Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/488/15-а
Провадження № 2-а/391/20/15
22.10.2015 р. селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Ревякіної О.В., при секретарі Русін В.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов прокурора Компаніївського району Кіровоградської області до Голубієвицької сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, третя особа комунальне сільське підприємство «Відродження» про визнання недійсним рішення сесії сільської ради,
Прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави до відповідача, яким просить скасувати рішення сесії Голубієвицької сільської ради № 207 від 26.05.2015 р. «Про затвердження тарифів на послуги водопостачання, які надаються КСП «Відродження» села Голубієвичі, мотивуючи тим, що КСП «Відродження» не повідомило споживачів у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження, а Голубієвицькою сільською радою не було проконтрольовано дотримання КСП «Відродження» порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, чим позбавлено права фізичних та юридичних осіб надати свої зауваження та пропозиції щодо запропонованих тарифів на житлово комунальні послуги.
Окрім того, в порушення ч.5 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» оскаржуваним рішенням Голубієвицької сільської ради від 26.05.2015 р. тарифи на водокористування затверджено з 01.06.2015 р., що унеможливило повідомлення КСП «Відродження» споживачів належним чином про зміну тарифів у встановлений законодавством строк, а саме не менше ніж за 15 днів до введення нових тарифів у дію.
Окрім того, оскаржуваним рішенням при несвоєчасній оплаті за водокористування передбачено стягнення штрафу в розмірі 0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та відключення від центральної водо мережі, що суперечить положенням п.10 ч.3 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», яка передбачає сплату пені у встановлених законом чи договором розмірах.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю, обґрунтувавши його обставинами, викладеними в позовній заяві, просив задовольнити.
Представник відповідача Голубієвицької сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, надав письмові заперечення, просив виключити з рішення третій пункт щодо сплати штрафу. Вказав, що інформація про підвищення тарифів на водопостачання 23.04.2015 року була оприлюднена лише на інформаційному стенді в приміщенні адміністративного будинку органу місцевого самоврядування в с. Голубієвичі, оскільки місцевий орган самоврядування не має власного засобу масової інформації та офіційного веб сайту.
Представник третьої особи - КСП «Відродження» в судовому засіданні позов визнав частково, а саме в частині невідповідності рішення щодо сплати штрафу за несвоєчасну оплату за водокористування та порушення строків повідомлення споживачів про введення у дію нових тарифів не менш ніж за 15 днів з посиланням на рішення відповідних органів.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1, ч.3 ст. 10 Закону України № 280 від 21.05.1997 року "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Згідно п.2 ч.1 ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону. Державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах: відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства.
Відповідно до ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Судом встановлено, що рішенням тридцять другої сесії Голубієвицької сільської ради шостого скликання від 26.05.2015 року № 207 "Про затвердження тарифів на послуги водопостачання, які надаються КСП «Відродження» с. Голубієвичі» відповідно до статей 28, 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджено з 01.06.2015 року тарифи на водокористування для населення (без лічильника) в сумі 37 гривень в місяць, для населення згідно спожитої води за 1 м3 - 6,50 грн., для підприємств - 8,00 грн. При несвоєчасній оплаті за водокористування встановлено штраф 0,5 неоподатковуваних мінімумів та відключення від центральної водо мережі (а.с.34).
Відповідно до п.2.3 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012 р. N 390 - суб'єктами господарювання, що надають комунальні послуги (послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)), до відома споживачів доводиться інформація про загальний розмір тарифу та його структуру (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість); обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо). Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та, за необхідності, шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.
Проект рішення «Про затвердження тарифів на водокористування, які надаються КСП «Відродження» с. Голубієвичі 23.04.2015 року було розміщено лише на інформаційному стенді сільської ради для ознайомлення споживачів (а.с.43,52), іншими способами вказана інформація до споживачів не доводилася. Зокрема КСП «Відродження» не проводило публікацію (оприлюднення) інформації про намір здійснити зміну тарифів та про підвищення тарифів на послуги водопостачання у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (а.с.37, 54), а Голубієвицькою сільською радою не було проконтрольовано в порушення п.2.14 Порядку дотримання КСП «Відродження» порядку доведення до відома споживачів інформації про зміну тарифів на водокористування та про врахування відповідної позиції територіальних громад.
Також в судовому засіданні при дослідженні протоколу № 29 засідання комісії з питань оприлюднення інформації від 23.04.2015 року та копії акта від 23.04.2015 р. про оприлюднення проектів рішень Голубієвицької сільської ради, яка відбудеться 26.05.2015 року було встановлено, що до відома споживачів доведено лише загальний розмір тарифу проте не доведена його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість) та обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо).
В порушення п.6 ст.32 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» нові тарифи на водопостачання були введені в дію з 01.06.2015 р., тобто через п'ять днів після прийняття рішення сесії Голубієвицької сільської ради (26.05.2015 р.), в зв'язку з чим КСП «Відродження» не мало можливості повідомити споживачів про зміну цін/тарифів на послуги з водопостачання не менше ніж за 15 днів до введення їх у дію з посиланням на відповідне рішення сільської ради.
Крім того, в порушення вимог п.10 ч.3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та п.23 постанови КМУ № 630 від 21.07.2005 р. «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» оскаржуваним рішенням Голубієвицької сільської ради встановлено штраф за несвоєчасну оплату за водокористування, в той час як законодавством передбачено сплату пені за несвоєчасну оплату послуг у встановлених законом чи договором розмірах.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено невідповідність рішення органу місцевого самоврядування правовим актам вищої юридичної сили та порушення порядку повідомлення споживачів про зміну тарифів на водокористування з обґрунтуванням її необхідності та врахування позиції територіальної громади, в зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню, а рішення сесії Голубієвицької сільської ради шостого скликання від 26.05.2015 року № 207 "Про затвердження тарифів на послуги водопостачання, які надаються КСП «Відродження» села Голубієвичі" слід визнати протиправним та скасувати.
Керуючись ст.ст. 2,7-12,70,71,94,159,160,162,163,171 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять другої сесії Голубієвицької сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області шостого скликання від 26.05.2015 року № 207 "Про затвердження тарифів на послуги водопостачання, які надаються КСП «Відродження» села Голубієвичі".
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Компаніївського районного суду
Кіровоградської області О.В.Ревякіна