Постанова від 15.10.2015 по справі 592/9488/15-а

Справа №592/9488/15-а

Провадження №2-а/592/272/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2015 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми у складі:

головуючого судді Чернобая О.І.,

за участю:

секретаря судового засідання Дегтяренко В.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Ковпаківського районного суду м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м.Сумах про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, який обґрунтовує, тим що їй в жовтні 2011 року була призначена пенсія за віком відповідно до ч.2 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і з цього часу вона перебуває на обліку, як пенсіонер за віком. На час призначення пенсії за віком, вона працювала на посаді судді Апеляційного суду Сумської області, де працює до теперішнього часу. З 01.04.2015 року виплати їй пенсії була припинена відповідно до ст. 12 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, у тому числі і Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Так як станом на 01.06.2015 року Верховною Радою України не було прийнято закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначалися відповідно до ряду Законів України, в тому числі «Про судоустрій і статус суддів», тобто з 01.06.2015 року відпали підстави для припинення виплати їй пенсії за віком, оскільки вона з зазначеної дати не є особою, яка має право на призначення пенсії у порядку спеціального закону. 30.09.2015 року вона звернулася до відповідача з заявою про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, виплата якої була припинена з 01.04.2015 року, однак відповідачем листом за вих. № 453 від 30.09.2015 року відмовлено у відновленні виплати їй пенсії. При цьому відповідач, зазначаючи підстави для припинення виплати пенсії з 01.04.2015 року, посилається на зайняття нею посади судді та право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Однак, обґрунтовуючи відмову у відновленні їй виплати пенсії з 01.06.2015 року, відповідач невірно трактує положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Вважає, що рішення відповідача про відмову у відновленні їй виплати раніше призначеної пенсії грубо порушує її конституційні права на пенсійне забезпечення та прийняте з порушенням вимог чинного законодавства. За таких обставин просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у відновленні виплати раніше призначеної пенсії за віком з 01.06.2015 року та зобов'язати відповідача відновити їй виплату раніше призначеної пенсії за віком з 01.06.2015 року і стягнути з відповідача на свою користь судовий збір.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує.

Відповідач у своїх запереченнях вимоги позивача вважає безпідставними, так як у ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесено зміни та доповнено наступною частиною такого змісту: Тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року у період роботи особи (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту і статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії призначені відповідного до цього Закону н виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Враховуючи, що позивач продовжує працювати на посаді судді апеляційного суду Сумської області, то підстави для поновлення виплати пенсії відсутні.

Суд, дослідивши докази справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 22.09.2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Сумах (відповідача по справі), як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.22)

Позивач працює на посаді судді апеляційного суду Сумської області з 19.10.2010 року по теперішній час, що підтверджується довідкою апеляційного суду Сумської області № 26 від 29.09.2015 року (а.с.10)

З 01.04.2015 року відповідач на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» виплату позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призупинило.

23.09.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про поновлення їй виплати пенсії за віком з 01.06.2015 року (а.с.11)

Однак, відповідачем було відмовлено у задоволенні заяви позивача про поновлення їй виплати пенсії за віком про що зазначено в листі № 453/Т від 30.09.2015 року мотивуючи це тим, що позивач продовжує працювати на посаді судді апеляційного суду Сумської області, підстави для поновлення вже призначеної пенсії відсутні (а.с.12)

Натомість, суд не може погодитися з таким рішенням суб'єкта владних повноважень щодо відмови у поновленні виплати пенсії позивачу, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з приписами ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону № 213-VIII від 2 березня 2015 року, яка чинна з 1 квітня 2015 року) тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.

Тобто, станом на 01.04.2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно, давала право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про державну службу» та «Про судоустрій і статус суддів», у зв'язку з чим відповідачем з 01.04.2015 року було припинено виплату пенсії позивачу ОСОБА_1

При цьому, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність норми Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії/щомісячне довічне грошове утримання за цими Законами не призначаються.

Тому, на даний час особам, які підпадають під дію вищезазначених спеціальних законів, пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відтак, з 01.06.2015 року посада, на якій працює позивач ОСОБА_1, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» та щомісячного довічного грошового утримання на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», у зв'язку з чим відпали передбачені ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстави для невиплати їй пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону.

Отже, з 01.06.2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу у відновленні виплати раніше призначеної їй пенсії за віком з 01.06.2015 року слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача відновити позивачу ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії за віком з 01.06.2015 року.

Відповідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 487,20 грн. слід стягнути з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного Фонду України в м.Сумах.

Керуючись ст.ст. 2,11,71,94,158-163 КАС України, ст. ст. 19, 21, 46, 64, 68 Конституції України, ст.ст. 46, 47, ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в м.Сумах щодо відмови ОСОБА_1 у відновленні виплати раніше призначеної пенсії за віком з 01.06.2015 року.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Сумах відновити ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії за віком з 01.06.2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного Фонду України в м.Сумах.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.І. Чернобай