Постанова від 09.11.2010 по справі 2а-877/2010

№ 2а-877/2010

-

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2010 року м. Буринь.

Суддя Туринського районного суду Сумської області Куцан В.М. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управляння пенсійного фонду України в Буринеькому районі про стягнення недоплаченої соціальної допомоги „Дітям війни”,.

встанови в:

18.10.2010 року позивач звернувся до суду позовом до відповідача, мотивуючи тим, що має статус дитини війни і відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має право на отримання щомісячної соціальної допомоги в розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком. Однак всупереч вимогам цього закону така допомога протягом періоду з 01,07.2009-30.09.2010 р. р. в повній мірі відповідачем не надавалася, а здійснювалася виплата лише у розмірі 10%. Посилаючись на рішення Конституційного Суду України та положення зазначеного закону, просив визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати здійснити йому перерахунок пенсії у вказаний період з підвищенням її. на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру встановленого ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В письмових запереченнях, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначаючи, що Управління ПФУ України в Буринеькому районі діяло в межах повноважень, наданих йому законами України та 11 ідзакоїтими нормативно-правовими актами. Зокрема відповідач зазначив, що позивач дійсно перебуває у них на обліку та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни та вправі отримувати підвищену пенсію на ЗО % від мінімальної пенсії; за віком. Однак ЗУ «Про соціальний захист дітей війни” не визначено яким саме органом, за рахунок' яких коштів і джерел та в якому порядку здійснюється призначення і виплата підвищеної пенсії. Крім того, позивач на протязі 2009-2010 років, як дитина війни, отримує підвищення до пенсії у розмірі ЇЙ % прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530. Виходячи з викладеного, просив відмовити: у задоволенні - позовних вимог.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає. частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку в" управлінні Пенсійного фонду України в Буринеькому районі та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус «Дитина війни».

На момент звернення позивача до суду, нарахування йому доплати до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком відповідачем не здійснено.

Разом з тим, сторонами підтверджено, що на протязі з 01.01.2008 р. позивач отримував підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни враховуючи механізм реалізації- положень статті б Закону України "Про соціальний захист дітей війни" врегульований шляхом- внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керуються принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнані найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовується принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захист) людини. Згідно зі статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитиною ві особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової було менше 18 років.

Позивач є дитиною війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни", заперечується відповідачем, а відтак, на нього повністю розповсюджуються всі пільги та сої гарантії, передбачені Законом України: "Про соціальний захист дітей війни", в тому числі й пр підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазначеного Закої

Відповідно до ст, 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших виї передбачених законом.

Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, мають статус дітей війни. Тобто, факти щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми вії соціальний захист..

Разом з тим, згідно ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок державного бюджету У к не за рахунок бюджету Пенсійного фонду України. За умови відсутності у державному бюджеті на виплату щомісячних надбавок дітям війни це створює ситуацію правової невизначеності с джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка.

Поряд з цим, у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констат; не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Суд вважає необхідним: зазначити, що посилання органами державної влади на в і;; коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги, оскільки р особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів і базується на спеціальних та ч] час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодаї може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути п для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі, й на отримання надбавки до п прямо передбачена законом.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям вій або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачує™ пенсії, підвищуються на ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком.

Правовідносини, що виникають у процесі реалізації права на отримання надбавки основані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі пост відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод закріплених у конституційних та інших актах.

Як свідчить позиція Європейського Суду з прав людини у справі Yvonne van Duyj Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office; справа про принцип юридичної визначеності юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зоб взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загал автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим при відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне зобов'язань для. запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публіблічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це державна соціальна підтримка дітей і держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони від Ступлят політики чи поведінки, зокрема, щодо фізичних осіб без завчасного повідомлення, про зм політиці чи поведінці, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для ) обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом ттубл такої політики чи. поведінки..

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарант можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 1.1 жовтня 2005 року J (справа про рівень пенсії і: щомісячного.довічного грошового утримання) зміст прав і свобод це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для

потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних . характеристик права. Звуження .обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і. свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Враховуючи те, що позивач є дитиною війни, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на • отримання надбавки до пенсії.

Наділивши дітей війни зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є дітьми війни. тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий, зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист дітей війни. .

Частиною 3 ст. 46 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Іншими словами, пенсії та інші види соціальних виплат що є, єдиним джерелом існування не можуть бути нижче від прожиткового мінімуму, який : встановлюється законом.

Статтею 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" визначено, що прожитковий мінімум застосовується зокрема для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а/ також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України; формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років . страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які. втратили працездатність, визначеного законом. При цьому частиною 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірі^ пенсій, призначених згідно з цим Законом,

Враховуючи викладене, в контексті положень статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне, пенсійне страхування", суд вважає за можливе застосувати для визначення розміру щомісячної. доплати/до мінімальної пенсії за віком розмір прожиткового мінімуму, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що на думку суду, не суперечить вимогам частини 3 статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Поряд з цим, частина 1 статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Законом , України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення, змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 викладена в новій редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії,' виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний, бюджет України на 2008 рік та про внесении ' змін до деяких законодавчих актів України" розділ II цього Закону, яким, зокрема, внесено .Зміни до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", набирає чинності з 01.01.2008.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. у справі №1-29/2007 №ё-]эп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"- пункту 12 статті 71, яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист діт:ей війни", з урахуванням статті 11.1 цього Закону. ' '

Відповідно до п. 41 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, який набрав чинності 01.01.2008 року, текст етапі 6 Закону України 5 . «Про соціальний захист дітей війни» було викладено у новій редакції, відповідно до якої дітям війни . (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників ' війни. Проте рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі №1- 28/2008 було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційні положення пункту 4І розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчі України». Положення пункту 41 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів б Закону Україйи «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до законодавчих актів України», які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ух Конституційним Судом України вказаного рішення, у якому, крім того, було вказано : преюдиціальність при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносин виникли внаслідок дії неконституційного акта. Оскільки дія статті 6 Закону України «Про сої захист дітей війни» в редакції, яка передбачає виплату дітям війни підвищення у розмірі 30 в мінімальної пенсії за віком, була відновлена з 22.05.2008 року, а позивачеві у 2009-2010 підвищення до пенсії виплачувалося у розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для с втратили працездатність, то суд приходить до висновку про протиправне не нарахування відпс позивачеві державної соціальної допомоги як дитині війни у розмірі, визначеному ст.6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» у вказаний за період.

За таких обставин, надбавка, передбачена статті 6 Закону України "Про соціальний захист війни", підлягала б виплаті у період з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. включно, з 22 травня року по 31 грудня 2008 року включно, з 01 січня 2009 року по 30 вересня 2010 року включно.

Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездн суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони. підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами Украї використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безст (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед з запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням нео? балансу між будь-якими несприятливими: наслідками для прав, свобод та інтересів особи і ції досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обе на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу ,і адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта | повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездп покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обгрунтування правомірності бездіяльності.

Разом з тим, відповідно до вимог статті 99 Кодексу адміністративного судочинства адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративної встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дг особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду 18.10. 2010 року, позові містить заяву про поновлення строку звернення до суду, яка мотивована тим, що позивач звернутися до суду, так як раніше він вже звертався до Буринського районного суду з аналогічних причин щодо зобов'язання відповідача здійснити йому відповідний перерахунок пенсії за поп період, за результати розгляду якої була прийнята постанова. Однак справа тривалий час переЄ апеляційній інстанції на перегляді, у зв'язку з чим він не зміг звернутися до суду з повторним по визначений законом строк.

Предметом позову в зазначених категорій справ є дії чи бездіяльність суб'єкта і повноважень, пов'язані з соціальним виплатами, які мали регулярний щомісячний характер.

Право дітей війни на отримання підвищення до пенсії тривалий час широко висвітлювалися доступних засобах масової інформації.

Закон України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року N 2195-ГУ чинності з 1 січня 2006 року, офіційно опублікований: в « Урядовому кур'єрі», 2004, 12, 22. N 244; «Президентському віснику», 2004, 12, 24.12.2004 N 60; «Голосі України», 2004, 12, 28.12 247; «Офіційному віснику України», 2004, N 50 (31.12.2004), ст. 3258; «Відомостях Верховн України», 2005, N 4 (28.01.2005), ст. 94.

У відповідності до ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові аі визначають права і обов'язки громадян доводяться до відома населення у порядку, вдтаноЕ законом. Тобто всі нормативні акти оприлюднюються та є загальнодоступними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом: України рішення про їх неконституційність. Рішення Конституційного Суду також оприлюднюються у встановленому порядку.

Рішення Конституційного Суду України "У справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29,. 36. , частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23., 29, ЗО, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 1 11 Закону України: "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про. соціальні гарантії громадян)" від 09.07.2007 року, справа № б-рп/20.07, офіційно опубліковане у «Офіційному віснику України», 2007 р., N 52 (27.07.2007), а рішення Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року (справа щодо предмета та змісту закону прр; Державний бюджет України) №10-рп 2008 - у «Офіційному віснику України», 2008 р., №38 (06.06.2008), а також і в періодичних виданнях.

Таким чином, позивач мав можливість ознайомитись з нормативно-правовими актами, знати про порушення своїх прав та своєчасно звернутися до суду за їх захистом. .

За таких обставин позивачем порушено строк звернення до адміністративного суду, визначеного. Кодексом адміністративного судочинства України, щодо вимог про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з врахуванням доплати в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті ' 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 01.07.2009 року до 17 квітня. 20.1:0 . року.

Таким чином, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають частковому задоволенню з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду з позовом за захистом його прав, свобод та інтересів, тобто в . період з.18 квітня 2010 року по ЗО вересня 2010 року включно.

Відповідно до частини 1 статті. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально .підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету; якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа)!

З врахуванням часткового задоволення позову, відповідно до вимог ч.З ст.94 КАС України, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп.. •

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 97, 100, 183-2, 158-163 КАС України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Буринському районі по невиконанню приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка і призвела до порушення прав ОСОБА_1 на своєчасне нарахування та отриманню підвищення до пенсії за період з 18 квітня 2010 року до 30 вересня 2010 року.

Зобов'язати управління. Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 6 Закону. У країни «Про 1 соціальний захист дітей війни» з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру встановленого ч.І ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум за період з 18 квітня 2010 року до 30 вересня 2010 року,

В задоволенні іншої частини заявлених вимог-відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь. ОСОБА_1 витрати пов»язані зі. сплати судового збору у розмірі 1. грн. 70 коп.. - .

Постанова, може бути оскаржена до Харківського апаляційного адміністративного суду через Буринський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Головуючий: