Справа № 817/3241/15
21 жовтня 2015 р. 15 год. 15хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Шарапи В.М. (головуючий), суддів Недашківської К.М., Гломба Ю.О., за участю секретаря судового засідання Климчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1,
відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Костопільської районної організації політичної партії "СИЛА ЛЮДЕЙ"
доКостопільської районної виборчої комісії Рівненської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Костопільська районна організація політичної партії «СИЛА ЛЮДЕЙ» звернулась до суду з позовом до Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов»язання розглянути по суті скаргу. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 19 жовтня 2015 року представником районної організації партії було подано до Костопільської районної виборчої комісії скаргу на дії Костопільської міської виборчої комісії Костопільського району Рівненської області в особі її голови ОСОБА_3 Постановою від 20 жовтня 2015 року №31 скаргу залишено без розгляду. Позивач вважає дане рішення таким, що порушує вимоги статті 94 Закону України «Про місцеві вибори».
Представник позивача підтримала у судовому засіданні позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві. Просить суд задовольнити позовні вимоги. Визнати протиправними дії Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області щодо залишення скарги представника Костопільської районної організації політичної партії "СИЛА ЛЮДЕЙ" з правом дорадчого голосу ОСОБА_4 від 19 жовтня 2015 року без розгляду по суті. Зобов'язати Костопільську районну виборчу комісію Рівненської області розглянути скаргу представника Костопільської районної організації політичної партії "СИЛА ЛЮДЕЙ" з правом дорадчого голосу ОСОБА_4 від 19 жовтня 2015 року та за результатами розгляду справи винести відповідну постанову.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги заперечує з тих підстав, що відповідно до частини 6 статті 94 Закону України «Про місцеві вибори» рішення, дії чи бездіяльність члена територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, можуть бути оскаржені виключно до суду. На цих вимогах ґрунтувалось рішення комісії від 20 жовтня 2015 року №31 про залишення скарги без розгляду. Відповідач вважає, що діяв у межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно встановивши обставини адміністративної справи відповідно до норм матеріального права на підставі досліджених судом у судовому засіданні доказів, з дотриманням норм процесуального права, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 19 жовтня 2015 року представник з правом дорадчого голосу суб'єкта виборчого процесу - Костопільської районної організації політичної партії "СИЛА ЛЮДЕЙ" - ОСОБА_4 звернувся до Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області із скаргою на дії Костопільської міської виборчої комісії Костопільського району Рівненської області в особі голови ОСОБА_3 Предметом звернення було встановлення факту одноразового грубого порушення законодавства про місцеві вибори головою Костопільської міської виборчої комісії, яка представляє інтереси комісії в цілому, та дострокове припинення повноважень голови комісії шляхом звільнення її від виконання обов'язків голови (а.с. 5).
Постановою Костопільської районної виборчої комісії Рівненської області від 20 жовтня 2015 року №31 скаргу залишено без розгляду по суті з мотивів непідвідомчості розгляду даної скарги комісії. Рішення обґрунтовано частиною 6 статті 94 Закону України «Про місцеві вибори» (а.с. 7).
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року №595-VIII (далі Закон №595-VIII).
Частинами 1, 2, 4, 5 статті 75 Закону України №595VIII визначено, що територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно:
1) виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради), міська (міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення, міст Києва та Севастополя) територіальна виборча комісія - не пізніш як за десять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за дев'ять днів до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою , встановленою Центральною виборчою комісією;
2) сільська, селищна, міська (міст районного значення) територіальна виборча комісія - не пізніш як за п'ять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою , встановленою Центральною виборчою комісією.
Підприємства, які виготовляють виборчі бюлетені, визначаються територіальними виборчими комісіями, зазначеними у частині першій цієї статті.
Не пізніше наступного дня після отримання виборчих бюлетенів територіальна виборча комісія на своєму засіданні передає виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача таким територіальним виборчим комісіям з відповідних місцевих виборів:
1) виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, обласної ради відповідним районним, міським (міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення) територіальним виборчим комісіям;
2) районна територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів районної ради відповідним сільським, селищним, міським (міст районного значення) територіальним виборчим комісіям;
3) міська (у містах з районним поділом) територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів міської ради, міського голови відповідним районним у місті територіальним виборчим комісіям;
4) міська (міста Севастополя, міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення) територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені з виборів депутатів міської ради, міського голови відповідній сільській, селищній, міській (села, селища, міста, що входить до складу відповідного міста) територіальній виборчій комісії.
Районна, міська, районна в місті, сільська, селищна територіальна виборча комісія не раніш як за три дні до дня голосування на своєму засіданні передає відповідним дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача для голосування з кожних місцевих виборів.
Системний аналіз даної статті свідчить про те, що Костопільська міська виборча комісія забезпечує виготовлення на підставі договору на поліграфічному підприємстві та отримання на цьому підприємстві виготовлених виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах з виборів депутатів Костопільської міської ради та Костопільського міського голови. Саме з приводу порушення цих вимог звернулась уповноважена особа позивача із скаргою до відповідача.
Частиною 1, 2 статті 94 Закону України №595-VIII встановлено, що місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник в територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 95-98 цього Закону. Суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Суб'єкти звернення зі скаргою, зазначені в частині першій цієї статті, можуть з урахуванням вимог цього Закону оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, виборчої комісії, члена виборчої комісії.
Частиною 6 цієї статті встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, її члена може бути оскаржено до суду.
Відповідно до пункту 17 частини 5 та пункту 9 частини 6 статті 25 Закону України №595-VIII міська територіальна виборча комісія встановлює результати виборів депутатів міської ради та міського голови.
За таких обставин, оскільки Костопільською міською виборчою комісією Костопільського району Рівненської області, встановлюються результати виборів депутатів Костопільської міської ради та Костопільського міського голови, оскарження рішень, дій чи бездіяльності цієї комісії або її члена здійснюється, відповідно до частини 6 статті 94 Закону України №595-VIII, до суду в порядку, встановленому КАС України.
Частиною 11 статті 97 Закону України №595-VIII встановлено, що виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана до неналежного суб'єкта розгляду.
За наведених обставин відповідач у межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства прийняв постанову від 20 жовтня 2015 року №31 про залишення скарги позивача без розгляду по суті, а тому позовні вимоги є безпідставними і до задоволення не підлягають.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про судовий збір» позивач є платником даного збору. Оскільки при зверненні до суду судовий збір позивачем сплачено не було, він підлягає до стягнення відповідно до вимог статті 94 КАС України в розмірі 1 розміру мінімальної заробітної плати за дві позовні вимги немайнового характеру в сумі 2436 грн.
Керуючись статтями 160-163, 172, 177 КАС України, суд, -
Костопільській районній організації політичної партії "СИЛА ЛЮДЕЙ" в задоволенні позову відмовити повністю.
Стягнути з Костопільської районної організації політичної партії "СИЛА ЛЮДЕЙ" до Державного бюджету України судовий збір в сумі 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн. 00 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.
В апеляційному порядку дане судове рішення може бути оскаржено у дводенний строк з дня його проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Головуючий cуддя Шарапа В.М.
Судді Недашківська К.М.
ОСОБА_5