Постанова від 21.09.2015 по справі 817/2137/15

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2015 року

10 год. 10 хв.

Справа № 817/2137/15

м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Західна Індустріально-будівельна компанія» про припинення права користування надрами та анулювання дозволу.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної служби геології та надр України (далі іменується - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Західна Індустріально-будівельна компанія» (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання дозволу від 13.01.2011 №5297 на видобування крейди Мильчанського родовища, наданого відповідачу.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Західна Індустріально-будівельна компанія» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5297 від 13.01.2011 з метою видобування крейди, придатної для виробництва будівельного вапна, муки крейдяної для розкислення грунтів та для підгодування тварин і птахів, Мильчанське родовище, Дубенський район, 0,5 км на південь від с. Мильча, терміном дії 20 років та як додаток до спеціального дозволу укладено угоду від 13.11.2011 № 5297 про умови користування надрами з метою видобування. Відповідач звіти до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» на виконання умов угоди не подавав, у зв'язку з чим Держгеонадра України зупинили дію спеціального дозволу № 5297 від 13.01.2011 та надали відповідачу 21 календарний день з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень. Крім того, відповідно до інформації ДНВП «Геоінформ України» від 20.06.2014 ТОВ «Західна Індустріально-будівельна компанія» з 2011 по 2013 роки не здійснювала видобутку. На запит позивача відповідач повідомив, що видобуток не проводився у зв'язку з здійсненням робіт по отриманню земельного відводу. Однак, позивач не вважає такі причини поважними. Тому, відповідно до позиції позивача, ТОВ «Західна Індустріально-будівельна компанія» порушило законодавство у сфері надрокористування та не усунуло порушення, відтак наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами на підставі статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615.

Ухвалою судді від 31.07.2015 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання, призначене на 21.09.2015, не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності його уповноваженого представника.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника. Крім того, відповідач подав суду заперечення проти адміністративного позову, де вказав, що одразу після отримання дозволу підприємством розпочалася робота по виготовленню необхідної дозвільної документації, яка дозволяла б розпочати роботу на родовищі. Зокрема, після надання Рівненською обласною радою відповідачу гірничого відводу, товариство почало збір документів для отримання земельного відводу. Однак, розпорядження голови обласної державної адміністрації про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою було видано відповідачу лише 30.12.2013 та отримано ним у 2014 році. Крім того, як зазначає відповідач, він повідомляв Центральний міжрегіональний територіальний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України про проведені товариством заходи щодо здійснення належного видобування родовищ. На даний час проходить процедура погодження та підписання протоколу засідання робочої групи щодо внесення Державною службою геології та надр України змін до програми робіт та відновлення дії спеціального дозволу на користування надрами. Тому, відповідач просить суд в задоволенні позову відмовити.

Керуючись приписами статті 122 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження, на підставі наявних в матеріалах справи належних та допустимих доказів, зміст і обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

На підставі частини 6 статті 12 та статті 41 КАС України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Західна Індустріально-будівельна компанія» 13.01.2011 отримало спеціальний дозвіл на користування надрами №5297 з метою видобування крейди, придатної для виробництва будівельного вапна, муки крейдяної для розкислення грунтів та для підгодування тварин і птахів, Мильчанське родовище, Рівненська область, Дубенський район, 0,5 км на південь від с. Мильча. Термін дії вказаного дозволу 20 (двадцять років) (а.с.7).

Як вбачається зі спеціального дозволу на користування надрами від 13.01.2011 №5297, невід'ємною частиною до нього є угода про умови користування надрами, яка містить програму робіт, що є обов'язковою для виконання надрокористувачем.

У програмі робіт сторони погодили наступні строки її виконання надрокористувачем:

Отримання спеціального дозволу на користування надрами - ІV квартал 2010 року;

Складання проекту на розробку і рекультивацію родовища, ОВНС, проекту гірничого відводу - І квартал 2011 року;

Підготовка матеріалів для отримання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку -ІІ квартал 2011 року;

Підготовка матеріалів до отримання земельного відводу і отримання його в установленому порядку - ІІ квартал 2011 року;

Підготовка родовища до розробки: проходка в'їздних, розрізних траншей та утворення площадок першочергової відборки - ІІІ квартал 2011 року;

Початок видобування 20 тис. т - ІV квартал 2011 року;

Вихід на проектну потужність кар'єру 40 тис. т - 2012 рік.

Судом встановлено, що Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» повідомило Державну службу геології та надр України, що вказане Товариство з обмеженою відповідальністю «Західна Індустріально-будівельна компанія» за 2011 рік звітів про погашення запасів (форми 5-гр, 6-гр, 7-гр) не подавало. У зв'язку з цим, Держгеонадра України наказом від 16.03.2012 № 94 зупинили дію спеціального дозволу № 5297 від 13.01.2011 та надали відповідачу 21 кадендарний день з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень.

Листом Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 20.06.2014 № 03/303-2149 на запит позивача повідомлено, що щодо з 2011 року по 2013 рік відповідач як суб'єкт господарювання, власник спеціального дозволу на користування надрами, корисні копалини з родовища не видобуває.

Наказом Державної служби геології та надр України від 10.07.2014 №221 ТОВ «Західна Індустріально-будівельна компанія» надано 10 календарних днів з моменту відправлення листа для надання пояснень щодо причини припинення робіт, передбачених Договором, більш як на два роки.

Листом від 16.06.2014 №30 відповідач повідомив позивача про те, що ним проводяться роботи по отриманню земельного відводу відповідно до програми робіт з видобування корисних копалин крейди Мильчанського родовища крейди (додаток № 2 до угоди про умови користування надрами від 13.01.2011 № 5297).

Як наслідок, Держгеонадра України від 09.09.2014 наказом № 288 надали відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Підставою для анулювання спеціального дозволу відповідача на користування надрами № 5297 від 3.01.2011 згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 позивач зазначає невикористання таких надр надрокористувачем без поважних причин протягом двох років.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.

Згідно з частиною 1 статті 13 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Абзацом 3 статті 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

Частиною 1 статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

За змістом частини 1 статті 25 Кодексу України про надра, права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Згідно з частинами 1-2 статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

При цьому, суд зазначає, що об'єднуючою ознакою перелічених випадків припинення права користування надрами є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт без поважних причин тощо.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр мають право здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції.

Згідно з частиною 2 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Частинами 3-4 статті 24 Кодексу України про надра передбачено, що права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою. Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції.

Відповідно до Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 №1294, органи державного геологічного контролю здійснюються державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Наявними у матеріалах справи належними та допустимими доказами підтверджено, що ТОВ «Західна Індустріально-будівельна компанія» після отримання спеціального дозволу на користування надрами від 13.01.2011 №5297 здійснювало всі етапи програми робіт, що містяться в угоді про умови користування надрами.

Так, 04.11.2011 Рівненською обласною радою відповідачу надано гірничий відвід, зареєстрований 06.12.2011 територіальним управлінням Держгірпромнагляду по Рівненській області.

Протягом 2012-2013 років відповідач здійснював підготовку документів для отримання земельного відводу. Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 30.12.2013 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою.

У 2014 році Рівненським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, та в подальшому 14.05.2014 підприємством отримано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. В подальшому, відповідачем укладено договір з Рівненським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою про розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. 24.07.2015 Дубенською районною радою затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається ТОВ «Західна Індустріально-будівельна компанія» в оренду на термін дії спеціального дозволу на користування надрами від 13.01.2011 № 529 (а.с.43).

Тобто, підприємством здійснювався весь спектр робіт, передбачених програмою робіт з видобування корисних копалин крейди Мильчанського родовища, необхідних для реалізації права надрокористування відповідача, тому такі причини невикористання ТОВ «Західна Індустріально-будівельна компанія» надр, наданих на підставі спеціального дозволу №5297 від 13.01.2011, більше двох років, є поважними.

При цьому, суд звертає увагу на те, що на засіданні міжвідомчої групи Державної служби геології та надр України від 27.08.2015 прийнято рішення про надання дозволу на внесення змін до програми робіт по розробці Мильчанського родовища. Так, 11 вересня 2015 року було переукладено угоду між ТОВ «Західна Індустріально-будівельна компанія» та Державною службою геології та надр України № 5297, як додаток до спеціального дозволу на користування надрами № 5297 від 13.01.2011, та внесено зміни до програми робіт з видобування корисних копалин крейди Мильчанського родовища крейди. Згідно з даною програмою сторони погодили наступні строки її виконання надрокористувачем:

Внесення змін до програми робіт - ІІ квартал 2015 року;

Підготовка матеріалів до отримання земельного відводу і отримання його в установленому порядку - ІІІ-ІV квартали 2015 року;

Підготовка родовища до розробки: проходка в'їздних, розрізних траншей та утворення площадок першочергової відборки - ІV квартал 2015 року;

Початок видобування 16-20 тис. тон - І квартал 2016 року;

Вихід на проектну потужність кар'єру 35-40 тис. м3 - ІІ квартал 2016 рік.

За таких обставин, строки виконання робіт для підготовки видобування корисних копалин та розробка Мильчанського родовища крейди продовжені, а тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу від 13.01.2011 №5297 в судовому порядку.

Дослідивши наявні в матеріалах справи допустимі та належні докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 11, 17, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя К.М. Недашківська