Справа № 815/6233/15
21 жовтня 2015 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до державного реєстратора Реєстраційної служби Овідіопольського районного управління юстиції про визнання протиправними дій, визнання нечинним та скасування рішення, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до державного реєстратора Реєстраційної служби Овідіопольського районного управління юстиції, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії державного реєстратора реєстраційної служби Овідіопольського районного управління юстиції щодо реєстрації змін до Статуту фермерського господарства «Сімург» 5 вересня 2015 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
- визнати нечинним, і таким, що підлягає скасуванню рішення щодо внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДРПОУ) про проведення державної реєстрації змін до Статуту фермерського господарства «Сімург» 5 вересня 2015 року;
- скасувати рішення щодо внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДРПОУ) про проведення державної реєстрації змін до Статуту фермерського господарства «Сімург» 5 вересня 2015 року і обрання керівником ОСОБА_2;
- зобов'язати державного реєстратора поновити в ЄДРПОУ запис про голову фермерського господарства «Сімург» ОСОБА_1.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року N 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з прохальної частини адміністративного позову, позивачем заявлено чотири позовні вимоги немайнового характеру, проте сплачено судовий збір у розмірі 487,20 грн. (згідно квитанції від 20.10.2015 року № 30), тобто лише за одну позовну вимогу, у зв'язку з чим суд зазначає позивачу про необхідність сплатити судовий збір у відповідності до вимог ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», а саме, за кожну позовну вимогу немайнового характеру.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до вимог ст.106 КАС України, у позовній заяві зазначаються ім'я(найменування) позивача та відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
При цьому, позивач в якості відповідача зазначає - державного реєстратора Реєстраційної служби Овідіопольського районного управління юстиції, при цьому, не вказуючи ідентифікуючі дані даної особи (ПІБ).
Таким чином, суд зазначає позивачу про необхідність визначеності із відповідачем по справі, вказавши його в адміністративному позові та в його прохальній частині.
Згідно зі ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання документів, зазначених в ухвалі суду, та належного оформлення позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 105, 106, 108, 109 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до державного реєстратора Реєстраційної служби Овідіопольського районного управління юстиції про визнання протиправними дій, визнання нечинним та скасування рішення, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня оголошення та (або) отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя О.А. Вовченко