ОСОБА_1 окружний адміністративний суд
про повернення позовної заяви
18:30
20 жовтня 2015 р. Справа № 820/10730/15
Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Нуруллаєв І.С., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_2 до Нововодолазької селищної виборчої комісії про визнання дій незаконними,-
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом до Нововодолазької селищної виборчої комісії про визнання дій незаконними.
Зі змісту адміністративного позову судом встановлено, що позивач вважає протиправною постанову Нововодолазької селищної виборчої комісії "Про відмову в реєстрації ОСОБА_2 - кандидата у депутати, висунутого шляхом самовисування" №82 від 01.10.2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Зі змісту позовної заяви судом встановлено, що позовні вимоги звернуті до Нововодолазької селищної виборчої комісії.
Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Так, відповідно до ч. 5 ст. 172 КАСУ рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно ч. 3 ст. 172 КАС України, рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Вищого адміністративного суду України. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 172 КАС України, рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Оскільки предметом оскарження в даному позові є рішення селищної виборчої комісії, зазначена адміністративна справа предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду за місцезнаходженням виборчої комісії, а саме Нововодолазькому районному суду Харківської області.
Відповідно до роз'яснень, наданих в п. 5.6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень КАС України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" від 01.11.2013 року №15, якщо адміністративна справа щодо виборчого спору предметно чи територіально не підсудна цьому адміністративному суду, то такий суд повертає позовну заяву позивачеві на підставі п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України.
Таким чином, відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачу, оскільки справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_2 до Нововодолазької селищної виборчої комісії про визнання дій незаконними предметно не підсудний ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, а має вирішуватися на підставі ч.5 ст.172 КАС України місцевим загальним судом як адміністративним судом за місцезнаходженням виборчої комісії.
Керуючись ст. ст. 6, 18, 19, 108, 165, 172, 254 КАС України суд, -
Позовну заяву ОСОБА_2 до Нововодолазької селищної виборчої комісії про визнання дій незаконними - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що він має право звернення з таким позовом до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідача.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня винесення ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Нуруллаєв І.С.