Постанова від 19.10.2015 по справі 820/7077/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

19 жовтня 2015 р. № 820/7077/15

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Самойлової В.В.

за участю секретаря судового засідання - Таранової О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГІВЕЛЬНО-БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до належного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати протиправними дії ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області щодо викладення в листі від 19.11.2014 № 4090/7/20-34-22-01-16 висновків про порушення ним вимог чинного цивільного та податкового законодавства.

Позивач обґрунтовує свої вимоги наступним чином.

Так, він посилається на те, що оскаржувані дії відповідача вчинені без дотримання вимог податкового законодавства, а тому порушують його права та інтереси, що потребує судового захисту.

В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_2 проти позову заперечував, посилаючись на те, що зазначені дії податкового органу вчинено у відповідності до приписів Податкового кодексу України, а тому підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Встановлено, що 12 серпня 2014 року між ПАТ "Краматорський завод важкого верстатобудування" та ТОВ "Торгівельно-будівельний Альянс" був укладений договір поставки №335-14.

Так, продавцем (ТОВ "ТБА") за видатковою накладною №19 від 30 вересня 2014 року на адресу покупця (ПАТ "КЗВВ") був поставлений товар - низьковольтний перетворювач частоти ФЛ 2,0 МВТ у кількості одна штука ціною 1500000,00 грн., у тому числі 20% ПДВ - 250000,00 грн., та (надано податкову накладну № 19 від 30.09.2014 року на суму переданого товару - низьковольтного перетворювача частоти ФЛ 2,0 МВТ у кількості одна штука за ціною 1500000,00 грн., у тому числі 20% ПДВ - 250000,00 грн).

Як свідчать докази у справі, ПАТ "КЗВВ" на адресу позивача надіслано досудове попередження вих. № 356 від 22.04.2015 р., в якому вказується, що з 23.03.2015 р. по 03.04.2015 р. Державною податковою інспекцією у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області проведено документальну позапланову перевірку ПАТ "КЗВВ" з питань дотримання вимог податкового законодавства по господарських відносинах з ТОВ "ТБА" за вересень 2014.

Суд зазначає, що із зазначеного часу для позивача розпочинає перебіг процесуального строку для звернення до адміністративного суду з даним позовом.

Суд звертає увагу, що за результатами даної перевірки складений акт №209/05-15-22-02-00222999 від 10.04.2015 р., в якому вказується про наявність податкової інформації від ДПІ у Московському районі міста Харкова ГУ Міндоходів у Х/О від 19.11.2014 р. № 4090/7/20-34-22-01-16 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Торгівельно-будівний Альянс" (код ЄДРПОУ 39097055) за вересень 2014 року" сторінки 10-15 вказаного акту.

Тобто, фактично висновки акту перевірки ПАТ "КЗВВ" №209/05-15-22-02-00222999 від 10.04.2015 р. ґрунтуються виключно на твердженнях податкової інформації від ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Х/О від 19.11.2014 р. № 4090/7/20-34-22-01-16 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Торгівельно-будівний Альянс" (код ЄДРПОУ 39097055) за вересень 2014 року".

Як свідчать докази у справі, відповідно до акту перевірки ПАТ "КЗВВ" №209/05-15-22-02-00222999 від 10.04.2015 р. в податковій інформації ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ МІНДОХОДІВ у Х/О від 19.11.2014 р. № 4090/7/20-34-22-01-16 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Торгівельно-будівний альянс" (код ЄДРПОУ 39097055) за вересень 2014 року" відповідачем викладені наступні судження:

1) враховуючи вищевикладене, а саме те, що підприємством ТОВ "Торгівельно-будівельний Альянс" укладено договір оренди офісного приміщення, але на момент виїзду підприємства не знаходилось, за місцем реєстрації директора не було, вказані факти свідчать про сумніви щодо реальності здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства ТОВ "Торгівельно-будівельний Альянс" - сторінка 1 акту №209/05-15-22-02-00222999 від 10.04.2015 р.

2) з вищезазначених фактів вбачається, що фінансово-господарська діяльність ТОВ "ТОРГІВЕЛЬНО-БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС" здійснюється поза межами правового поля, що у свою чергу свідчить про не набуття належним чином цивільної праводієздатності фінансово-господарських взаємовідносин між ТОВ "ТОРГІВЕЛЬНО-БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС" та контрагентами, та такими, що вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювались цими правочинами (ст. 234 ЦК України).

Таким чином, не встановлено факту передачі товарів від продавця до покупця, у зв'язку з відсутністю (не наданням для перевірки) актів приймання-передачі товару, довіреностей, документів, що засвідчують транспортування, зберігання товарів.

3) Виходячи з вищенаведеного ТОВ "ТОРГІВЕЛЬНО-БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС" здійснював діяльність спрямовану на здійснення операцій пов'язаних з наданням податкової вигоди третім особам.

Таким чином, встановлено відсутність об'єктів оподаткування по операціях з придбання товарів (послуг) у контрагентів-постачальників та по операціях з продажу цих товарів (послуг) підприємствам - покупцям за період вересень 2014 року, в розумінні п.198.3, п.198, ст. 185, п.201.4, п.201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України".

Отже, наведені вище твердження свідчать, що ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області встановлює відсутність реальності здійснення господарських операцій ТОВ "Торгівельно-будівельний Альянс", відсутність факту передачі товарів від продавця до покупця, надає висновок про протиправну діяльність ТОВ "Торгівельно-будівельний Альянс" та порушення платником податків податкового законодавства шляхом викладення власних необгрунтованих нічим суджень в певному документі, який контролюючий орган називає податковою інформацією ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Х/о від 19.11.2014 р. № 4090/7/20-34-22-01-16 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Торгівельно-будівний альянс2 (код ЄДРПОУ 39097055) за вересень 2014 року".

При вирішенні даного спору суд враховує наступні нормативні положення.

Відповідно ст. 16 ЗУ "Про інформацію" податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.

Відповідно до ст. 72 Податкового кодексу України встановлено вичерпний перелік джерел податкової інформації, серед іншого зазначено, що податкова інформація отримується за результатом податкового контролю.

Також відповідно до статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Пунктом 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27 грудня 2010 року встановлено - зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Згідно з пунктом 7 Порядку За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Порядком не передбачено складання контролюючим органом за результатами зустрічної звірки інших документів окрім «довідки зустрічної звірки».

Враховуючи вищевикладене обґрунтованими є висновки:

зустрічна звірка проводиться лише стосовно суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки іншого платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, і відповідний орган який здійснює перевірку платника податків (ініціатор) зустрічної звірки надсилав органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки;

- зважаючи на положення п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та норми Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27 грудня 2010 року за результатами зустрічної звірки може бути складено лише довідка, інших документів діючим законодавством не передбачено.

Однак, в даному випадку фактичні обставини справи свідчать, що податкова інформація ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Х/о від 19.11.2014 р. № 4090/7/20-34-22-01-16 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Торгівельно-будівний альянс" (код ЄДРПОУ 39097055) за вересень 2014 року" викладена у формі, не передбаченій законом, також не зазначено, який саме документ за № 4090/7/20-34-22-01-16 складено 19.11.2014 р. ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Х/о та яким нормативно-правовим актом такий документ встановлено в якості джерела податкової інформації.

Крім того, суд звертає увагу, що податкова інформація про неможливість проведення зустрічної звірки, на яку посилається Державна податкова інспекція у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області датована 19.11.2014 р., в той же час, коли перевірка ПАТ "КЗВВ" проводилась з 23.03.2015 р. по 03.04.2015 р., тобто ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області взагалі не ініціювала проведення зустрічної звірки стосовно ТОВ "ТБА" під час проведення перевірки ПАТ "КЗВВ" в березні-квітні 2015 р., як це передбачає п. 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.

Тобто, податкова інформація про неможливість проведення зустрічної звірки отримана з порушенням чинного законодавства України та викладена в не передбаченій законом формі.

Аналізуючи положення Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, а також Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства (затверджено наказом ДПА України від 22.12.2010 р. №984, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 р. за №34/18772, очевидним є висновок, що судження податкового органу відносно правильності справляння платником податків сум податків та зборів за відображеними в податковій звітності показниками господарських операцій можуть бути викладені виключно в акті перевірки або довідці зустрічної звірки.

Чинним законодавством не передбачено відображення таких суджень в акті про неможливість проведення перевірки або акті про неможливість проведення зустрічної звірки, де мають зазначатись лише обставини, котрі спричинили таку неможливість.

А відтак, акти про неможливість проведення перевірки та акти про неможливість проведення зустрічної звірки (чи інші документи) не можуть підставою для встановлення факту вчинення платником податків порушення закону.

Також, згідно приписів статті 74 ПК України - податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Так, в силу приписів п. 83.1 статті 83 ПК України - податкова інформація є підставою для прийняття посадовими особами органів державної податкової служби відповідних висновків під час проведення перевірок.

Відповідно до розділу 3 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 р. №984, матеріали зустрічних звірок, реєстри, в яких зазначається інформація про надіслані запити на їх проведення до інших органів державної податкової служби та отримані відповіді долучаються як інформативні додатки до актів перевірок.

Враховуючи вказані нормативно-правові акти, податкова інформація від 19.11.2014 р. №4090/7/20-34-22-01-16 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Торгівельно-будівний альянс" не тільки зберігається в інформаційних базах органів державної податкової служби, але, також, може бути врахована при проведенні перевірок платника податків органами ДПС, є підставою для прийняття рішень під час перевірок і безпосередньо долучається до матеріалів перевірки як додаток до акту перевірки. А від так, є джерелом негативних наслідків для позивача, що потребує судового захисту в розумінні ст. 2 КАСУ.

В силу ст. 71 ч. 2 КАСУ, де закріплено обов"язок суб"єкта владних повноважень щодо доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності, відповідач не надав належних доказів стосовно законності оскаржуваних дій, насамперед, як таких: акт "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Торгівельно-будівний альянс" (код ЄДРПОУ 39097055) за вересень 2014 року", оскільки останнє покладено в основу зазначеної податкової інформації, тощо.

Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, в даному випадку відповідна сторона, як суб'єкта владних повноважень, не дотримала вимоги закону про захист охороняємих прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому її оскаржувані дії є неправомірними, що дає суду підстави для задоволення адміністративного позову.

Згідно до ст. 94 КАСУ позивачеві підлягають відшкодуванню судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 73,08 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 94, 159, 160, 162 КАСУ, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Московському районі міста Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо складання податкової інформації від 19.11.2014 року № 4090/7/20-34-22-01-16 "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГІВЕЛЬНО-БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС" (код ЄДРПОУ 39097055) за вересень 2014 року" та зроблених в ній висновків про порушення останнім вимог чинного цивільного та податкового законодавства.

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ в Червонозаводському районі міста Харкова, код: 37999628, р/р 31217206784011, МФО 851011) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГІВЕЛЬНО-БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС" (61170, м. Харків, вул. Гвардійців Широнінців, буд. 33, код ЄДРПОУ: 39097055) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 73,08 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Повний текст постанови виготовлено 20.10.2015 року.

Суддя Самойлова В.В.