споруди) очисної станції створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих на станції, і на даний час у суду відсутні докази усунення виявлених порушень, суд вважає позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області в частині зупинення експлуатації будівлі (споруди) очисної станції Рядівського виробничо-структурного підрозділу ТОВ «Оптімус Плюс» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо іншої частини позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог чинного законодавства Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області наділено повноваженнями, зокрема, щодо звернення до адміністративного суду з позовами про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.
Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання товариства зупинити експлуатацію будівлі, опечатання (опломбування) вхідних дверей, воріт до будівлі (споруди) очисної станції Рядівського виробничо-структурного підрозділу ТОВ«Оптімус Плюс» є неналежним способом захисту порушеного права.
Належним способом захисту є звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатаціїбудівлі, чим і скористався позивач.
Крім того, вказані вимоги за змістом цілком охоплюються позовною вимогою про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі, оскільки застосування заходів реагування в такий спосіб, в будь-якому разі, передбачає заборону експлуатації та зупинення експлуатації будівлі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами ч.4 ст.94 КАС України, згідно з якими, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167,186, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс», третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Нікопольська зернова компанія» про застосування заходів реагування- задовольнити частково.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімус Плюс» заходи реагуванняу сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі (споруди) очисної станції Рядівського виробничо-структурного підрозділу ТОВ «Оптімус Плюс», що розташована та здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Петрівський район, с.Рядове, вул. Дружби, 14, до повного усунення порушень, вказаних в акті перевірки № 117 від 24.07.2015 р.
В решті позовних вимог - відмовити.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 19.10.2015 Суддя З оригіналом згідно Помічник суддіОСОБА_2 ОСОБА_2 ОСОБА_3