Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
29 березня 2010 р. № 2-а- 2592/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зінченко А. В.,
при секретарі -Король Д.О.
за участю сторін:
представника позивача -ОСОБА_1, ОСОБА_2
представників відповідача -ОСОБА_3
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Харківського державного авіаційного орденів ОСОБА_4 революції та Трудового червоного прапору виробничого підприємства до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
Позивач, Позивач, Харківське держане авіаційне орденів ОСОБА_4 та Трудового Прапору виробниче підприємство (надалі - ХДАВП), звернувся до адміністративного суду з позовом про скасування Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04 вересня 2009р. № НОМЕР_1 на суму 171 036,28 грн.
Свій позов обґрунтував тим, що Відповідача всупереч діючому законодавству застосував до позивача штрафні санкції без урахування вимог ст. 250 Господарського кодексу України.
Під час судового засідання представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили їх задовольнити, пославшись на обставини викладені в позовній заяві..
Відповідач -Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Харкові в своїх запереченнях на позов та її представник у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, вважають його безпідставним та просять суд відмовити у задоволені позовних вимог. Свою позицію обґрунтовували тим, що застосовані до Позивача штрафні санкції за порушення норм регулювання обігу готівки не відносяться до адміністративно господарських санкцій, а тому вимоги ст. 250 Господарського кодексу України не можуть розповсюджуватися на наявні правовідносини.
Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Харківського державного авіаційного орденів ОСОБА_4 та Трудового Прапору виробничого підприємства підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Надані суду документи свідчать про те, що фахівцями СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові було здійснено планову виїзну перевірку Харківського державного авіаційного орденів ОСОБА_4 революції та Трудового червоного прапору виробничого підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р.
За результатами вказаної перевірки складено Акт від 21.08.2009р. № 2781/23-106/14308894, на підставі якого Відповідачем прийняте спірне Рішення про застосування сум штрафних (фінансових) санкцій від 04 вересня 2009р. № НОМЕР_1 на суму 171 036,28 грн.
Відповідно до п.3.7.2. Акту перевірки (ст.ст. 229-232 Акту), фахівцями Відповідача встановлено випадок видачі грошових коштів по видатковому касовому ордеру, та платіжній відомості працівнику підприємства, який знаходився у цей день у закордонному відрядженні, а саме:
10.11.2006р. видавались грошові кошти з каси по ВКО № 1770 у сумі 56 434,27 грн. (платіжна відомість від 10.11.2006р. № 2594 на суму 56128,02 грн. -ОСОБА_5, платіжна відомість від 10.11.2006р. № 2592 на суму 126,25 грн. -ОСОБА_6, платіжна відомість від 10.11.2006р. № 2593 на суму 180,00 грн. -ОСОБА_7К.) Громадянину ОСОБА_5 кошти виплачені в погашення заборгованості підприємства перед ОСОБА_5 з датою виникнення заборгованості 31.12.2004 року (довідка № 308). Документи, які підтверджують вищевказану заборгованість до перевірки не надані. В платіжній відомості № 2594 стоїть підпис ОСОБА_5 про отримання коштів в сумі 56 128,02 грн.. ОСОБА_8 які інші документи, які б підтверджували отримання коштів іншою особою відсутні. Крім того, згідно наказу по підприємству від 07.11.2006р. № 1412 гр. ОСОБА_5 був відряджений до м. Каракас (Венесуела) для проведення переговорів на період з 07.11.2006р. по 17.11.2006р. Згідно наказу від 18.11.2006р. № 1443 відрядження продовжено до 17.11.2006р. ОСОБА_5 надано авансовий звіт № 15 від 21.11.2006р. на суму 50,00 грн. та 280 дол. США (1 414,00 грн.), всього на суму 1 464,00 грн. До авансового звіту додано копію закордонного паспорта з відмітками митниці вибуття з країни 09.11.2006р., прибуття -16.11.2006р. Таким чином, 10.11.2006р. ОСОБА_5 знаходився у відрядженні (Венесуела), що підтверджується печатками у закордонному паспорті та не міг отримувати готівку в сумі 56 128,02 грн.
Вимогами п. 3.4. „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637 встановлено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.
Згідно п.3.5. вказаного Положення, у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.
Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.
Відповідно до п. 3.6. наведеного Положення видачу готівки касир проводить тільки особі, зазначеній у видатковому касовому ордері або видатковій відомості.
Якщо видача готівки проводиться за довіреністю, оформленою у встановленому порядку згідно із законодавством України, у тому числі й особи, що не має змоги у зв'язку з хворобою або з інших поважних причин поставити підпис власноручно, то в тексті ордера після прізвища, імені та по батькові одержувача готівки бухгалтер зазначає прізвище, ім'я та по батькові особи, якій довірено одержати готівку. У разі видачі готівки за видатковою відомістю перед підписом про одержання грошей касир робить у ній напис "За довіреністю". Видача готівки за довіреністю проводиться відповідно до вимог, передбачених у пункті 3.5 цієї глави. Довіреність залишається в касира і додається до видаткового касового ордера або видаткової відомості.
Згідно п. 7.9. „Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637 встановлено, що під час перевірки з'ясовується правильність заповнення всіх реквізитів прибуткових і видаткових касових ордерів та видаткових відомостей (проставлення потрібних дат, номерів, сум, зазначення підстав для їх виписки, наявність підписів службових осіб і одержувачів коштів, відбитків печаток та штампів, підписів про отримання готівки, правильність оформлення депонованих сум тощо). За окремими видатковими відомостями можуть вибірково перераховуватися суми виплаченої готівки.
У п. 7.24 наведеного Положення зазначення, що у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.
Відповідно до п.2.8. вказаного Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.
З матеріалів Акту перевірки вбачається, що Позивачем перевищено встановлений ліміт залишку готівки в касі за 10.11.2006р. на 53 192,62 грн.
Указом Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12.06.1995 р. № 436 встановлено, що за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Крім того, фахівцями Відповідача під час перевірки звітів про використання коштів для вирішення господарських питань встановлено, що згідно наказу по підприємству від 04.09.2006р. 1114 гр. ОСОБА_5 був відряджений до м. Лондон, Великобританія на період з 04.09.2006р. по 07.09.2006р. для участі у переговорах. Авансовий звіт № 3 надано 02.10.2006р. на суму 11070,04 грн. термін надання авансового звіту 12.09.2006р., аванс грошових коштів отримано з корпоративної карти з 04.09.2006р. -07.09.2006р. в сумі 61 132,02 грн. Документів, підтверджуючих причини несвоєчасної здачі авансового звіту до перевірки не надано. Згідно наказу підприємства від 11.07.2006р. № 854 гр. ОСОБА_8 була відряджена до м. Лондон, Великобританія на період з 12.07.2006р. по 29.07.2006р. для участі в роботі міжнародного авіа космічного салону „Фарнборо -2006”. Авансовий звіт № 15 надано 25.10.2006р. на суму 167270,20 грн. Термін надання авансового звіту 02.08.2006р., аванс грошових коштів отримано з корпоративної карти з 12.07.2006р. по 29.07.2006р. в сумі 197 472,15 грн. Документів, підтверджуючих причини несвоєчасної здачі авансового звіту до перевірки не надано.
Відповідальність за за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів передбачена ст. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995р. „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівку” - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.
Разом з цим, суд звертає увагу, що під час розгляду справи документи (видаткові касові ордери, платіжні відомості, касові книги, авансові звіти, копії закордонних паспортів з відмітками митниці), які свідчать про встановлені Відповідачем в ході перевірки порушення, Відповідачем до матеріалів справи надані не були.
Згідно ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої ст. 71 КАСУ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Втім, під час розгляду справи Відповідачем не були надані до матеріалів справи докази (документи), які б підтверджували порушення ведення Позивачем касових операцій.
Одночасно з цим, суд вважає необхідним вказати, що нарахування Відповідачем штрафних санкцій здійснювалося без дотримання встановленого у ст. 250 Господарського кодексу України річного строку для застосування адміністративно-господарських санкцій.
У відповідності до ч.1 ст. 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
При цьому, з огляду на ч.2 ст. 239 Господарського кодексу України одним з видів адміністративно-господарських санкцій є адміністративно-господарський штраф.
Згідно ч.1 ст. 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Отже, штрафні санкції, передбачені Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 р. № 436 належать саме до адміністративно-господарських санкцій та є такою санкцією за своєю юридичною сутністю.
Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
При цьому, закінчення будь-якого із встановлених статтею 250 Господарського кодексу України строку виключає застосування таких санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за вчинене ним порушення правил здійснення господарської діяльності.
Натомість, з матеріалів справи вбачається, що штрафні санкції застосовані до відповідача зі спливом, передбаченого ст. 250 Господарського кодексу України, річного строку для їх застосування.
З урахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать чинному законодавству та фактичним обставинам справи.
Керуючись ст. 4, 7, 86, 94, частиною першою ст. 158, ст. 160 - 163, 167, 186, 254 КАСУ, Харківський окружний адміністративний суд, -
Адміністративний позов Харківського державного авіаційного орденів ОСОБА_4 революції та Трудового червоного прапору виробничого підприємства до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій -задовольнити.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові від 04.09.2009 року № НОМЕР_1.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позов Харківського державного авіаційного орденів ОСОБА_4 революції та Трудового червоного прапору виробничого підприємства понесені ним судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова в повному обсязі виготовлена 31 березня 2010 року.
Суддя А.В. Зінченко