Постанова від 19.10.2015 по справі 815/4221/15

Справа № 815/4221/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2015 року 14 год. 37 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тарасишиної О.М.,

за участю секретаря Слободянюка К.С,,

представника Позивача ОСОБА_1,

представника Відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ТОВ “Консенсус” до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 15.07.2015 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ТОВ “Консенсус” до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 15.07.2015 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3.

Ухвалою від 31.07.2015 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі.

17.09.2015 року позивачем надані уточнення до позовної заяви (вхід. № 23132/15), згідно яких просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 15.07.2015 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3.

Представник позивача адміністративний позов підтримав, на заявлених вимогах наполягав з підстав, викладених в позовній заяві та наданих уточненнях, оскільки первинними документами, висновки податкового органу в акті перевірки не відповідають дійсності, податкові повідомлення-рішення винесені неправомірно, відтак підлягають скасуванню.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, зазначив, що оскаржувані рішення винесені правомірно, відтак у задоволені позову необхідно відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «Консенсус» підлягають задоволенню з наступних підстав.

У період з 29.05.2015 року по 26.06.2015 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області провела виїзну планову документальну перевірку ТОВ «Консенсус» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, за результатами якої складено акт № 3747/15-52-22-02/13897641/82 від 01.07.2015 р. (Том 1 а.с. 11-32).

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області прийняла податкові повідомлення-рішення:

від 15.07.2015 р. № НОМЕР_1, відповідно до якого збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ «Консенсус» за платежем податок на прибуток приватних підприємств на 39059 грн., з яких 31247 грн. - основний платіж, 7812 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (Том1 а.с. 8);

від 15.07.2015 р. № НОМЕР_2, відповідно до якого ТОВ «Консенсус» зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 84503 грн. (Том1 а.с. 9)

від 15.07.2015 р. № НОМЕР_3, відповідно до якого збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ «Консенсус» за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), 60442 грн., з яких 48354 грн. - основний платіж, 12088 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (Том1 а.с. 10).

Перевіркою повноти визначення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 встановлено їх завищення всього у сумі - 244009 грн.

ТОВ «Консенсус» в перевіряємому періоді до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг (ряд.06.1 „ Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг)” Декларації з податку на прибуток) відносились суми дизельного пального на перевезення вантажними автомобілями при відсутності документів, підтверджуючих використання пального у господарській діяльності підприємства.

Згідно акту перевірки № 3747/15-52-22-02/13897641/82 від 01.07.2015 р., позивачем до перевірки, були надані подорожні листи службового легкового автомобіля (типова форма №2, затв. Наказом Мінтрансу, Мінстату України 29.12.95р. №488/346), згідно яких автомобіль НОМЕР_4, водій ОСОБА_3 здійснював перевезення «пластмаси по місту», автомобіль ЛТ 46 47791 OB, водій ОСОБА_4 здійснював перевезення «виробів з пластмаси по місту та області». В подорожніх листах відсутні відомості щодо маршруту поїздок, назви підприємства або фізичної особу, адресу, на яку доставляється вантаж, відомості щодо номерів товарно-транспортних накладних і талонів замовника (ряд. 25 подорожнього листа), їх кількості т.і. інформації, передбаченої для заповнення. Крім того, до перевірки не надано товарно-транспортних накладних на перевезення продукції. Списання дизельного пального здійснювалось на підставі даних спідометра при виїзді із гаража та поверненні в гараж. Перелік подорожніх листів наведено у додатку до акту №4. Отже, в акті перевірки відповідач зазначає, що до перевірки не були надані будь-які документи, які б підтверджували використання дизельного пального в господарській діяльності ТОВ «Консенсус» та робить висновок про ТОВ «Консенсус» п.138.2, п.138.8 ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового Кодексу України щодо завищення собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг) (ряд.06.1 „ Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг)”) Декларації з податку на прибуток, в сумі 27680,0 грн., в т.ч. 2014 рік - 27680,0 грн.

Згідно акту перевірки № 3747/15-52-22-02/13897641/82 від 01.07.2015 р., ТОВ «Консенсус» включено до складу витрат на збут вартість послуг по організації просування товарів (торгової марки), отриманих від ТОВ «Епіцентр К» відповідно договору №243410 від 13.12.2013 на суму 216329 грн., в т.ч. жовтень 2012 - 47063,33 грн., січень 2013-4719,17 грн., квітень 2013 - 20230,0 грн., червень 2013- 46503,33 грн., липень 2013 - 8347,5 грн., жовтень 2013- 32643,34 грн., березень 2014- 18608,33 грн., квітень 2014 - 16310,01грн., червень 2014 -12594,17 грн., серпень 2014 - 4742,5 грн., жовтень 2014 - 4567,5 грн.

До перевірки надані акти виконання робіт (послуг), згідно яких ТОВ «Епіцентр К» виконано послуги: Послуги по організації просування товарів (торгової марки).

Згідно Додатків до актів виконано послуги: розміщення товару на окремих стелажах та площадках виконавця, формування Виконавцем споживчого кошику покупця поденно, проведення інформаційного обслуговування товарів, які постачаються Замовником, та цільового опитування клієнтів, як фактичних, так і потенційних, інформування щодо залишку товарів на стелажах гіпермаркету, надання інформації Замовнику стосовно періодів проведення рекламних заходів всередині гіпермаркетів Виконавця та інформування про зміну попиту на товари, що постачаються Замовником; проведення аналізу рекламно-інформаційної продукції за аналогічними видами продукції, проведення аналізу результатів маркетингових досліджень, формування висновків і рекомендацій. Відповідач зазначає, що до перевірки не надані відомості щодо цільового опитування клієнтів, як фактичних, так і потенційних, інформація щодо залишку товарів на стелажах гіпермаркету, інформація стосовно періодів проведення рекламних заходів всередині гіпермаркетів ТОВ «Епіцентр К» та дані про зміну попиту на товари, що постачаються ТОВ «Консенсус», звіти про результати проведення аналізу рекламно-інформаційної продукції за аналогічними видами продукції, про проведення аналізу результатів маркетингових досліджень, відсутні сформовані висновки і рекомендації, як це зазначено у додатках до актів виконаних послуг. Окрім того, відповідач зазначає, що ТОВ «Епіцентр К» є постійним покупцем продукції ТОВ «Консенсус» в значних обсягах. Тобто, при реалізації ТОВ «Консенсус» продукції власного виробництва право власності переходить до ТОВ «Епіцентр К» відповідно до видаткових накладних на реалізацію товару. Тому послуги з розміщення товару на окремих стелажах та площадках ТОВ «Епіцентр К», формування ТОВ «Епіцентр К» споживчого кошику покупця поденно, проведення інформаційного обслуговування товарів, які постачаються ТОВ «Консенсус», та цільового опитування клієнтів, як фактичних, так і потенційних, інформування щодо залишку товарів на стелажах гіпермаркету, надання інформації ТОВ «Консенсус» стосовно періодів проведення рекламних заходів всередині гіпермаркетів ТОВ «Епіцентр К» та інформування про зміну попиту на товари, що постачаються ТОВ «Консенсус», проведення аналізу рекламно-інформаційної продукції за аналогічними видами продукції, проведення аналізу результатів маркетингових досліджень, формування висновків і рекомендацій, не є витратами ТОВ «Консенсус», оскільки зазначені послуги стосуються товару, який не належить ТОВ «Консенсус», а належать іншій юридичній особі.

Відтак, відповідач робить висновок про відсутність підтвердження зв'язку понесених витрат з господарською діяльністю ТОВ «Консенсус», на порушення п.138.2 ст.138, п.п.138.10.3 п.138.10 ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України, перевіркою встановлено завищення витрат за перевіряємий період у сумі 216329 грн.

Окрім того, в акті перевірки № 3747/15-52-22-02/13897641/82 від 01.07.2015 р. зазначено, що за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 ТОВ «Консенсус» задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 13395886 грн., перевіркою повноти визначення податкового кредиту за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 встановлено його завищення в сумі 48354грн. Перевіркою встановлено, що ТОВ «Консенсус» в перевіряємому періоді до складу собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг) відносились суми витрат з придбання дизельного пального на перевезення вантажними автомобілями при відсутності документів, підтверджуючих використання пального у господарській діяльності підприємства. Суми ПДВ у складі вищезазначених послуг були віднесені до складу податкового кредиту, всього у сумі 4980 грн. (додаток до акту перевірки №4), в т.ч. Січень 2014 року - 90 грн., Лютий 2014 року - 237 грн., Березень 2014 року - 351 грн., Квітень 2014 року - 561 грн., Травень 2014 року - 620 грн., Червень 2014 року - 480 грн., Серпень 2014 року - 634 грн., Вересень 2014 року - 634 грн., Жовтень 2014 року - 727 грн., Листопад 2014 року - 646 грн. В акті перевірки зазначено, що ТОВ “Консенсус” у складі витрат на збут декларацій з податку на прибуток та у складі податкового кредиту з ПДВ була відображена вартість послуг з по організації просування товарів (торгової марки), придбаних у ТОВ “Епіцентр К” при відсутності первинних документів, які б повністю розкривали здійснення та зміст господарської операції, вони не дають змогу встановити їх зв'язок з власного господарською діяльністю ТОВ «Консенсус» (опис порушення наведено у п.1.2 заперечень). Окрім того, відповідач вказує на те, що до перевірки не надані відомості щодо цільового опитування клієнтів, як фактичних, так і потенційних, інформація щодо залишку товарів на стелажах гіпермаркету, інформація стосовно періодів проведення рекламних заходів всередині гіпермаркетів ТОВ «Епіцентр К» та дані про зміну попиту на товари, що постачаються ТОВ «Консенсус», звіти про результати проведення аналізу рекламно-інформаційної продукції за аналогічними видами продукції, про проведення аналізу результатів маркетингових досліджень, відсутні сформовані висновки і рекомендації, як це зазначено у додатках до актів виконаних послуг. Отже, враховуючи вищезазначене, відповідач робить висновок про порушення п.198.3 ст.198 Податкового Кодексу України - ТОВ «Консенсус» завищено суму податкового кредиту у перевіряємому періоді в сумі 43269 грн.

Згідно п.2 «Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010р. № 984 та зареєстрованого Мінюстом 12.01.2011р. за №34/18772 (далі Порядок № 984), для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом: податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби. Документальна перевірка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Пунктом 6 «Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», передбачено, що факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Згідно з п.5.2 Порядку №984, у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення необхідно: чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, в результаті якої здійснено це порушення, при цьому додати до акта письмові пояснення посадових осіб платника податків або його законних представників щодо встановлених порушень; зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення; у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити перелік цих документів; у разі відмови посадових осіб платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі органу державної податкової служби така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати, факт про складання такого акта відображається в акті документальної перевірки; у разі надання посадовими особами платника податків або його законними представниками посадовим (службовим) особам органу державної податкової служби письмових пояснень щодо встановлених порушень податкового законодавства та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, або їх копій факти про надання таких пояснень необхідно відобразити в акті.

Відповідно до ст. 1, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-XIV від 16 липня 1999 року господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, які повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення та повинні мати назву, дату і місце складання, назву підприємства, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах передбачених законом. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (ч. 1 ст. 19 Конституції України).

Відповідно до ст. 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Частиною 2 цієї статті визначено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми), дату і місце складання, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з п. 2.1., 2.2. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі - первинні документи).

Ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Що стосується висновку відповідача про те, що ТОВ «Консенсус» на порушення п.138.2, п.138.8 ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового Кодексу України завищено собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг) (ряд.06.1 «Собівартість придбанріх (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг)» Декларації з податку на прибуток, в сумі 27680,0 грн., в т.ч. 2014 рік - 27680,0 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. «в» пп 138.10.2 п. 138.10 ст . 138 Податкового кодексу України, до складу інших витрат включаються адміністративні витрати, в тому числі витрати на придбання пально-мастильних матеріалів, стоянка, паркування легкових автомобілів.

Згідно пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і вберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Під час розгляду адміністративної справи суду було надано на підтвердження використання дизельного пального у господарській діяльності ТОВ «Консенсус» копію штатного розкладу ТОВ «Консенсус» на 2014 рік (Том 3 а.с. 177-178); копія наказу № 9-ок від 01.06.2012 р. про прийняття на роботу ОСОБА_5 водієм вантажного автомобіля та копія наказу № 12-к від 01.06.2007 р. про прийняття на роботу ОСОБА_3 водієм автомобіля ЛT-28 (Том 3 а.с. 179-180); копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ААС999969 та копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ОІС №602200 (Том 3 а.с. 181); копія наказу № 65 від 30.12.2013 р. про закріплення водіїв ТОВ «Консенсус» за автомобілями, табель обліку робочого часу по ТОВ «Консенсус» за 12 місяців 2014 року; копія наказу № 14 від 26.03.2011 р. «Про облікову політику ТОВ «Консенсус» з додатками № 39, 45, 46, 47, копія наказу № 4 від 13.01.2014 р. «Про затвердження бланка для обліку роботи вантажного автотранспорту і для списання пального» з додатком № 1, копії звітів по вантажному транспорту по ТОВ «Консенсус» за 12 місяців 2014 року (Том 3 а.с. 182-260), копії звітів про використання коштів, виданих під звіт для купівлі дизельного пального з відповідними фіскальними чеками за 2014 рік (Том 4 а.с. 1 -269); копії податкових накладних, виписаних у зв'язку із купівлею дизельного пального за 2014 рік (Том 5 а.с. 1 -84); копія оборотної відомості по рахунку 203/2 за 2014 рік; витяг з головної книги 2014 року по рахунку 203/2 (Том 5 а.с. 85 -94).

Відтак, використання дизельного пального ТОВ «Консенсус» підтверджується належним чином оформленими первинними документами.

Що стосується висновку твердження відповідача про порушення ТОВ «Консенсус» п.138.2 ст.138, п.п.138.10.3 п.138.10 ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України, щодо завищення витрат за перевіряємий період у сумі 216329 грн., в т.ч. по періодам: 4 кв. 2012 року - 47063 грн., 2013 рік - 112443 грн., 2014 рік - 56823 грн., суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що відповідно до п. 1.4 Договору № 243410 надання послуг по організації просування товарів (торгової марки) від 13.12.2013 року, укладеного між ТОВ «Епіцентр К» і ТОВ «Консенсус» та Договору № 228210 надання послуг по організації просування товарів (торгової марки) від 01.04.2012 року, укладеною між ТОВ «Епіцентр К» і ТОВ «Консенсус» (Том 1 а.с. 75-77)., вся консультаційна інформація надається Виконавцем Замовнику в усній формі, або в іншій формі, погодженій Сторонами (Том 2 а.с. 167 - 168). Пунктом 1.6 вказаних Договорів передбачено, що надання послуг підтверджується актом прийому-передачі послуг та звітом, які оформлюються Виконавцем та підписуються сторонами протягом 5 робочих днів від дати оформлення.

Як зазначено в акті перевірки, до перевірки надані акти виконання робіт (надання послуг), додатки до цих актів, які містять звіт про надані послуги.

Вказані документи є первинними документами в розумінні п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» і мають обов'язкові реквізити, передбачені п. 2 ст. 9 вказаного Закону. Вказані первинні документи підтверджують зв'язок понесених витрат з господарською діяльністю ТОВ «Консенсус», а відтак віднесення до витрат зазначених сум не суперечить вимогам п. 138.2 п. «г» п.п. 138.10.3 п. 138.10 ст. 138 т п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України.

Представник позивача зазначив, що надані послуги за вказаними актами фактично спрямовані на забезпечення ефективного збуту товарів ТОВ «Консенсус» у торгівельній мережі ТОВ «Епіцентр К» шляхом популяризації продукції ТОВ «Консенсус» серед споживачів та стимулювання споживчого попиту, що і обумовлює господарський характер цих послуг для ТОВ «Консенсус». При цьому вказані дії з просування товару мають економічну цінність самі по собі, незалежно від їх результату, який не охоплюється предметом договору надання послуг.

Окрім того, необхідно зазначити, що перевіряючим в акті перевірки викладені порушення без посилання на первинні або інші документи, які підтверджують зазначені факти. Самі порушення висвітлені нечітко, необ'єктивно та не у повній мірі.

Відповідно до п.2. ст.3 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до п.138.2 ст.138 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI “витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II Кодексу”.

Відповідно статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-X1V (із змінами та доповненнями) «Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення».

Відповідно ст. 2 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99р. № 996-XIV бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємствами. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, які використовують грошовий вимірювач, базуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до п.1 ст.9 цього Закону України підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно до п.44.1 ст.44 Податкового Кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою, податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до п.п.44.2 ст.44 Податкового Кодексу України «для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з врахуванням положень цього Кодексу».

Відповідно до п.138.8 ст.138 Податкового кодексу України собівартість виготовлених та реалізованих товарів, ,виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг, а саме прямих матеріальних витрат, загальновиробничі витрати, які відносяться, на собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, вартості придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг, інших прямих витрат, у тому числі витрат з придбання електричної енергії.

Склад витрат на збут визначено п.п.138.10.3 п.138.10 ст.138 Податкового кодексу України. Відповідно до п.п.138.10.3 п.138.10 ст.138 Податкового кодексу України до складу інших витрат включаються “витрати на збут, які включають витрати, пов'язані з реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, в т.ч. витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, пов'язаних зі збутом товарів, виконанням робіт, наданням послуг ...)».

Відповідно до п.138.2 ст.138 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI “витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II Кодексу”.

Згідно п.2 ст.3 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV “Про бухгалтерський облік ; фінансову звітність в Україні”, із змінами та доповненнями, “фінансова, податкова, статистична те інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку”.

Відповідно п.1 ст.9 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні”, із змінами та доповненнями, “підставою для бухгалтерського облік) господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції , г якщо це неможливо, безпосередньо після її закінчення”. Відповідно п.2 ст.9 зазначеного Закон) України первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити : назву документа (форми), дату і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції.

Відповідно до гі.198.1 ст.198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Згідно з п.198.3 ст.198 Податкового Кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 ст.193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Під час розгляду адміністративної справи судом була досліджена наступна первинна документація надана позивачем на підтвердження господарських операцій з ТОВ «Епіцентр К», а також використання дизельного пального в господарській діяльності ТОВ «Консенсус», а саме: копію договору № 228210 надання послуг по організації просування товарів (торгової марки) від 01.04.2012 року(Том 1 а.с. 75-77); копії подорожніх листів автомобілів НОМЕР_5 та ЛТ46 477910В за 2014 рік та копії товарно-транспортних накладних за 2014 рік (Том 1 а.с. 78-216), які підтверджують перевезення вантажу вказаними автомобілями, а отже використання пального у господарській діяльності ТОВ «Консенсус»; копії податкових декларацій ТОВ «Консенсус» з податку на прибуток за 1-ий квартал 2012 року, за півріччя 2012 року, за три квартали 2012 року, за рік 2012, за рік 2013, за рік 2014, копії податкових декларацій ТОВ «Консенсус» з податку на додану вартість за жовтень 2012 року, за січень 2013 року, за квітень 2013 року, за червень 2013 року, за липень 2013 року, за жовтень 2013 року, за березень 2014 року, за квітень 2014 року, за червень 2014 року, за серпень 2014 року, за жовтень 2014 року (Том 1 а.с. 217- 250, Том 2 а.с. 1-166); копію договору № 243410 надання послуг по організації просування товарів (торгової марки) від 13.12.2013 (Том 2 а.с. 167-168); копії актів виконаних робіт та додатків до них (Том 2 а.с. 169-222); копії платіжних доручень, що підтверджують оплату послуг, наданих по договору № 243410 надання послуг по організації просування товарів (торгової марки) від 13.12.2013 (Том 2 а.с. 223-231); копії податкових накладних, виписаних у зв'язку із виконанням договору №243410 надання послуг по організації просування товарів (торгової марки) від 13.12.2013року; копію договору поставки № 18610 від 02.02.2011 року разом з додатковою угодою (Том 3 а.с. 1-5 ); копії банківських виписок, що підтверджують перерахування коштів за реалізовану продукцію по договору поставки № 18610 від 02.02.2011 року (Том 3 а.с. 6-108).

Окрім того, на підтвердження використання дизельного пального, у господарській діяльності ТОВ «Консенсус» надано: копію штатного розкладу ТОВ «Консенсус» на 2014 рік (Том 3 а.с. 177-178); копія наказу № 9-ок від 01.06.2012 р. про прийняття на роботу ОСОБА_5 водієм вантажного автомобіля та копія наказу № 12-к від 01.06.2007 р. про прийняття на роботу ОСОБА_3 водієм автомобіля ЛT-28 (Том 3 а.с. 179-180); копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ААС999969 та копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ОІС №602200 (Том 3 а.с. 181); копія наказу № 65 від 30.12.2013 р. про закріплення водіїв ТОВ «Консенсус» за автомобілями, табель обліку робочого часу по ТОВ «Консенсус» за 12 місяців 2014 року; копія наказу № 14 від 26.03.2011 р. «Про облікову політику ТОВ «Консенсус» з додатками № 39, 45, 46, 47, копія наказу № 4 від 13.01.2014 р. «Про затвердження бланка для обліку роботи вантажного автотранспорту і для списання пального» з додатком № 1, копії звітів по вантажному транспорту по ТОВ «Консенсус» за 12 місяців 2014 року (Том 3 а.с. 182-260), копії звітів про використання коштів, виданих під звіт для купівлі дизельного пального з відповідними фіскальними чеками за 2014 рік (Том 4 а.с. 1 -269); копії податкових накладних, виписаних у зв'язку із купівлею дизельного пального за 2014 рік (Том 5 а.с. 1 -84); копія оборотної відомості по рахунку 203/2 за 2014 рік; витяг з головної книги 2014 року по рахунку 203/2 (Том 5 а.с. 85 -94).

Наявні в матеріалах справи та досліджені в ході судового розгляду первинні документи, бухгалтерські та інші супутні документи, надані позивачем, за змістом відповідають вимогам законодавства, що пред'являються до первинних документів, доказів недостовірності даних в цих документах відповідачем не надані та під час розгляду справи судом не встановлено.

За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень, з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених в судовому засіданні фактів та обставин, враховуючи, що мотивація та докази, наведені представником відповідача, не дають адміністративному суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію представника позивача, а останнім доведено суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги щодо скасування оскаржуваних рішень, відтак, такі позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, враховуючи зазначені обставини, суд вважає, що відповідачем зроблено невірний висновок про порушення позивачем податкового законодавства, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені неправомірно та підлягають скасуванню.

На підставі встановленого, керуючись приписами ст.ст. 11, 162 КАС України, беручи до уваги, що позивач довів суду реальність господарських правовідносин, що виникли між ним та його контрагентами, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 12.10.2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 159 - 163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ТОВ “Консенсус” до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 15.07.2015 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № 0002422201- задовольнити повністю.

Скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 15.07.2015 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови підписаний суддею 19.10.2015 року.

Суддя О.М. Тарасишина

.