ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про повернення позовної заяви
м. Київ
09 вересня 2010 року№ 2а-12934/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Пісоцька О.В., перевіривши матеріали
позовної заявиОСОБА_1
достаршого лейтенанта ДАІ Тернопільської області ОСОБА_2
проскасування протоколу про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 (далі -ОСОБА_1, позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до старшого лейтенанта ДАІ Тернопільської області ОСОБА_2 (далі -відповідач), в якій просив скасувати протоколи про адміністративні правопорушення серії ВО1№015773 та ВО1№015774 від 19 серпня 2010 року, складені відповідачем.
Однак позовна заява ОСОБА_1 підлягає поверненню з огляду на наступне.
Згідно зі статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, посадових та службових осіб.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, а частиною другою статті 4 цього Кодексу визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового рішення.
Згідно з пунктом першим частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом сьомим частини першої статті 3 цього Кодексу визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі -на виконання делегованих повноважень.
Пунктом першим частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено юрисдикцію адміністративних судів, зокрема, до якої належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач оскаржує протоколи про адміністративне правопорушення, складені старшим лейтенантом ДАІ Тернопільської області ОСОБА_2
Згідно з положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення, протокол є підставою для порушення справи про притягнення до адміністративної відповідальності, яка розглядається переважно за місцем його скоєння.
Відповідно до пункту другого частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.
Таким чином, вимоги позивача, звернуті до старшого лейтенанта ДАІ у Тернопільській області ОСОБА_2, не підлягають розгляду в Окружному адміністративному суді міста Києва.
Відповідно до вимог пункту шостого частини другої статті 108 Кодексу адміністративного суд України позовна заява повертається позивачів, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Разом з тим, зазначені обставини не позбавляють позивача права на звернення до відповідного суду з означеними вище позовними вимогами в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 2, 4, 18, пунктом шостим частини третьої статті 108, статтею 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до старшого лейтенанта ДАІ Тернопільської області ОСОБА_2 про скасування протоколу про адміністративне правопорушення повернути.
Роз'яснити ОСОБА_1, що даний позов підлягає розгляду в місцевому загальному суді як адміністративному.
Копію даної ухвали, позовну заяву з доданими до неї матеріалами направити на адресу ОСОБА_1.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Пісоцька