15 жовтня 2015 року м. Київ К/800/66589/14
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Рецебуринський Ю.Й., Пасічник С.С., провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 14.08.2014р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2014р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, в якому просила визнати неправомірною відмову відповідачів врахувати в розмір пенсії 100% премії від посадового окладу з 01.09.2012р., зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців внутрішніх військ із зазначенням розміру пенсії у складі грошового забезпечення, який затверджений розпорядженням Командувача внутрішніми військами Міністерства внутрішніх справ України від 20.09.2012р. № Р-38, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної їй пенсії з урахуванням вказаної премії.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 14.08.2014р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2014р., в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених судами, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове про задоволення позову.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відхилення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Судами встановлено, що позивач проходила військову службу у внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України з 05.01.1977р. по 01.11.1995р.
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 31.10.1995р. № 217 позивач звільнена з військової служби за п. 46 "в" Тимчасового положення про проходження військової служби прапорщикам і мічманам, затвердженого Указом Президента України від 13.05.1993р. № 174/93 (за станом здоров'я).
З 01.11.1995р. позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".
20.09.2012р. розпорядженням Командувача внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України № Р-38 з 01.09.2012р. підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, яким встановлено для відповідної категорії військовослужбовців, включаючи посаду контролера, військове звання старший прапорщик з 6 тарифним розрядом (з вислугою років від 15 до 20), премію у розмірі 100% від посадових окладів з 01.09.2012р.
Вирішуючи спір, суди попередніх інстанцій виходили з того, що розмір премії залежить від особистого вкладу військовослужбовця в загальний результат служби незалежно від посади, яку він займає, визначається наказами та розпорядженнями керівництва в кожному випадку окремо, тому розпорядження Командувача внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України № Р-38 не є підставою для перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р., перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
При вирішенні спору, суди дійшли обґрунтованого висновку про те, що розпорядження Командувача внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України від 20.09.2012р. № Р-38 "Про підвищення з 01.09.2012 року розмірів грошового забезпечення військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України", яким встановлено з 01.09.2012р. щомісячне преміювання військовослужбовців внутрішніх військ у розмірі до 100% посадових окладів не є рішенням, на підставі якого може бути здійснено перерахунок пенсії позивача, оскільки ця премія носить індивідуальний характер, виплачується у межах фонду преміювання та залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, а постанову Приморського районного суду м.Одеси від 14.08.2014р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2014р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановлених статтями 237-244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Кочан В.М.
судді Рецебуринський Ю.Й.
Пасічник С.С.