Ухвала від 19.10.2015 по справі 820/10677/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

19.10.2015 18 год. 05 хв. № 820/10677/15

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мельников Р.В., розглянувши матеріали позовної заяви, поданої ОСОБА_1 до Богодухівської міської виборчої комісії Богодухівського району Харківської області про визнання протиправною та скасування постанови, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Богодухівської міської виборчої комісії Харківської області № 33 від 13 жовтня 2015 року;

- зобов'язати Богодухівську міську виборчу комісію Харківської області повторно розглянути скаргу довіреної особи кандидата на посаду Богодухівського міського голови ОСОБА_1 - ОСОБА_2;

- визнати дії кандидата на посаду Богодухівського міського голови ОСОБА_3, а саме замовлення на виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, такими, що не відповідають вимогам частини 2 статті 56 Закону України "Про місцеві вибори", порушують права та законні інтереси кандидата на посаду Богодухівського міського голови ОСОБА_1;

- зобов'язати кандидата на посаду Богодухівського міського голови ОСОБА_3 утриматися від розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом.

З позовної заяви вбачається, що рішенням Богодухівської міської виборчої комісії Богодухівського району Харківської області № 4 від 29 вересня 2015 року ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом на посаду Богодухівського міського голови від Богодухівської районної організації Партії "Відродження".

Рішенням Богодухівської міської виборчої комісії Богодухівського району Харківської області № 1 від 25 вересня 2015 року ОСОБА_3 зареєстрований кандидатом на посаду Богодухівського міського голови шляхом самовисування.

12 жовтня: 2015 року довірена особа кандидата на посаду Богодухівського міського голови ОСОБА_1 - ОСОБА_2 зафіксувала порушення порядку ведення передвиборної агітації ОСОБА_3, яке виразилося в тім, що 12 жовтня 2015 року в 11:00 в м. Богодухові на площі Кірова поблизу входу до супермаркету "АТБ" виявлено розповсюдження невідомими особами з мікроавтобусу білого кольору друкованих матеріалів передвиборної агітації, а саме друкованого матеріалу "Програма кандидата на посаду міського голови міста Богодухів ОСОБА_3", в якій відомості про установу, що здійснила друк, її тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск та замовника зазначена не друкованим способом, а здійснена написом невідомої особи, а також в інших екземплярах за допомогою факсиміле.

12 жовтня 2015 року довірена особа кандидата на посаду Богодухівського міського голови ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на підставі ст. 94 Закону України "Про місцеві вибори" звернулася до Богодухівської міської виборчої комісії Богодухівського району Харківської області зі скаргою і повідомила про виявлені порушення та з проханням вжити відповідних рішень передбачених Законом України "Про місцеві вибори".

13 жовтня 2015 року Богодухівська міська виборча комісія Богодухівського району Харківської області розглянула скаргу та винесла постанову № 33 від 13 жовтня 2015 року за підписом голови Богодухівської міської виборчої комісії Богодухівського району Харківської області ОСОБА_4, згідно якої комісія зобов'язала суб'єкта оскарження кандидата на посаду Богодухівського міського голови ОСОБА_3 здійснити дії, передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів.

Як вбачається з матеріалів справи, позовна заява подана позивачем до відділення пошти 16.10.2015, проте надійшла до Харківського окружного адміністративного суду 19.10.2015 о 10:12 год.

Відповідно до частини 6 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Згідно частини 7 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.

Особливості провадження у справах щодо оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу визначені статтею 175 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 вказаної статті, право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Частиною 3 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовна заява щодо оскарження дій чи бездіяльності кандидата на пост Президента України, ініціативних груп всеукраїнського референдуму, інших суб'єктів ініціювання всеукраїнського референдуму, що порушують законодавство про вибори чи референдум, подається до окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ. Позовна заява щодо оскарження дії чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцем вчинення дії чи місцем, де ця дія повинна бути вчинена. Позовна заява з інших питань, передбачених цією статтею, подається до окружного адміністративного суду за місцем вчинення дії чи місцем, де ця дія повинна бути вчинена.

Приписами частини 4 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовну заяву може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частинами шостою - сьомою статті 172 цього Кодексу.

Особливості обчислення строків у справах, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, та наслідки їх порушення встановлені статтею 179 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відтак, відповідно до частини 1 зазначеної статті, на обчислення строків, встановлених статтями 172-177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що строки, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами.

Також, відповідно до частини 12 статті 97 Закону України "Про місцеві вибори", суди, виборчі комісії, правоохоронні органи (прокуратура, міліція) організовують свою роботу під час виборчого процесу, в тому числі у вихідні дні та в день голосування, таким чином, щоб забезпечити прийом і розгляд позовних заяв, скарг та звернень виборчих комісій у строки та спосіб, установлені цим Законом.

Приписами частини 5 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

За вказаних обставин, враховуючи те, що фактичним днем надходження до суду позовної заяви ОСОБА_1 є 19.10.2015, суд вважає, що позов поданий поза межами строку, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, а тому, відповідно до статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись статтями 99, 100, 102, 155, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Богодухівської міської виборчої комісії Богодухівського району Харківської області про визнання протиправною та скасування постанови, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.

Копію ухвали направити позивачу.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 Кодексу адміністративного судочинства України можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя Р.В. Мельников