Копія
Справа № 822/4715/15
12 жовтня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
при секретарі за участі:ОСОБА_4 представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Державна служба України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними, скасування наказів та поновлення на посаді, -
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними, скасування наказів та поновлення на посаді.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 233 "Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах, підпорядкованих ДНСН України" від 28.04.2015 року та наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 327 "Про зарахування у розпорядження ОСОБА_5В." від 24.06.2015 року видані всупереч приписам норм чинного законодавства України. Вказує, що оскаржуваними наказами порушено права позивача, оскільки при їх винесені вілповідач не визначив строк здійснення організаційно-штатних заходів, не вирішив питання службового використання позивача, як вивільнюваної особи, протягом строку проведення організаційно-штатних заходів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що між ОСОБА_5 та Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, в особі ректора Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, генерал-лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_6, було укладено Контракт №1240/08 про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, який набув чинності 20.06.2008 року.
29.03.2013 року на підставі наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 130 "Про зарахування в кадри ДСПС України та призначення ОСОБА_5В." позивача було призначено на посаду начальника Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області.
01.04.2015 року відповідач видав наказ № 173 "Про кадрові питання", яким позивача було усунуто від виконання обов'язків за посадою Начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Хмельницькій області, на період проведення службового розслідування в територіальних органах Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 1 квітня до прийняття рішення.
28.04.2015 року відповідач видав наказ № 233 "Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах, підпорядкованих ДНСН України", яким вніс зміни до штату № 24/66 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Хмельницькій області.
Згідно додатку до Наказу №233 від 28.04.2015 року (Перелік змін до штатів організаційних структур Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області) із штату вказаного управління ДСНС вилучено посаду начальника Головного управління, що підлягає комплектуванню атестованою особою із спеціальним званням "генерал-майор служби цивільного захисту" та включено посаду начальника Головного управління, що заміщується державним службовцем.
24.06.2015 року відповідачем видав наказ № 327 "Про зарахування у розпорядження ОСОБА_5В.", яким звільнив позивача із займаної посади та зараховав у розпорядження Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій, до двох місяців.
Відповідно до наказу позивача звільнено із посади начальника Головного управління ДСНС України в Хмельницькій області згідно пунктів 58, 79, 80 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ № 593 від 11.07.2013 року (далі Положення).
Суд вирішуючи спір по суті виходить з наступного.
Відповідно до ст.101 Кодексу цивільного захисту служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.58 Положення перелік посад, що підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу, та перелік посад для призначення (звільнення) осіб рядового і начальницького складу визначаються ДСНС.
Згідно п.п.1 п.79 Положення особа рядового і начальницького складу для вирішення питання щодо подальшого проходження служби може бути звільнена із займаної посади із зарахуванням у розпорядження керівника (начальника) відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту в разі ліквідації (розформування, реорганізації) органу чи підрозділу цивільного захисту, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів, якщо до кінця встановленого строку проведення таких заходів не вирішено питання щодо подальшого службового використання вивільнених осіб рядового і начальницького складу, - до двох місяців.
Відповідно до п.80 Положення особи рядового і начальницького складу звільняються з посад та зараховуються у розпорядження відповідних керівників (начальників) наказами по особовому складу керівників (начальників), які мають право призначати на такі посади.
Суд критично ставиться до посилання відповідача на п.192 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1242 та п.192 Інструкції з діловодства в апараті Державної служби України з надзвичайних ситуацій, затвердженої наказом ДСНС України віж 26.06.2013 року № 430 щодо застосування загального строку виконання документа, а саме не пізніше 30 календарних днів з моменту реєстрації документа в установі.
Суд вважає безпідставним твердження відповідача про те, що організаційно-штатні заходи відповідно до вищевказаних інструкцій мали бути проведенні не пізніше ніж за 30 календарних днів, тобто до 28.05.2015 року, оскільки саме Положення визначає порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулюює питання, пов'язані з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту, а інструкції є внутрішніми організаційно-правовими документами, які встановлюють загальні положення щодо функціонування структурного підрозділу з діловодства в апараті Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Наказом № 233 від 28.04.2015 року повинен був встановлюватись строк для проведення організаційно-штатних заходів, протягом якого відповідно до п.п.1 п.79 Положення мало бути вирішено питання подальшого службового використання позивача і закінчення якого могло б бути підставою для звільнення останнього.
Оскільки Наказом № 233 від 28.04.2015 року не було встановлено передбаченого строку, тому, суд вважає, що Наказом № 327 від 24.06.2015 року порушено передбачений п.п.1 п.79 Положення порядок звільнення позивача з посади начальника Головного управління ДСНС України в Хмельницькій області.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, тому всі недоведені відповідачем обставини суд трактує на користь позивача.
Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що приймаючи оскаржувані рішення відповідач діяв не на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), тому вважає, що оскаржувані накази необхідно визнати протиправними та скасувати, а позивача слід поновити на посаді, яку він займав.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Керуючись ст. ст. 158-163, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 233 "Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах, підпорядкованих ДСНС України" від 28.04.2015 року.
Визнати протиправним і скасувати наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 327 "Про зарахування у розпорядження ОСОБА_5В." від 24.06.2015 року.
Поновити ОСОБА_5 на посаді начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області.
Присудити на користь ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 146,16 грн. з Державного бюджету України.
Постанова в частині поновлення на посаді підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 16 жовтня 2015 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1