Справа № 456/4088/15-а
Провадження № 2-а/456/136/2015
іменем України
19 жовтня 2015 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого-судді Гулкевича О. В.
при секретарі Кулешник С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити грошову допомогу,
позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області про визнання неправомірними дій УПФУ в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області щодо відмови в нарахуванні та виплаті їй грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій станом на день призначення, як це передбачено п.7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язання УПФУ в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області зарахувати їй до стажу роботи , що дає право на пенчію за вислугу років згідно п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 17.08.1978р. по 23.04.2015р. (включно) на посаді викладача по класу бандури в Стрийській дитячій музичній школі ім. О.Нижанківського; зобов'язати УПФУ в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області нарахувати та виплатити їй грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій на день призначення, як це передбачено п.7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стягнути на її користь судові витрати.
В судовому засіданні позивач та її представник ОСОБА_2. підтримали позовні вимоги, покликаючись на викладені в позовній заяві обставини.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області - Самбірська Н.Я. подала письмове заперечення на позов, в якому зазначила, що пунктом 7-1 розділу VI "Прикінцевих положень ''Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форм власності на посадах, робота па яких дає право на призначення пенсії за вислуга років, відповідно до пунктів «е-ж» статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і мають страховий стаж на таких посадах (для чоловіків-35 років, для жінок-30), а також якщо вони до цього не одержували будь-якої пенсії, під час призначення пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі їхніх десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1191 "Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги га її виплати".
Порядком передбачено зарахування до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, періодів роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота па яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 04.11.1993р. №909 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів від 26.09.2002р. №1436). Розділом 1."Освіта" Переліку, пунктом "позашкільні навчальні заклади" передбачено посади: директорів, їхніх заступників з навчально-виховної роботи, навчальної, виховної роботи, завідуючих відділами (лабораторіями, кабінетами), художніх керівників, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Згідно з матеріалами пенсійної справи, позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 24.04.2015 р. Страховий стаж для обчислення пенсії за віком становить 39 років 5 місяців 7 днів, враховуючи роботу на посаді викладача по класу бандури та керівника самодіяльного оркестру народних інструментів Стрийської дитячої музичної школи - 36 років 7 місяців 16 днів. Відповідно до документів Стрийської дитячої музичної школи ім.О.Нижанківського, а саме - статуту школи та довідки із управління статистики встановлено, що Стрийська дитяча музична школа є позашкільним навчальним закладом. Тому вважає, що період роботи на посаді викладача в Стрийській дитячій музичній школі ім.О.Нижанківського, яку віднесено до позашкільного навчального закладу, не дає права на призначення пенсії за вислугу років, а отже і право на виплату грошової допомоги відсутнє.
Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити, виходячи з наступного.
Статтею 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийнятті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з частиною 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З копії трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що з 16.08.1978 року вона прийнята на посаду викладача класу бандури Стрийської музичної школи ім. О.Нижанківського, де працює по теперішній час (а.с.7-8).
В судовому засіданні встановлено та сторонами не заперечується той факт, що 24.04.2015 року позивачці на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 УПФУ в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області призначено пенсію за віком. Її страховий стаж становить 39 років 5 місяців 7 днів, в тому ж рахунку й робота на посаді викладача класу бандури та керівника самодіяльного оркестру народних інструментів Стрийської дитячої музичної школи ім. О.Нижанківського - 36 років 7 місяців 16 днів.
Позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила виплатити їй одноразову грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка передбачена Постановою КМУ № 1191 від 23.11.2011 р., оскільки така при отриманні нею першої пенсійної виплати їй виплачена не була.
Листом від 29.05.2015 року № 5601/03-14 позивачу відмовлено у виплаті грошової допомоги, передбаченої п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з тим, що період роботи на посаді викладача по класу бандури та керівника самодіяльного оркестру народних інструментів Стрийської дитячої музичної школи ім. О.Нижанківського, яку віднесено до позашкільного навчального закладу, не дає права на призначення пенсії за вислугу років (а.с.11-12).
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е-ж» статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.«е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального трудового стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, мають право на пенсію за вислугу років.
Згідно зі ст.29 Закону України "Про освіту" структура освіти включає: дошкільну освіту; загальну середню освіту; позашкільну освіту; професійно-технічну освіту; вищу освіту; післядипломну освіту; аспірантуру; докторантуру; самоосвіту.
Стаття 21 Закону України "Про позашкільну освіту" передбачає, що права, обов'язки та соціальні гарантії для педагогічних працівників позашкільного навчального закладу визначаються Конституцією України, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
На підставі п.6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 433 від 06.05.2001 року, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші), належать до позашкільних навчальних закладів.
Тобто, виходячи з наведеного, Стрийська дитяча музична школа ім. О.Нижанківського відноситься до позашкільного навчального закладу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963 «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» посада викладача музичної школи включена до переліку посад педагогічних працівників.
Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04 листопада 1993 року «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» не передбачено посад викладача по класу бандури.
Водночас дорученням Кабінету Міністрів України від 06 січня 1995 року № 397/21 дію зазначеної постанови поширено на й на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання, без внесення змін до вказаної постанови.
У п.3.4 рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року N 4-рп/2007, зазначено, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Частиною 1 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частина 1 статті 71 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, позивач по справі ОСОБА_1 працювала з 16.08.1978 року на посаді викладача по класу бандури у Стрийській музичній школі ім. О.Нижанківського, з 27.04.2015 року позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області як пенсіонер за віком. Тобто з настанням пенсійного віку до цього часу вона на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області не перебувала та будь-яку іншу пенсію не отримувала.
Представник відповідача не надала суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності дій У ПФУ в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті грошової допомоги.
Аналізуючи встановлені обставини у справі та положення чинних нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що доводи відповідача, викладені у запереченні, спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який має позивач, становить понад тридцять дев'ять років, що підтверджується матеріалами справи, у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови у зарахуванні спірного періоду роботи до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, є неправомірними, тому вважає за необхідне зобов'язати відповідача зарахувати зазначений період роботи до вказаного спеціального стажу і нарахувати та виплатити грошову допомогу, передбачену п.7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України у випадку якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 11,17,18,69,70,71,104,159,161-163,167 КАС України, суд
позов задоволити. Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років згідно п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 період роботи з 17.08.1978р. по 23.04.2015р. (включно) на посаді викладача по класу бандури в Стрийській дитячій музичній школі ім. О.Нижанківського.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій на день призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути з Державного бюджету України в особі Стрийського УДКСУ Львівської області на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Стрийський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Головуючий-суддя О. В. Гулкевич