Ухвала від 02.08.2010 по справі 2а-11417/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

02 серпня 2010 року № 2а-11417/10/2670

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Пісоцька О.В., перевіривши матеріали

позовної заявиОСОБА_1

дозаступника Генерального прокурора України ОСОБА_2

провизнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі -ОСОБА_1, позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду з позовною заявою до заступника Генерального прокурора України ОСОБА_2 (далі -відповідач), в якій просить:

- визнати бездіяльність посадових осіб Генеральної прокуратури України протиправною, такою, що суперечить вимогам Кримінально-процесуального кодексу України;

- вжити заходів, спрямованих на усунення порушень вимог пункту першого статті 94, частини першої та другої статті 97 та частини першої статті 99 Кримінально-процесуального кодексу України, допущених посадовими особами Генеральної прокуратури України при розгляді його повідомлення при розгляді повідомлення про скоєння суддею Коноваловим В.М. кримінального злочину проти правосуддя та прийняти рішення по скаргам та заявам від 29 травня 2010 року, 09 червня 2010 року та 08 липня 2010 року у відповідності до вимог Кримінально-процесуального кодексу України.

Однак ОСОБА_1 необхідно відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за даним позовом з огляду на наступне.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, а частиною другою статті 4 цього Кодексу визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового рішення.

Згідно з пунктом першим частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом першим частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено юрисдикцію адміністративних судів, зокрема, яка поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до пункту другого частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

Статтею 94 Кримінально-процесуального кодексу України від 28 грудня 1960 року, з урахуванням змін та доповнень на час виникнення спірних правовідносин, (далі -КПК України) передбачені підстави до порушення кримінальної справи, однією з яких є звернення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян з заявою або повідомленням про злочин, а статтею 95 вказаного Кодексу визначено вимоги до таких заяв та повідомлень.

Так, прокурор, слідчий або орган дізнання під час перевірки заяви про злочин та відповідного реагування на неї автоматично набувають статусу особи, яка користується правами та виконує обов'язки, що визначені КПК України, є самостійною у визначені напряму процесуальних дій та несе повну відповідальність за їх законне та своєчасне проведення. Тобто, у випадку вчинення відповідачем процесуальних дій (бездіяльності) або прийняття відповідного рішення за КПК України, останній не виконує владних управлінських функцій (вирішує питання премій, розміру зарплати, присвоєння звання тощо) та не має ознак суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

Дійсно, захист прав і свобод людини не може вважатися надійним без надання їй можливості оскаржувати до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури, але таке оскарження має здійснюватися у порядку, за яким прийняті такі рішення або вчинені дії, - тобто, встановленим Кримінально-процесуальним кодексом України.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 просить визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Генеральної прокуратури України, щодо невирішення його заяв про злочин стосовно судді Верховного Суду України, та прийняти рішення по скаргам та заявам у відповідності до статей 94, 97, 98, 99 КПК України. Тому вимоги позивача, звернуті до заступника Генерального прокурора України ОСОБА_2 (в прохальній частині позову -до посадових осіб Генеральної прокуратури України), підлягають вирішенню у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України.

Відповідно до вимог пункту першого частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 2, 4, 17, пунктом першим частини першої статті 109, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України суддя

УХВАЛИЛА:

Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовною заявою до заступника Генерального прокурора України ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.

Направити копію даної ухвали на адресу ОСОБА_1, попередивши останнього, що позовна заява та додані до неї матеріали будуть повернуті на адресу позивача після спливу терміну, встановленого для оскарження судової ухвали.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Пісоцька