Справа № 460/187/15-а
Провадження №2а-460/82/15
"19" жовтня 2015 р. м.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Варениця В.С.
з участю секретаря Мельник Є.Є.
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2
під час розгляду у відкритому судовому засіданні в місті Яворові
адміністративної справи за позовом ОСОБА_3
до Яворівської міської ради, третя особа ОСОБА_4,
про скасування рішень органу місцевого самоврядування,-
22.01.2015 року позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовною заявою, позовні вимоги по якій під час судового розгляду було уточнено та збільшено, в якій просить постановити рішення, яким визнати протиправними та скасувати рішення Яворівської міської ради №569 від 18.11.2014 року «Про надання дозволу на виготовлення детального плану території розміщення земельної ділянки гр.ОСОБА_4М.» та №56 від 28.05.2015 року «Про затвердження детального плану території розміщення земельної ділянки гр.ОСОБА_4М.»
В підготовчій частині судового засідання виникло питання про закриття провадження в адміністративній справі.
Заслухавши думку учасників судового розгляду з даного питання, суд прийшов до наступного.
Згідно з ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі-адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
А згідно ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
2
Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган місцевого самоврядування) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
В поданому адміністративному позові позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення органу місцевого самоврядування з мотивів, що було порушено вимоги чинного законодавства щодо оприлюднення проектів оспорюваних рішень, до поданої заяи третьої особи не була подано підтверджуючих документів щодо користування земельною ділянкою в м.Яворові по вул.Завадівська, 6, оскаржуваними рішеннями Яворівська міська рада порушила її права, свободи та інтереси, не врахувала, що спірна земельна ділянка була розподілена згідно судового рішення і частина цієї земельної ділянки була в її користуванні та згідно рішення відповідача надано їй дозвіл на відновлення заїзду до будинку.
Відповідно до вимог ст.80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
За змістом ст.ст.2, 5 ЗК України рада при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб'єктом земельних відносин.
Таким чином у спірних відносинах, які склались між сторонами, відповідач як власник землі вільний у виборі суб'єктів щодо надання їм права на спірну земельну ділянка в порядку, встановленому законом, при цьому він не здійснював владних управлінських функцій.
Як наслідок, перевірка правильності формування волі однієї з сторін стосовно розпорядження землею та передання відповідних прав щодо неї, не може бути розглянуто за правилами КАС України.
Дана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України викладеними у постановах №21-34а15 від 24.02.2015р. та №21-493а14 від 11.11.2014р.
Відповідно до вимог ч.1 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Разом з тим, ст.15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. При цьому суд, відповідно до ст.21 ЦК України може визнати незаконним і скасувати правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
У відповідності до ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
За таких встановлених обставин, суд визнає, що заявлений позов ОСОБА_3 не підлагає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
3
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.157 КАС України, суд, -
провадження по справі за позовом ОСОБА_3 до Яворівської міської ради, третя особа ОСОБА_4, про скасування рішень органу місцевого самоврядування - закрити, в зв'язку з тим, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Роз'яснити позивачу ОСОБА_3 її право на звернення до суду з відповідним позовом в порядку цивільного судочинства.
Скасувати заходи забезпечення позову по ухвалі Яворівського районного суду Львівської області від 13.03.2015 року у вигляді зупинення дії рішення Яворівської міської ради Львівської області №569 від 18.11.2014 року «Про надання дозволу на виготовлення детального плану території розміщення земельної ділянки гр.ОСОБА_4М.» та заборони Яворівської міської ради Львівської області приймати рішення про затвердення детального плану території, розробленого відповідно до рішення №569 від 18.11.2014 року «Про надання дозволу на виготовлення детального плану території розміщення земельної ділянки гр.ОСОБА_4М.».
Скасувати заходи забезпечення позову по ухвалі Яворівського районного суду Львівської області від 02.07.2015 року у вигляді заборони Яворівській міській раді Львівської області погоджувати та підписувати проект землеустрою щодо відведення гр.ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,0800 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою м.Яворів, вул.Завадівська, 6 Львівської області, а також вчиняти будь-які інші дії щодо передачі вищевказаної земельної ділянки у власність гр.ОСОБА_4, а також зупинення дії рішення Яворівської міської ради Львівської області №56 від 28.05.2015 року «Про затвердження детального плану території розміщення земельної ділянки гр.ОСОБА_4М.».
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня оголошення даної ухвали, через Яворівський районний суд Львівської області.
Ухвала виготовлена в нарадчій кімнаті в одному примірнику.