Копія
Справа № 822/3713/15
12 жовтня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Польового О.Л. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації в якому, з врахуванням уточнених позовних вимог, просить зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 дозвіл на переоформлення на його ім'я автомобіля марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що батько його дружини ОСОБА_2, був інвалідом війни 1-ї групи та перебував на обліку в Головному управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації по забезпеченню спеціальним транспортом.
ОСОБА_2 було забезпечено автомобілем марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 з правом передачі керування автомобілем ОСОБА_1
16.07.2013 року ОСОБА_2 помер.
Листом від 05.06.2015 року №04.03-4757 позивач отримав повторну відмову у переоформленні автомобіля на його ім'я. Проте, позивач не погоджуючись із прийнятим відповідачем рішенням, звернувся до суду з адміністративним позовом.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
За таких обставин, з врахуванням положень ч.4 ст.122 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження. Відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши докази, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_2, був забезпечений органами соціального захисту населення автомобілем марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
16.07.2013 року ОСОБА_2 - батько дружини позивача помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-БВ № 213212.
Позивач доглядав за ОСОБА_2, проживав разом з ним та вів спільне господарство.
24.09.2014 року Департаментом соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації розглянуто клопотання управління соціального захисту населення Старосинявської райдержадміністрації від 03.09.2014 року, щодо переоформлення автомобіля, який був у користуванні ОСОБА_2 на ім'я ОСОБА_1.
Відповідачем надано письмову відповідь від 24.10.2014 року № 04.03-11610, згідно якої, ОСОБА_1, роз'яснено, що Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації немає підстав для переоформлення зазначеного автомобіля на ім'я ОСОБА_1, оскільки ОСОБА_2 помер 16.07.2013 року, а документи щодо переоформлення надійшли до Департаменту 18.09.2014 року (більше ніж через 6 місяців після смерті, а не протягом шести місяців).
У зв'язку із даною відмовою, позивач, вважаючи, що порушено його права, звернувся до суду для їх захисту.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 13.02.2015 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішенням суду позивач оскаржив його в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.04.2015 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнено частково, постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13.02.2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії скасувано. Прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково, та зобов'язано Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації повторно розглянути звернення ОСОБА_1, щодо викупу автомобіля ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, в решті позовних вимог відмовлено
Позивач повторно звернувся до відповідача із заявою з проханням розглянути питання щодо надання дозволу на переоформлення на нього автомобіля марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Листом від 05.06.2015 року № 04.03-4757 позивач отримав відмову у переоформленні автомобіля на його ім'я.
В обгрунтування даної відмови відповідач вказав, що підстав для переоформлення зазначеного автомобіля на ім'я заявника немає, оскільки ОСОБА_2, помер 16.07.2013 року, а документи щодо переоформлення надійшли до Департаменту 18.09.2014 року (більше ніж через 6 місяців після смерті, а не протягом шести місяців).
Суд вирішуючи спір по суті виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" гуманітарна допомога - це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".
Згідно ст.26 Закону України "Про реабілітацію інвалідів" перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів та формування відповідного державного замовлення затверджуються КМ України.
Відповідно до аб.6,7,8 п.16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999 (далі Порядок) іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.
Розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.
В іншому разі автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, повертається (вилучається) головному, районному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції у повному комплекті.
Відповідно до ст.3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Згідно п.3 Порядку, до членів сім'ї інваліда належать громадяни України, які проживають разом з ним, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.
Суд встановив, що позивач проживав разом з інвалідом 1-ї групи ОСОБА_2, який 16.07.2013 року помер, що підтверджується довідкою голови квартального (вуличного будинкового) комітету Тульчинської міської ради Вінницької області від 06.10.2015 року.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач - ОСОБА_1 належить до категорії осіб, які мають право на переоформлення автомобіля марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Окрім того постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.04.2015 року встановлено ряд обставин, які вказують на те, що позивач звертався до управління соціального захисту населення Старосинявської райдержадміністрації щодо проведення розрахунку та переоформлення автомобіля марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, на ім'я ОСОБА_1 в межах шестимісячного строку після смерті інваліда 1-ї групи ОСОБА_2, що підтверджується довідкою управління праці та соціального захисту населення Старосинявської районної державної адміністрації Хмельницької області № 1587 від 13.12.2013 року.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідач проігнорувавши постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.04.2015 року, із тих самих підстав, тобто з підстав пропущення позивачем шестимісячного строку для переоформлення автомобіля, прийняв аналогічне рішення від 05.06.2015 року № 94.03-4757, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на переоформлення автомобіля марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, на його ім'я.
Згідно ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи наведене, суд з урахуванням встановлених обставин у цій справі вважає за можливе прийняти іншу постанову в порядку ч.2 ст.162 КАС України з метою захисту прав позивача, а саме визнати протиправним і скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації від 05.06.2015 року №94.03-4757 про відмову у наданні дозволу на переоформлення автомобіля ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, на ім'я ОСОБА_1 та зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 дозвіл на переоформлення на його ім'я автомобіля марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Керуючись ст.ст. 158-163, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації від 05.06.2015 року №94.03-4757 про відмову у наданні дозволу на переоформлення автомобіля ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, на ім'я ОСОБА_1.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 дозвіл на переоформлення на його ім'я автомобіля марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/ОСОБА_3
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_3