ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
26 серпня 2010 року № 2а-12242/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши
позовну заяву ОСОБА_1
ОСОБА_2
ОСОБА_3
в своїх інтересах та інтересах малолітніх:
ОСОБА_4
ОСОБА_2
до Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації
треті особи Комунальне підприємство з утримання та експлуатації житлового
фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд»
Орган опіки і піклування Голосіївської районної у м. Києві
державної адміністрації
про зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, в своїх інтересах та інтересах малолітніх ОСОБА_4, ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом про зобов'язання Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації надати в постійне користування, з урахуванням встановленими законом норм, житлову площу, інше благоустроєне житлове приміщення; про зобов'язання Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд»призупинити будівельні роботи за адресою: вул. Горького, 48-Б, м. Київ.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За визначенням, що наводиться у п. 6 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов -звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Згідно статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів України відносяться спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
При визначенні підвідомчості спору адміністративним судам необхідно виходити не лише із його суб'єктного складу, а й з характеру спірних правовідносин.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, спірні правовідносини між сторонами безпосередньо пов'язані із реалізацією права власності на нерухоме майно (житлове приміщення) і носять приватноправовий характер, що в свою чергу виключає можливість розгляду справи у порядку адміністративного судочинства.
Крім того, частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на спори, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Даний спір має розглядатись судом загальної юрисдикції за правилами цивільного судочинства.
Пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративні справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 17, 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, що звернулися в своїх інтересах та інтересах малолітніх ОСОБА_4, ОСОБА_2 про зобов'язання Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації надати в постійне користування, з урахуванням встановленими законом норм, житлову площу, інше благоустроєне житлове приміщення; про зобов'язання Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд»призупинити будівельні роботи за адресою: вул. Горького, 48-Б, м. Київ.
Ухвала набирає сили у відповідності до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187, Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н.Г. Вєкуа