Справа № 2а- 11553/11/2070
Україна
про повернення позовної заяви
31 серпня 2011 р. м. Харків
Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Чалий І.С., розглянувши позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - інспектора дорожньо-патрульної служби БДПС ВДАІ та АТІ м. Харкова про визнання незаконним протоколу про адміністративне порушення та визнання дій неправомірними,-
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_3 окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд дії відповідача по складенню протоколу про адміністративне правопорушення, вилученню водійського посвідчення на імя ОСОБА_1 та видачі тимчасового дозволу на право управління транспортним засобом серії АА № 522904 від 20.08.2011 р. неправомірними. Протокол про адміністративне правопорушення серії АХ № 229536 від 20.08.2011 р. у відношенні ОСОБА_1 визнати незаконним.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 20.08.2011 року відповідачем був складений протокол про порушення позивачем п.п. 2.4, 2.5, 2.6 Правил дорожнього руху , за що передбачене покарання ч.1 ст. 130 КУпАП. Також, 20.08.2011 року у позивача було вилучено водійське посвідчення, видане на його ім'я. Позивач вважає дії відповідача по складенню протоколу про адміністративне правопорушення та вилученню водійського посвідчення неправомірними,а протокол про адміністративне правопорушення недійсним.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам. .
З позовної заяви вбачається, що позивачем оскаржується Протокол про адміністративне правопорушення серії АХ № 229536 від20.08.2011 р..
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності
З урахуванням характеру спору і суб'єктного складу сторін у справі, враховуючи, що предметом спору є скасування протокол про адміністративне правопорушення, а визнання неправомірними дій відповідача по складенню протоколу про адміністративне правопорушення, вилученню водійського посвідчення на ім'я ОСОБА_1 та видачі тимчасового дозволу на право управління транспортним засобом серії АА № 522904 від 20.08.2011 р. є похідними з дії відповідача щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення, тому відповідно до п.6 ч. 3 ст. 108 КАС України позивачу необхідно повернути адміністративний позов, оскільки справа не підсудна ОСОБА_3 окружному адміністративному суду. Позивач не позбавлений можливості звернутися до місцевого загального суду як адміністративного суду з відповідним позовом.
Керуючись ст. 2, 18, п. 6 ч. 3 ст. 108, ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - інспектора дорожньо-патрульної служби БДПС ВДАІ та АТІ м. Харкова про визнання незаконним протоколу про адміністративне порушення та визнання дій неправомірними - повернути позивачу.
Копію ухвали разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом з дотриманням вимог статті 18 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_3 окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання нею копії ухвали апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання скарги про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Чалий І.С.