ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
02 грудня 2010 року № 2а-17006/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Пісоцька О.В.,перевіривши матеріали
за позовною заявоюОСОБА_1
доГенерального прокурора України
прозобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі -ОСОБА_1, позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду з позовною заявою до Генерального прокурора України, в якій просить зобов'язати відповідача вчинити певні дії -розглянути скаргу від 26 червня 2010 року та надати йому обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що 26 червня 2010 року звернувся до відповідача зі скаргою на рішення прокурора міста Києва від 25 травня 2009 року та 22 липня 2009 року в порядку статті 400? Кримінально-процесуального кодексу України. У вказаній справі позивач просив скасувати як незаконні та необґрунтовані рішення прокурора, провести необхідну перевірку нововиявлених обставин у справі та внести до суду подання про скасування постановлених щодо нього судових рішень у кримінальній справі.
Проте, позивач на вказану скаргу відповіді не надав, що зумовило звернутися ОСОБА_1 до суду.
Проте, ОСОБА_1 необхідно відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за даним позовом з огляду на наступне.
Згідно з пунктом першим частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі - на виконання делегованих повноважень.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, а частиною другою статті 4 цього Кодексу визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового рішення.
Пунктом першим частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено юрисдикцію адміністративних судів, зокрема, яка поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до пункту другого частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Як вбачається зі змісту позову, ОСОБА_1, обґрунтовуючи позов, просить зобов'язати прокурора вчинити дії у певній кримінальній справі щодо розгляду скарги стосовно відновлення провадження у кримінальній справі у зв'язку з нововиявленими обставинами, скасувавши попередні рішення прокурора.
Так, даний позов не може вирішуватись за правилами, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України, оскільки розгляд питання про відновлення кримінальної справи та розгляд скарг на рішення, прийнятті під час провадження такої справи, може здійснюватись лише в межах кримінальної справи за Кримінально-процесуальним кодексом України.
Порядок та строки вирішення таких заяв визначений статтею 400? Кримінально-процесуального кодексу України, а частина шоста статті 234 цього Кодексу встановлює, що скарга на дії прокурора при проведенні ним досудового слідства або окремих слідчих дій у справі подається вищестоящому прокуророві, який її розв'язує в порядку і в строки, що передбачені статтями 234 і 235 цього Кодексу. Також у Кримінально-процесуальному кодексі України містяться норми, згідно з якими дії слідчого та прокурора можуть бути оскаржені у судовому порядку.
Прокурор, слідчий або орган дізнання під час вчинення дій (допущення бездіяльності) в межах кримінальної справи автоматично набувають статусу особи, яка користується правами та виконує обов'язки, що визначені Кримінально-процесуальним кодексом України, є самостійною у визначені напряму процесуальних дій та несе повну відповідальність за їх законне та своєчасне проведення. Тобто, у випадку вчинення ними процесуальних дій (бездіяльності) або прийняття відповідного рішення за Кримінально-процесуальним кодексом України останній не виконує владних управлінських функцій (вирішує питання премій, розміру зарплати, присвоєння звання тощо), а тому не має ознак суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Дійсно, захист прав і свобод людини не може вважатися надійним без надання їй можливості оскаржувати до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури, але таке оскарження має здійснюватися у порядку, за яким прийняті такі рішення або вчинені дії (бездіяльність), - тобто, встановленим Кримінально-процесуальним кодексом України.
Даний позов не містить вимог про визнання неправомірними рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень при здійсненні ними владних управлінських функцій, не пов'язаних з провадженням у кримінальній справі, що виключає розгляд даного позову в Окружному адміністративному суді міста Києва, а тому, відповідно до вимог пункту першого частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі.
Керуючись статтями 2, 4, 17, пунктом першим частини першої статті 109, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України суддя
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовною заявою до Генерального прокурора України про зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити ОСОБА_1, що розгляд даних позовних вимог має здійснюватися за правилами, встановленими Кримінально-процесуальним кодексом України.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі, не допускається.
Копію даної ухвали, позовну заяву та додані до неї матеріали направити на адресу місця перебування ОСОБА_1 -до Городищенської виправної колонії.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Пісоцька