копія
13 жовтня 2015 р. Справа № 818/3155/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/3155/15
за позовом ОСОБА_2
до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичих осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ КБ "Фінансова ініціатива" ОСОБА_3, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 звернулася до суду із позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива» ОСОБА_3 (далі - відповідач 1), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач 2), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива» ОСОБА_3 щодо не включення позивача до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати відповідача 1 включити позивача до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на загальну суму 53814грн.30коп. та подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо неї як вкладника, яка має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Свої вимоги мотивує тим, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 23.06.2015 року №408 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «КБ «Фінансова ініціатива» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 23.06.2015 року №121 «Про запровадження тимчасової адміністрації ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива». З метою відшкодування коштів вкладникам банк розпочав виплату коштів з 07.08.2015 року, про що свідчить відповідне оголошення на його офіційному сайті, у зв'язку з чим ОСОБА_2 як владник звернулася до Начальника Сумського відділення №1 ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» ОСОБА_4 із заявою від 12.08.2015 року, на яку отримала відповідь №24-в/21 від 12.08.2015 року про те, що вона не включена до Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. На думку позивача, вказане є порушенням вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», оскільки на день початку процедури виведення банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації сума її вкладу в ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива» складала 2500 доларів США, що в гривневому еквіваленті становить 53814,30грн., тому звернулася із даним позовом до суду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі із зазначених вище підстав.
Відповідач 1, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.25), в судове засідання не з'явився, подав письмові заперечення проти позову (а.с.32-33), в яких у задоволенні позовних вимог просив відмовити, оскільки органами ДВС повністю стягнуто з ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива» на користь ОСОБА_2 борг по депозитному вкладу в розмірі 10664дол. США на виконання виконавчого листа №591/679/14-ц, виданого Зарічним районним судом м. Суми. Розгляд справи просив проводити у його відсутність.
Представник відповідача 2, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.25), в судове засідання не з'явився, надіслав письмові заперечення проти позову (а.с.27-30), де вказав, що уповноваженою особою не складався перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування, та Фондом гарантування не затверджувався реєстр вкладників для здійснення виплат за рахунок коштів Фонду, оскільки щодо ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» не приймалося рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію. Так, відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії. Таким чином, розміщена на сайті Фонду гарантування інформація щодо початку виплат з 07.08.2015 року вкладникам стосувалася виплати коштів за депозитними договорами, термін дії яких закінчився до 25.06.2015 року включно та за договорами банківського рахунку (поточні та карткові рахунки) під час тимчасової адміністрації, що передбачено пунктом 1 ч.6 ст.36 цього ж Закону. Відтак, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 24.02.2015 року між позивачем та ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива» укладений договір банківського вкладу №391923 (Вклад «цікавий без поповнення») із датою повернення вкладу 07 жовтня 2015 року, на виконання якого вкладник вніс грошові кошти в сумі 2500 доларів США, що підтверджується випискою по особовим рахункам (а.с.9-11, 53).
Постановою Правління Національного банку України від 23.06.2015 року №408 ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива» віднесено до категорії неплатоспроможних, на підставі якої рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 23.06.2015 року №121 у ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива» запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці з 24 червня 2015 року до 23 вересня 2015 року включно; призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ КБ «Фінансова ініціатива» ОСОБА_3 (а.с.41-46).
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 25.08.2015 року №155/9 всі повноваження тимчасового адміністратора банку, визначені статтями 37 та 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», делеговано провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_3, на час здійснення процедури тимчасової адміністрації у банку (а.с.47).
Згідно із рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 10.09.2015 року №167 продовжено здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива» до 23 жовтня 2015 року включно, продовжено повноваження уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ОСОБА_3 до 23.10.2015 року включно (а.с.48).
Позивач 12 серпня 2015 року звернулася із письмовою заявою вих. №5 до Начальника Сумського відділення №1 ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» ОСОБА_4, в якій просила повідомити, чи включена вона до Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, і належну до відшкодування суму коштів за вкладами в ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива» (а.с.7).
Листом №24-в/21 від 12.08.2015 року ОСОБА_5 надано відповідь, де вказано, що згідно з даними Реєстру вона не включена до Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (а.с.8).
Як передбачено частиною першою статті 1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 року № 4452-VІ (з наступними змінами та доповненнями), цим Законом встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 2 вказаного Закону вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Згідно із частинами першою, другою статті 26 цього ж Закону Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку. Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
У разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за вкладами, включаючи відсотки, на день початку процедури ліквідації банку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Відшкодування коштів за вкладом в іноземній валюті здійснюється в національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на день початку ліквідації банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність".
Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи (ч.6, ч.7 ст.26 Закону).
Частинами першою-п'ятою статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 20 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
За приписами частин першої - третьої статті 28 вказаного Закону Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх уповноваженим представникам чи спадкоємцям у національній валюті України з наступного робочого дня після затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстру вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування. Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти, що здійснюють такі виплати в готівковій або безготівковій формі (за вибором вкладника). Фонд не пізніше ніж за 30 днів до закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку публікує оголошення в газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своєму офіційному веб-сайті про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 44 зазначеного Закону Національний банк України приймає рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку за пропозицією Фонду та з інших підстав, передбачених Законом України "Про банки і банківську діяльність"; фонд розпочинає процедуру ліквідації банку не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, крім випадку, коли ліквідація здійснюється за ініціативою власників банку.
Розділом ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 року за №1548/21860), врегульована діяльність уповноваженої особи Фонду при здійсненні відшкодувань коштів за вкладами.
Так, відповідно до пунктів 3 -5 розділу ІІІ вказаного Положення Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку. Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
При цьому, визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави прийти до висновку, що особи, які є вкладниками у розумінні пункту 4 частини першої статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», набувають право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб саме у зв'язку із прийняттям Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію певного банку, і саме внаслідок прийняття такого рішення у уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку виникає обов'язок скласти реєстр (перелік) вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду та подати такий реєстр виконавчій дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб для його затвердження.
Проте, в даному випадку рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» не приймалося, тому позивач ще не набула права на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
З приводу посилань позивача на розміщення на офіційному сайті оголошень про здійснення виплат вкладникам ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» (а.с.40,54-55) суд зазначає, що вказані оголошення стосувалися виплати вкладникам за договорами вкладу, строк дії яких закінчився, та за договорами банківського рахунку (поточні та карткові рахунки), у зв'язку із запровадженням тимчасової адміністрації та виведенням неплатоспроможного банку з ринку, а не внаслідок початку процедури ліквідації банку, врегульованої розділом VIII Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Зокрема, пунктом 1 ч.6 ст.36 даного Закону визначено, що обмеження щодо задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку, передбачене п.1 ч.5 цієї статті, не поширюється на зобов'язання банку щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до цієї статті.
З метою забезпечення виконання зобов'язань банку, передбачених пунктом 1 цієї частини, Фонд має право надати банку цільову позику. Виплати за такими зобов'язаннями за рахунок цільової позики Фонду мають розпочатися не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більш як 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку (абзац десятий частини шостої статті 36 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1586-VII від 04.07.2014; в редакції Закону № 629-VIII від 16.07.2015).
Пунктом 7 розділу ІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14, встановлено, що з метою забезпечення виконання зобов'язань банку з виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників Фонд має право надати неплатоспроможному банку цільову позику. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, у національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації.
У разі необхідності отримання цільової позики уповноважена особа Фонду подає Фонду разом із обґрунтуванням заявку на отримання цільової позики для здійснення виплат вкладникам згідно з додатком 1 до цього Положення (п.8).
Отже, розміщення на офіційному сайті Фонду гарантування інформації для вкладників ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива», які уклали договори вкладу, строк дії яких закінчився, та договори банківського рахунку (поточні та карткові рахунки), стосувалося проведення Уповноваженою особою Фонду на здійснення тимчасової адміністрації відповідних заходів з виплати коштів в рамках процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку та є обов'язком банку в силу ст.18 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Відтак, з наведених вище підстав позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ КБ «Фінансова ініціатива» ОСОБА_3 щодо не включення позивача до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у ПАТ КБ «Фінансова Ініціатива» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, є необґрунтованими та не підлягають також задоволенню вимоги позивача про зобов'язання відповідача 1 включити її до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у ПАТ КБ «Фінансова Ініціатива» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, на загальну суму 53814грн.30коп. та подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо неї як вкладника, яка має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ КБ «Фінансова Ініціатива» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Таким чином, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичих осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ КБ "Фінансова ініціатива" ОСОБА_3, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 19.10.2015 року.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова