ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
03 червня 2010 року № 2а-8412/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Пісоцька О.В., перевіривши матеріали
позовної заявиОСОБА_1
доДепартаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
провизнання незаконним локального нормативного акту,
ОСОБА_1 (далі -ОСОБА_1, позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі -Департамент ДВС, відповідач) про визнання незаконним локального нормативного акту.
Однак ОСОБА_1 необхідно відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за даним позовом з огляду на наступне.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, а частиною другою статті 4 цього Кодексу визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового рішення.
Частиною першою статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивач оскаржує постанову відповідача про передачу виконавчого провадження, яка прийнята у зв'язку з примусовим виконанням рішення Ленінського районного суду міста Луганська у справі за спірними правовідносинами між ОСОБА_1 та ВАТ КБ «Надра»щодо стягнення коштів, яка вирішувалася за правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до статті 85 Закону України «Про виконавче провадження»скарга у виконавчому провадженні по виконанню судових рішень на дії (бездіяльність) державного виконавця або начальника відділу державної виконавчої служби подається до суду, який видав виконавчий документ.
Згідно статті 383 Цивільного процесуального кодексу України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 стосується порушених прав під час виконання судового рішення, ухваленого за нормами Цивільного процесуального кодексу України. Оскільки вчинені дії відповідачем є невід'ємною частиною виконання вище вказаного рішення Ленінського районного суду міста Луганська, спірні правовідносини мають розглядатися за правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до вимог пункту першого частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 2, 4, 17, пунктом першим частини першої статті 109, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України суддя
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за її позовною заявою до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання незаконним локального нормативного акту.
Направити копію даної ухвали на адресу позивача, попередивши останню, що позовна заява та додані до неї матеріали будуть повернуті на її адресу після спливу терміну, встановленого для оскарження судової ухвали.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Пісоцька