Справа № 379/1552/15-а
2-а/379/128/15
22.10.2015 року м.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Василенко О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області до відділу державної виконавчої служби Таращанського районного управління юстиції в Київській області про визнання протиправними дій заступника начальника відділу ДВС Таращанського РУЮ та скасування постанови про накладення на УПФУ у Таращанському районі штрафу за невиконання судового рішення,-
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вказаний адміністративний позов за формою та змістом повинен відповідати загальним вимогам ст.ст. 105, 106 КАС України.
Відповідно до ч.3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивач при подачі адміністративного позову до суду всупереч вимогам ст. 106 КАС України та ст. ст. 3, 4 ч.2 Закону України «Про судовий збір», не сплатив судовий збір в розмірі 1218 грн., просить у позовній заяві звільнити від його сплати.
Позивач зазначає, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік кошти на сплату судового збору не були передбачені, оскільки Пенсійний фонд України та його органи Законом України « Про судовий збір» в редакції , що діяла до 01.09.2015 року були звільнені від сплати судового збору, в звязку з цим просив суд звільнити його від сплати судового збору.
Відповідно до ч.1 ст. 88 КАС України та ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Зі змісту клопотання вбачається, що наведені у ньому підстави не є достатніми для його задоволення, оскільки обмежене фінансування бюджетної установи, яка діє як суб'єкт владних повноважень, не може бути підставою для її звільнення від сплати судового збору, встановленого законом. Аналогічна позиція висвітлена в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2.
За таких обставин, клопотання управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі про звільнення його від сплати судового збору не підлягає задоволенню.
Оскільки дану позовну заяву подано з недоліками, а саме не сплачено судовий збір, вважаю за необхідне залишити її без руху, надавши позивачу строк на їх усунення.
В зв'язку з вищевикладеним, позивачеві необхідно привести свій адміністративний позов у відповідність з вимогами ст.ст. 106, 108 КАС України, усунувши вищевказані недоліки.
Керуючись ст.ст.106,108, КАС України,-
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області до відділу державної виконавчої служби Таращанського районного управління юстиції в Київській області про визнання протиправними дій заступника начальника відділу ДВС Таращанського РУЮ та скасування постанови про накладення на УПФУ у Таращанському районі штрафу за невиконання судового рішення залишити без руху та надати позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання ним даної ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя:ОСОБА_1