копія
20 жовтня 2015 р. Справа № 818/3295/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Діска А.Б.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області
про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1В.) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області (далі - відповідач, ТУ ДСА України в Сумській області), в якому просить визнати неправомірними дій Територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області щодо ненарахування та невиплати позивачу заробітної плати за період з 29.03.2015 року по теперішний час, відповідно до статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд"); зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Сумській області перерахувати заробітну плату за період з 29.03.2015 року по теперішний час включно, відповідно до статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд") та виплатити її в повному обсязі з урахуванням усіх надбавок, які нараховуються залежно від розміру посадового окладу (місячна премія, надбавка за високі досягнення, надбавка за вислугу років, тощо).
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем неправомірно не нарахована та не виплачена йому заробітна плата в порушення ст. 147 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд"), а тому просить зробити перерахунок та виплатити йому недонараховану заробітну плату з урахуванням усіх надбавок.
У судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи без участі позивача ( а.с. 49 ).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без участі представника відповідача ( а.с.50 ) та письмові заперечення проти позову у яких зазначив, що на даний час постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 за № 644 ( яка набрала чинності 09.09.2015 ) внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 за № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", а саме додаток 47 викладено в новій редакції. Таким чином, відповідач вважає, що здійснення нарахування заробітної плати позивачу виходячи з розміру посадового окладу в 1218,00 грн. проведено відповідно до норм закону, що регулює оплату праці працівників апаратів судів, зокрема Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 за № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Тому, ТУ ДСА України в Сумській області зазначає, що у нього відсутні підстави нараховувати та виплачувати посадові оклади, у розмірах інших, ніж це було передбачено Додатком 47 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 за № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів ( чинній на час виникнення спірних правовідносин ) ( а.с.22-25 ).
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює в Сумському районному суді Сумської області на посаді заступника керівника апарату ( а.с.15 ), черговий 9 ранг державної служби було присвоєно 23.10.2008 року ( а.с.16 ).
ТУ ДСА України в Сумській області здійснює нарахування заробітної плати працівникам апарату судів виходячи з розміру посадового окладу відповідно до норм закону, що регулює оплату праці працівників апаратів судів, зокрема Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 за № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Враховуючи, що розмір посадових окладів співробітників суду визначається шляхом затвердження начальником ТУ ДСА в Сумській області складеного та підписаного головою суду та керівником апарату суду штатного розпису, Сумським районним судом Сумської області надіслались на адресу першого відповідача на затверження переліки змін до штатного розпису Сумського районного суду Сумської області станом на 01.04.2015 року та 01.09.2015 року, які відповідачем були повернуті без затвердення з посиланням на те, що посадові оклади працівників апарату суду регулюються постановою КМУ від 09.03.2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Не погоджуючись з доводами позивача про неправомірність дій ТУ ДСА в Сумській області, суд зазначає наступне.
Правовідносини, що склалися між сторонами врегульовані не лише Законом України «Про судоустрій і статус суддів», а і Бюджетним кодексом України, Законами України "Про оплату праці", "Про державну службу", «Про Державний бюджет на 2014 рік», «Про Державний бюджет на 2015 рік», відповідними постановами Кабінету Міністрів України.
Так, відповідно до ч.2 ст.8 Закону України "Про оплату праці" умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті та частиною 1 статті 10 цього Закону.
Статтею 13 вказаного Закону визначено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" затверджено схему посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих загальних судів (додаток 47 до Постанови).
Разом з тим, згідно з положеннями статей 142, 143 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Суди загальної юрисдикції фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону України, у межах річної суми видатків, передбачених Державним бюджетом на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.
Також, пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" передбачено, що норми і положення ч. 1 ст. 144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету.
Відповідно до ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Частиною 1 статті 51 Бюджетного кодексу України встановлено, що керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.
Отже, територіальне управління Державної судової адміністрації в Сумській області може здійснювати виплати лише в межах затвердженого фонду оплати праці та не наділене правом самостійно, без правового врегулювання та фінансової можливості збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати перерахунок посадового окладу позивача.
Законом України “Про забезпечення права на справедливий суд” від 12.02.2015 року №192-УІП (який набрав чинності 29.03.2015 року) було викладено в новій редакції Закон України “Про судоустрій і статус суддів”, та згідно із частиною 1 статті 147 цього Закону визначено, що розмір заробітної плати працівників апаратів судів, Державної судової адміністрації України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України, їхнє побутове забезпечення і рівень соціального захисту визначаються законом і не можуть бути меншими, ніж у відповідних категорій державних службовців органів законодавчої та виконавчої влади. При цьому розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, установлюється в розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців.
Крім того, згідно із пунктом 13 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про забезпечення права на справедливий суд” було передбачено, що Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
На думку суду, реалізація положень частини 1 статті 147 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” (в редакції Закону України “Про забезпечення права на справедливий суд”, який набрав чинності 29.03.2015 року) є неможливою без внесення відповідних змін до постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів” від 09.03.2006 року №268 та Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік”.
Проте, такі зміни з незалежних від відповідача причин до вересня 2015 року не були внесені.
Крім того, після прийняття Закону України “Про забезпечення права на справедливий суд” до Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” були внесені зміни Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” від 02.03.2015 року №217-УІІІ, за якими знову ж таки оплата праці працівників апарату суду мала здійснюватися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів.
Суд також зазначає, що відповідно до статті 95 Конституції України бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами; виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків; держава прагне до збалансованості бюджету України.
Конституційний Суд України, даючи офіційне тлумачення, зокрема, вказаної статті Конституції України, в рішенні від 25 січня 2012 року №3-рп/2012 зазначив, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості (п. 1 резолютивної частини).
За висновками Європейського суду з прав людини, викладеними в ухвалі від 03.06.2014 р., прийнятої за наслідками розгляду заяви "Великода проти України", Парламент України, передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних виплат, не порушив вимог Конвенції з прав людини. Також суд зазначив, що зменшення соціальних виплат обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансовими труднощами, з якими зіткнулася держава та таке зменшення було пропорційним переслідуваній легітимній меті щодо досягнення балансу між правами особи та економічною політикою.
Отже, здійснення нарахування заробітної плати позивачу виходячи з розміру посадового окладу 1218 грн. до 09 вересня 2015 року є правомірним.
Суд враховує, що починаючи з 09.09.2015 року позивачу встановлений посадовий оклад, передбачений Дадатком 47 постанови КМУ від 09.03.2006 року №286 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" зі змінами, що підтверджується додатковими письмовими поясненнями віповідача (а.с.31-33) та розрахунковим листом ОСОБА_1 за вересень 2015 року (а.с.39).
Таким чином, у суду відсутні підстави для визнання неправомірними дій ТУ ДСА в Сумській області щодо не нарахування та невиплати заробітної плати за період з 29 березня 2015 року по теперішній час включно, відповідно до статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд").
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області про визнання неправомірними дій Територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області щодо ненарахування та невиплати позивачу заробітної плати за період з 29.03.2015 року по теперішний час, відповідно до статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд"); зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Сумській області перерахувати заробітну плату за період з 29.03.2015 року по теперішний час включно, відповідно до статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд") та виплатити її в повному обсязі з урахуванням усіх надбавок, які нараховуються залежно від розміру посадового окладу (місячна премія, надбавка за високі досягнення, надбавка за вислугу років, тощо) - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) А.Б. Діска
З оригіналом згідно
Суддя А.Б. Діска