Ухвала від 19.10.2015 по справі 922/4579/15

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення апеляційної скарги

"19" жовтня 2015 р. Справа № 922/4579/15

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Крестьянінов О.О., суддя Плахов О.В., суддя Шевель О. В.

розглянувши апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації (вх. №4894 Х/2) на рішення господарського суду Харківської області від 07.09.2015 року по справі №922/4579/15,

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Котельні лікарняного комплексу", м. Харків,

до Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації, м. Валки,

про стягнення 62601,66 грн.,-

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Харківської області від 07.09.2015 року по справі №922/4579/15 (суддя Суслова В.В.) позов задоволено повністю. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Котельні лікарняного комплексу" суму боргу за надані послуги з теплопостачання у розмірі 37680,73 грн. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Котельні лікарняного комплексу" 3% річних у розмірі 2000,99 грн., суму інфляційних втрат у розмірі 13247,69 грн., пеню у розмірі 9672,25 грн. та суму сплаченого судового збору у розмірі 1827,00 грн.

Відповідач з рішенням не погодився та, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 07.09.2015 року по справі №922/4579/15, та постановити нове рішення, яким відмовити в позові ТОВ "Котельні лікарняного комплексу" повністю.

Розглянувши матеріали апеляційної скарги, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.

Відповідно ч.3 ст.94 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору.

Розмір та порядок оплати судового збору за подання апеляційної скарги визначено Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до ст. 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2015 рік: у місячному розмірі - 1218 гривень.

22.05.2015 року прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", відповідно до якого з 1 вересня 2015 року, змінено ставки судового збору.

Частиною 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру встановлюється у розмірі 1 мінімальної заробітної плати; позовної заяви майнового характеру встановлюються в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати, а за подання апеляційної скарги на рішення встановлюються у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги (п. п. 4 п. 2).

В матеріалах доданих до апеляційної скарги не містяться докази сплати судового збору у встановлених порядку та розміру.

Апелянтом заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Розглянувши вказане клопотання, колегія суддів не вбачає підстав для його задоволення враховуючи наступне.

Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" визначено перелік осіб які звільняються від сплати судового збору, під час розгляду справ в усіх судових інстанціях.

Виходячи з вищезазначеної норми Закону, Управління праці та соціального захисту населення не включено до переліку осіб, які звільняються від сплати судового збору.

Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено право суду на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Відповідно до пункту 3.1 постанови пленуму Вищого Господарського Суду України від 21.02.2013 р. № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України", єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір", є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про звільнення від сплати судового збору може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

Мотивуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору відповідач зазначає про неможливість спати державного мита у зв'язку з відсутністю кошторисних призначень на 2015р.

Проте заявником до клопотання не надано жодних доказів на підтвердження того, що його майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому порядку і розмірі. А тому колегія суддів не може вважати вказане клопотання обґрунтованим.

При цьому, оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.

Крім того, стаття 9 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює те, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних та інших ознак. Суд створює такі умови, за яких кожному учаснику судового процесу гарантується рівність у реалізації наданих процесуальних прав та у виконанні процесуальних обов'язків, передбачених процесуальним законом.

А отже прийняття до розгляду апеляційної скарги, поданої без дотримання положень ч. 3 ст. 94 ГПК України може бути витлумачено як надання переваги заявнику, що є неприпустимим.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 97 ГПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду та повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

На підставі викладеного та керуючись ст. 86, ч.3 ст. 94, п.3 ч.1 ст.97 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, -

УХВАЛИЛА:

Повернути апеляційну скаргу Управлінню праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації на рішення господарського суду Харківської області від 07.09.2015 року по справі №922/4579/15.

Додаток: апеляційна скарга на 3 арк. та додатки до неї, всього документів на 17 арк.

Головуючий суддя Крестьянінов О.О.

Суддя Плахов О.В.

Суддя Шевель О. В.