Справа№751/9786/15-а
Провадження №2-а/751/301/15
21 жовтня 2015 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого-судді Мороз К.В.,
при секретарі Гнатюк І.М.,
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_2 до Чернігівської обласної державної телерадіокомпанії про визнання бездіяльності протиправної ,
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання бездіяльність Чернігівської обласної державної телерадіокомпанії, яка виражену у ненаданні кандидату на посаду Чернігівського міського голови ефірного часу в будь-якій формі для здійснення передвиборної агітації, протиправною та такою, що порушує виборчі права та перешкоджає їх здійсненню. Мотивуючи вимоги тим, що постановою Чернігівської міської виборчої комісії Чернігівської області від 23 вересня 2015 № 16 зареєстрований кандидатом на посаду Чернігівського міського голови на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року. З метою реалізації виборчих прав та проведення передвиборної агітації 18 жовтня 2015 року звернувся за допомогою рекомендованої кореспонденції (телеграми) до Чернігівської обласної державної телерадіокомпанії в особі генерального директора ОСОБА_3 із завою про надання ефірного часу в будь-який формі (інтерв'ю, виступ, дебати, тощо) для здійснення передвиборної агітації, що підтверджується відповідною квитанцією. Жодної відповіді у будь-якій формі (лист, телеграма, повідомлення, надіслану за допомогою електронного пошти, факсимільне повідомлення, тощо) від сторони відповідача на телеграму не надійшло. Відповідач надав ефірний час та розміщував матеріали передвиборної агітації інших кандидатів на посаду Чернігівського міського голови. Позивачу відповідного ефірного часу не надано, отже відповідач не дотримався вимог Закону України "Про місцеві вибори" щодо рівності умов та можливостей здійснення передвиборної агітації з використанням засобів масової інформації усіх форм власності, перешкоджаючи таким чином реалізації виборчих прав, а саме вести передвиборну агітацію за допомогою розміщення матеріалів передвиборної агітації у засобах масової інформації та бути обраним на посаду Чернігівського міського голови.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений ( а. с. 17, 19). Керуючись ч.6 ст. 174 КАС України, суд ухвалив судове засідання проводити у відсутності позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволені адміністративного позову. Пояснив, що дійсно надійшло електронне повідомлення 19 жовтня 2015 року від ОСОБА_2 про надання ефірного часу. 20.10.2015 року на адресу зазначену у електронному повідомленні направлений лист про надання ефірного часу за умов дотримання ст. 59 Закону України "Про місцеві вибори". На даний час ні ОСОБА_2 ні його довірена особа не з'явилась до телерадіокомпанії, не уклали договір, не визначили умови надання ефірного часу, не здійснили оплату.
Вислухавши осіб, які брали участь в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що 23.09.2015 року ОСОБА_2 зареєстрований, як кандидат на посаду міського голови Чернігівської міської ради( а. с. 20 - 24).
18.10.2015 року ОСОБА_2 направив електронне повідомлення, яке було зареєстровано в Філії Національної телерадіокомпанії України "Чернігівська регіональна дирекція" 19.10.2015 року ( а. с. 29) про надання ефірного часу в будь-якій формі (інтерв'ю, дебати, тощо) для здійснення передвиборчої агітації.
20.10.2015 року за підписом директора філії НТКУ "Чернігівської регіональної дирекції" на адресу ОСОБА_2 направлений лист про те, що не заперечують надати час в ефірі обласної телерадіокомпанії за умови додержання відповідного порядку його надання, передбаченого ст. 59 Закону України "Про місцеві вибори", а саме укладення договору про розміщення передвиборчої агітації та надходження коштів на рахунок телерадіоорганізації ( а. с. 28, 30-31).
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", особливості діяльності телерадіоорганізацій під час виборчого процесу регулюються законодавством про вибори.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про місцеві вибори", передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Громадяни України мають право здійснювати передвиборну агітацію, вільно і всебічно обговорювати політичні, ділові, особисті якості та передвиборні програми кандидатів, місцевих організацій партій.
Згідно ч. ч.1, 2, 4 ст. 57 Закону України "Про місцеві вибори" визначено загальний порядок використання засобів масової інформації:
Передвиборна агітація з використанням засобів масової інформації усіх форм власності проводиться з дотриманням принципу рівних умов та можливостей у порядку, передбаченому цим Законом. Висвітлення виборчого процесу в засобах масової інформації всіх форм власності, у тому числі в інтерв'ю, дискусіях та дебатах, а також інформаційних повідомленнях, програмах новин і поточних подій, має здійснюватися на засадах об'єктивності, неупередженості та збалансованості.
Передвиборна агітація у засобах масової інформації усіх форм власності, що ведеться за рахунок коштів виборчих фондів, здійснюється на умовах рівної оплати за одиницю ефірного часу та одиницю друкованої площі.
Засіб масової інформації, який надав ефірний час або друковану площу одному кандидату, місцевій організації партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, не може відмовити у наданні ефірного часу чи друкованої площі на тих же умовах іншому кандидату, місцевій організації партії на відповідних місцевих виборах. Засіб масової інформації може відмовити у наданні ефірного часу чи друкованої площі кандидату, місцевій організації партії лише в разі, якщо надані для поширення матеріали містять відомості, зазначені у частинах третій і п'ятій статті 60 цього Закону.
Порядок використання електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації визначений ст. 59 Закону України "Про місцеві вибори", ефірний час за рахунок коштів виборчого фонду надається на підставі угоди, що укладається від імені місцевої організації партії розпорядником поточного рахунку її виборчого фонду, а від імені кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости - розпорядником відповідного виборчого фонду з телерадіоорганізацією будь-якої форми власності. Без укладення такої угоди та (або) у разі ненадходження коштів на рахунок телерадіоорганізації надання ефірного часу для ведення передвиборної агітації забороняється.
Місцеві організації партій, кандидати, їх довірені особи для проведення передвиборної агітації погоджують із відповідною телерадіоорганізацією режим передачі, що містить передвиборну агітацію (прямий ефір або аудіо-, відеозапис).
Телерадіоорганізації здійснюють аудіо-, відеозаписи усіх передач, що містять передвиборну агітацію, і зберігають ці записи протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів.
Телерадіоорганізації всіх форм власності за письмовими запитами Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Центральної виборчої комісії, територіальних виборчих комісій чи суду зобов'язані надавати інформацію про виділення ефірного часу для проведення передвиборної агітації, а в разі необхідності - копії відповідних угод, платіжних документів і передач у запису на плівці або інших носіях інформації.
Замовниками політичної реклами під час виборчого процесу для показу телерадіоорганізаціями можуть бути тільки місцеві організації партій, кандидати від яких зареєстровані у багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости. Протягом демонстрації політичної реклами обов'язково демонструється повна назва (або прізвище, ім'я та по батькові) її замовника у формі текстового повідомлення, яке має займати не менше п'ятнадцяти відсотків площі екрану, бути виконане контрастним кольором до фону та бути сприйнятним для глядача.
З наданих відповідачем доказів встановлено, що на електронне повідомлення ОСОБА_2 була надана відповідь про надання часу в ефірі обласної телерадіокомпанії для проведення передвиборної агітації згідно ч. ч. 1,4 ст. 57 Закону України "Про місцеві вибори" за умови додержання відповідного порядку визначеного ст. 59 Закону України "Про місцеві вибори", а саме укладення договору про розміщення передвиборної агітації та надходження коштів на рахунок телерадіоорганізації. Лист направлений за адресою зазначеною в електронному повідомленні і яка відповідає відомостям Центральної виборчої комісії України.
Доказів дотримання позивачем положень ст. 59 Закону України "Про місцеві вибори" суду не надано.
Згідно вимог ч. 1 ст. 174 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати дії або бездіяльність, зокрема, засобів масової інформації, що порушують законодавство про вибори має кандидат.
Частиною 1 статті 177 КАС України передбачено, що суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення. У разі виявлення порушень, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності не за правилами цього Кодексу, суд постановляє окрему ухвалу з повідомленням про наявність таких порушень і надсилає її до органів чи осіб, уповноважених вжити у зв'язку з цим заходів, встановлених законом.
У зазначених випадках під час вирішення виборчих спорів судам необхідно перевіряти не лише правомірність оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності відповідача, а й встановлювати наявність порушення ними прав, свобод та інтересів, законних прав або охоронюваних законом інтересів позивача. Відсутність наявності такого порушення є підставою для відмови в задоволенні позовної заяви.
Оскільки в судовому засіданні не встановлені обставини порушення прав позивача визначені ч.1, ч.4 ст. 57, ст. 59 Закону України "Про місцеві вибори", тому суд відмовляє у задоволені позовних вимог повністю.
Керуючись ст. 50 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", ст. ст. 12, 54, 57, 59 Закону України "Про місцеві вибори", ст. ст. 6 -9, 11, 17, 71, 158-163, 172, 174, 177 КАС України, суд,
В задоволені адміністративного позову кандидата на посаду Чернігівського міського голови ОСОБА_2 до Чернігівської обласної державної телерадіокомпанії про визнання бездіяльності протиправної - відмовити повністю.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається у дводенний строк з дня її проголошення.
Суддя К.В. Мороз