ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про залишення позовної заяви без руху
м. Київ
06 жовтня 2010 року № 2а-14043/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши
позовну заяву ОСОБА_1
до Святошинського ГУ МВС України в м. Києві
про визнання дій та рішення неправомірними, стягнення моральної шкоди
До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов позов ОСОБА_1П до Святошинського ГУ МВС України в м. Києві про визнання дій та рішення неправомірними, стягнення моральної шкоди.
При дослідженні матеріалів справи судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначається ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі. Під «ім'я»мається на увазі: прізвище, ім'я та по-батькові позивача -фізичної особи. Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем у дані й справі є ОСОБА_1, однак, його ім'я вказано не в повному обсязі, у зв'язку з чим у суду відсутня можливість з'ясувати відношення документів, доданих до позовної заяви (доказів по справі), до особи позивача. Таким чином суд приходить до висновку про необхідність уточнення позивачем його імені.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Відповідно до ч.2 ст.106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. (ч. 1 ст. 69 КАС України).
Як вбачається зі змісту позовної заяви, Позивачем, в порушення ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, в прохальній частині позовної заяви на вказано які саме дії та яке рішення (з приводу чого) Відповідача він просить визнати незаконними, та не наведено доводів (не обґрунтовано) яким чином ці дії та рішення суперечать нормативно-правовим актам та законам України.
Окрім іншого, Позивач просить стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 25 000 грн. Однак, з позовної заяви вбачається, що своїми діями Відповідач завдав Позивачу матеріальну шкоду, яка оцінюється в 25 000 грн. Обґрунтування шкоди, завданої Позивачу, в позові не наведено.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
У відповідності до п. 3 Перехідних положень КАС України розмір судового збору визначається відповідно до підпункту "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", крім випадків, встановлених підпунктом 3 цього пункту.
Статтею 3 Декрету КМ України від 21.01.1993, № 7-93 «Про державне мито» встановлюються розміри ставок державного мита.
Пунктом «ж»частини 1 статті 3 Декрету КМ України від 21.01.1993, № 7-93 «Про державне мито»передбачено, що із позовних заяв про відшкодування моральної (немайнової) шкоди з ціною позову від 100 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 170 000 грн.), розмір ставки державного мита складає 5 відсотків ціни позову.
Таким чином, Позивачу необхідно уточнити: яку саме шкоду він просить стягнути з Відповідача та обґрунтувати (навести доводи) підстави її стягнення, на підтвердження чого надати відповідні докази а також надати документ про сплату судового збору щодо вимоги про стягнення моральної шкоди.
Відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Недоліки позовної заяви повинні бути усунені позивачем шляхом подання доповнення до позовної заяви з наведенням у ньому обґрунтованого змісту позовних вимог та наданням доказів, а також наданням суду належної кількості копій такого доповнення у відповідності до кількості сторін, вказаних у позовній заяві.
Керуючись ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва,
Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху та надати строк для усунення недоліків до 22 жовтня 2010 року.
Ухвала набирає сили у відповідності до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187, Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н.Г. Вєкуа