Постанова від 15.10.2015 по справі 818/2955/15

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2015 р. Справа №818/2955/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелета С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,

представника позивача Дубинка Л.В., Борозонець Д.С., Соловей П.О.

представника відповідача Білера Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Сумській області до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна фінансова інспекція в Сумській області (далі - ДФІ в Сумській області), звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі - відповідач, ВЧ НОМЕР_1 ), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.39), просить стягнути за рахунок спеціального фонду ВЧ НОМЕР_1 в дохід Державного бюджету України кошти в сумі 8180,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході ревізії окремих напрямів фінансово-господарської діяльності ВЧ НОМЕР_1 встановлено, що відповідачем не дотримано ч. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України та п.п. 19, 23 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ. Вказане порушення виявилось в тому, що відповідачем проведено покриття коштами загального фонду витрат, пов'язаних з організацією надання платних послуг по складуванню вибухових матеріалів за укладеним договором в загальній сумі 8180,00 грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) на цю суму по КЕКВ 2273. Розрахунком потреби коштів на 2014 рік по КЕКВ 2240 "Оплата послуг (крім комунальних)" видатки на обслуговування пожежної безпеки передбачені по спеціальному фонду ВЧ НОМЕР_1 , проте в даний період оплата послуг по обслуговуванню пожежної безпеки здійснювалась за рахунок коштів загального фонду кошторису. Зазначені порушення мали місце при виконанні договору, укладеного із ВАТ "Карпатським УГФР" по складуванню вибухових матеріалів. Кошти, які надійшли на спеціальний реєстраційний рахунок ВЧ НОМЕР_1 , не використовувались на відновлення касових видатків загального фонду та не направлялись на оплату використаної електроенергії, обслуговування охоронної сигналізації та оплату послуг по обслуговуванню пожежної безпеки. Використовувались кошти із реєстраційного рахунку призначеного для обслуговування інших потреб. Для усунення виявлених порушень відповідачу пред'явлено вимогу, однак на момент звернення до суду вказані порушення не усунуто.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав, викладених в письмовому запереченні, та зазначив, що ВЧ НОМЕР_1 зареєстрована як суб'єкт господарської діяльності. Відповідно до Бюджетного кодексу України дохід від звичайної господарської діяльності має використовуватись на організацію додаткової (господарської) діяльності бюджетних установ. ВЧ НОМЕР_1 є отримувачем бюджетних коштів, а не головним розпорядником бюджетних коштів, здійснює перерахування коштів до спеціального фонду власних надходжень лише в межах однієї програми та однієї групи власних надходжень, визначених Головним управлінням Національної гвардії України. Тому відновлення касових видатків загального фонду по електроенергії та послуг по обслуговуванню пожежної сигналізації та охоронної сигналізації не можливе та у випадку його здійснення отримувачем бюджетних коштів є порушенням норм Бюджетного кодексу України.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що з 28.01.2015 року по 21.04.2015 року Охтирською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено ревізію окремих напрямів фінансово-господарської діяльності, в тому числі щодо використання коштів, виділених з резервного фонду державного бюджету у зв'язку з оголошеною мобілізацією, ВЧ НОМЕР_1 за період з 01.01.2013 року по 31.01.2015 року. За результатами ревізії складено акт від 28.04.2015 року № 103-21/2 (а.с.11-15).

Так, в ході ревізії встановлено, що 23.02.2012 року між ВЧ 2276 (виконавець) та ВАТ "Карпатське управління геофізичних робіт" (замовник) укладено договір про надання послуг із складського господарства вибухових матеріалів замовника на території виконавця (а.с.45-48). Згідно п. 3.1 вказаного договору, вартість послуг складає 3500,00 грн. на місяць.

До розрахунку вартості послуг включено наступні складові: складування вибухових речовин в критому приміщенні на площі до 77 кв. м (942,37 грн.); цілодобова фізична охорона об'єкту (2122,31 грн.); обслуговування пожежної сигналізації (120,00 грн.); обслуговування охоронної сигналізації об'єкту та системи відеоспостереження (150,00 грн.); комунальні послуги (140,00 грн.) (а.с.49).

Дослідженням первинних документів, даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності встановлено покриття коштами загального фонду витрат, пов'язаних з організацією надання платних послуг. За ревізійний період витрати, понесені ВЧ 2276 із загального фонду на оплату комунальних послуг (електроенергії) та оплату послуг по обслуговуванню охоронної та пожежної сигналізації, необхідних для забезпечення надання платних послуг, відповідачем не відшкодовувались за рахунок коштів загального фонду кошторису за КПКВ 1003020 Участь внутрішніх військ в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, охорона арештованих, засуджених та охорона особливо важливих об'єктів", а залишались на рахунку спеціального фонду.

Із розрахунків потреби в коштах по загальному фонду не були виключені кошти, які будуть надходити від ВАТ "Карпатське УГФР".

Згідно п. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України власні надходження бюджетних установ використовуються на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю та на організацію додаткової (господарської) діяльності бюджетних установ.

Відповідно до п. 19 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228 (далі - Порядок № 228) розподіл видатків бюджету спеціального фонду кошторису проводиться виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень, запланованих на цю мету.

Пунктом 23 Порядку № 228 передбачено, що видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються у такій послідовності: за встановленими напрямами використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду. При цьому, розпорядник бюджетних коштів здійснює коригування обсягів узятих бюджетних зобов'язань за загальним фондом кошторису для проведення видатків з цих зобов'язань із спеціального фонду кошторису відповідно до бюджетного законодавства.

В ході ревізії не встановлено покриття витрат ВЧ 2276, пов'язаних з організацією та наданням послуг, за рахунок надходжень до спеціального фонду кошторису та коригування обсягів узятих бюджетних зобов'язань за загальним фондом кошторису для проведення видатків з цих зобов'язань із спеціального фонду кошторису відповідно до бюджетного законодавства. Вказане призвело до завищення потреби в коштах за загальним фондом за статтями видатків: оплата комунальних послуг (електроенергія) та оплата послуг по обслуговуванню охоронної та пожежної сигналізації, розвернутий розрахунок витрат є додатком до акту ревізії (а.с.24,62,84)

Таким чином відповідачем допущено порушення ч. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України та п.п. 19, 23 Порядку № 228.

ВЧ 2276 проведено покриття коштами загального фонду витрат, пов'язаних з організацією надання платних послуг по складуванню вибухових матеріалів за укладеним договором в загальній сумі 8180,00 грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) на цю суму, в тому числі : за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року на суму 2590,00 грн. (по КЕКВ 2273 в сумі 1540,00 грн., по КЕКВ 2240 в сумі 1050,00 грн.), за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року на суму 5590,00 грн. (по КЕКВ 2273 в сумі 1960,00 грн., по КЕКВ 2240 в сумі 3630,00 грн.).

Розрахунком потреби коштів на 2014 рік по КЕКВ 2240 "Оплата послуг (крім комунальних)" видатки на обслуговування пожежної безпеки передбачені по спеціальному фонду ВЧ 2276, проте в даний період оплата послуг по обслуговуванню пожежної безпеки здійснювалися за рахунок коштів загального фонду кошторису. Розрахунками потреби коштів на 2013-2014 роки по КЕКВ 2240 "Оплата послуг (крім комунальних)" та КЕКВ 2273 "Оплата електроенергії" кошти на обслуговування охоронної сигналізації та на оплату електроенергії спеціальним фондом не передбачені (а.с.18-19, 22-23). Операції із віднесення на фактичні видатки загального фонду ВЧ 2276 витрат, пов'язаних із наданням послуг по складуванню вибухових матеріалів по договору з ВАТ "Карпатське УГФР", відображалися в бухгалтерському обліку в меморіальних ордерах №6/1 "Накопичувальна відомість по розрахунках з іншими кредиторами" за дебетом рахунку 801 "Видатки з державного бюджету на утримання установи та інші заходи" та кредитом рахунку 675 "Розрахунки з іншими кредиторами".

Слід зазначити, що посилання представника відповідача на те, що у 2013 році НОМЕР_2 була в складі Міністерства внутрішніх справ України є безпідставними, оскільки Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України є правонаступником. Також є безпідставними посилання представника відповідача відносно того, що сума розрахована неправомірно, враховуючи відсутність лічильників світла на складські господарства по договору із ВАТ "Карпатське УГФР", а тому неможливо встановити суму, оскільки сума позивачем розрахована із врахуванням діючого розрахунку до договору (а.с.49), де сторони самостійно визначили суму витрат.

На момент закінчення ревізії порушення на суму 8180,00 грн. відповідачем усунуто не було. Охтирською ОДФІ було направлено на адресу ВЧ НОМЕР_1 вимогу від 19.05.2015 року № 103-14/700 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань" (а.с.7-10). На момент розгляду справи виявлені ревізією порушення відповідачем усунуті не були.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ДФІ в Сумській області щодо стягнення за рахунок спеціального фонду ВЧ 2276 в дохід Державного бюджету України коштів в сумі 8180,00 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Сумській області до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути за рахунок спеціального фонду Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (Охтирський район. С. Климентово, і.к. 14323534) в доход державного бюджету України (код 24060300, рах.31111115700013, відкритий в УК Охтирського району, код 37981563, МФО 837013) суму 8180 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 20.10.2015 року.

Суддя С.М. Гелета