79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
12.10.2015р. Справа№ 914/2872/15
За позовом: Прокурора міста ОСОБА_1
До відповідача-1: Львівська міська рада, м.Львів
До відповідача-2 : ТзОВ «ОСОБА_1 плюс», м.Львів
Про визнання протиправними та скасування ухвал Львівської міської ради №3794 від 31.07.2014 року і № 4068 від 20.11.2014 року та визнання недійсним договору оренди землі від 10.12.2014 року, укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ «ОСОБА_1 плюс».
Суддя Березяк Н.Є
Секретар судового засідання Кравець О.І.
В судове засідання з'явились:
від прокуратури: ОСОБА_2- прокурор
від відповідача-1 :ОСОБА_3 - представник по довіреності
від відповідача-2 : ОСОБА_4 - представник по довіреності
Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.
Суть спору: Подано позов виконуючим обов'язки прокурора міста ОСОБА_1 до Львівської міської ради та до ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» про визнання протиправними та скасування ухвал Львівської міської ради №3794 від 31.07.2014 року і № 4068 від 20.11.2014 року та визнання недійсним договору оренди землі від 10.12.2014 року, укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ «ОСОБА_1 плюс».
Розгляд справи відкладався з підстав і мотивів, викладених в ухвалі суду.
В судових засіданнях судом було оглянуто оригінали документів, які в належно завірених копіях долучені до позовної заяви та матеріалів справи.
В судових засіданнях прокурор позовні вимоги підтримав, просив задоволити позов з підстав і мотивів, викладених в позовній заяві та матеріалів справи. В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на ті обставини, що Львівською міською радою при наданні земельної ділянки в оренду ТзОВ «ОСОБА_1 плюс», було порушено положення Земельного кодексу України, а саме передача в оренду земельної ділянки без дотримання процедури такої передачі , а саме - без проведення земельних торгів.
Крім того, прокурором м.Львова подано заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони Львівській міській раді і її структурним підрозділам, ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» а також будь-яким іншим особам вчиняти дії , пов'язані з розпорядженням земельною ділянкою та її використанням а також заборонити реєстраційній службі Львівського міського управління юстиції вчиняти будь-які дії щодо реєстрації права власності чи права користування земельною ділянкою , права власності на об'єкти, що розташовані на спірній земельній ділянці.
В судовому засіданні представник прокуратури не довів необхідність вжиття обраних ним заходів забезпечення позову як і не обґрунтував неможливість виконання рішення суду у разі не вжиття таких заходів. Враховуючи ті обставини, що предметом даного спору є скасування ухвал Львівської міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та його затвердження і передача земельної ділянки в оренду, а не у власність, спірна земельна ділянка не вибуває з власності територіальної громади, а відтак відсутні підстави застосування заходів забезпечення позову в порядку передбаченому ст..66-67 ГПК України.
Представник відповідача-1 проти позову заперечила з тих підстав, що оскаржувані ухвали прийняті міською радою в межах наданих їй повноважень, не суперечать положенням земельного законодавства та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», просить в задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача-2 проти позову заперечує, посилається на ті обставини, що відповідно до оскаржуваних ухвал йому погоджено місце розташування земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул.. Стрийській, 195 у м. Львові а також затверджено проект відведення та надання земельної ділянки в оренду терміном на 10 років. Як стверджує відповідач-2, оскаржувані ухвали прийняті Львівською міською радою в межах наданих їй повноважень на підставі поданих товариством документів з дотриманням встановленого Законом порядку. На підставі дозвільної документації, отриманої від відповідача-1 товариством проведено великий комплекс робіт по геодезії, геології, метрології, в якості добровільного внеску , спрямованого на покращення прилеглої інфраструктури за власні кошти придбано і висаджено по вул. Стрийській 90 штук дерев , сплачено пайовий внесок у створення і розвиток інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста ОСОБА_1 і у випадку скасування зазначених вище ухвал та визнання недійсним договору оренди йому буде завдано збитки в сумі, що перевищує 10 млн. гривень, які йому належить відшкодувати з місцевого бюджету.
16.09.2015 року відповідачем-2 було подано клопотання про зупинення провадження у справі до закінчення розгляду справи за позовом ОСОБА_5 до Львівської міської ради за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору ТзОВ «ОСОБА_1 плюс»» про визнання протиправною і скасування ухвали Львівської міської ради №4068 від 20.11.2014 року. Проаналізувавши подане відповідачем клопотання суд відмовив в його задоволенні з огляду на ті обставини, що підставою поданого позову є інші обставини, ніж зазначені прокурором в позовній заяві і вирішення зазначеної вище справи не перешкоджає з'ясуванню обставин , що є підставою позовних вимог прокурора м.Львова.
В судовому засіданні 12.10.2015 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
10.12.2014 року між Львівською міською радою та ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» було укладено Договір оренди земельної ділянки площею 3,0777 га , яка знаходиться у м.Львові по вул. Стрийській,195, наданої для будівництва та обслуговування багатоповерхової житлової забудови .
Передумовою для укладення договору стали ухвала Львівської міської ради №3794 від 31.07.2014 року « Про погодження ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул.. Стрийській,195», та ухвала Львівської міської ради № 4068 від 20.11.2014 року «Про затвердження ТзОВ «Квіти Львова-плюс» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Стрийській,195 ТзОВ «ОСОБА_1 плюс».
Звертаючись з позовом до суду про скасування зазначених вище ухвал Львівської міської ради та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, прокурор міста ОСОБА_1 посилається на порушення інтересів держави, відсутність органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції, необхідність захисту інтересів держави, в основі яких є охорона землі, як національного багатства. В обґрунтування своїх вимог прокурор зазначає, що передача земельної ділянки в оренду була здійснена порушенням порядку її передачі, а відтак просить визнати недійсними та скасувати зазначені вище ухвали та визнати недійсним договір оренди.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані і не підлягають до задоволення.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного:
Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. ( із змінами і доповненнями).
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 зазначеного Закону до виключної компетенції пленарних засідань сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Отже, рішення відповідача щодо земельних відносин повинні відповідати та ґрунтуватись на законі, що регулює дані відносини.
Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ч. 1 ст. 2 Земельного кодексу України). Вони регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, з метою захисту інтересів держави прокурор просить визнати протиправними та скасувати ухвалу Львівської міської ради №3794 від 31.07.2014 року « Про погодження ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул.. Стрийській,195», та ухвалу Львівської міської ради № 4068 від 20.11.2014 року «Про затвердження ТзОВ «Квіти Львова-плюс» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Стрийській,195 ТзОВ «ОСОБА_1 плюс», з підстав порушення при їх прийнятті норм ч.2 ст.124 Земельного кодексу України, а саме : надано дозвіл на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів.
Зазначені доводи прокурора необґрунтовані і спростовуються наступним:
Відповідно до положень ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить розпорядження землями територіальної громади, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою та інші.
Обсяг повноважень міської ради щодо розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок у в орендне користування відповідає наявним правам суб'єкта права на землю. Міська рада вправі володіти, користуватися і розпоряджатися землями комунальної власності у повному обсязі, встановленому для суб'єктів права власності Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» тощо. Як землевласник, територіальна громада м.Львова через Львівську міську раду може передавати земельні ділянки із земель комунальної власності у користування юридичних осіб за плату із покладанням на обов'язків використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.
У відповідності до ч.2 ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
В силу приписів ч.1 ст. 134 ЗК України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них ( оренда, суперфіцій, емфітевзис) у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах ( земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
При цьому, ч.2 ст.134 ЗК України, передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах ( земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна ( будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Квіти Львова Плюс» звернулося до Львівської міської ради у встановленому порядку з пакетом документів, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №605 від 08.08.2014р. «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада». До заяви ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» було подано довідку про правовий статус земельної ділянки від 22.05.2014р. №40/01-15/1790, згідно якої земельна ділянка на вул. Стрийській, 195 у м. Львові входить в межі земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ВАТ «Квіти Львова» без належно оформлених правовстановлюючих документів на землекористування, згода, оформлена нотаріально, була надана ПрАТ «Квіти Львова» (правонаступником ВАТ «КВІТИ ЛЬВОВА»), про те, що воно не заперечує проти вилучення зі свого користування частини земельної ділянки площею 3,0777га, що розташована за адресою м.Львів, вул.Стрийська,195 у користування ТОВ «КВІТИ ЛЬВОВА ПЛЮС», договори купівлі-продажу по Ѕ частки нерухомого майна від 29.05.2014р. на теплиці, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за ТОВ» «Квіти Львова Плюс» зареєстровано об'єкти нерухомого майна - теплиця «Н-1» №1 площею 1601, 2 кв.м. та теплиця «Н-1» №2 площею 1601,2 кв.м. на вул. Стрийська, 195.
Як стверджує відповідач-1, у зв'язку із наявністю вказаних документів на нерухоме майно, Львівська міська рада керувалася при прийнятті оскаржуваної ухвали частиною 2 ст. 120 Земельного кодексу України.
Що стосується доводів прокурора про передачу в оренду земельної ділянки площею більшою, ніж площа під об'єктами нерухомого майна, розміщеними на цій земельній ділянці, то слід зазначити, що ні положеннями Земельного кодексу України, ні Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не встановлено обмежень площ земельних ділянок, якими, в межах наданих повноважень, має право розпоряджатися міська рада.
Стосовно доводів прокурора про передачу земельної ділянки з порушенням порядку її цільового використання, то слід зазначити наступне:
Згідно поданої ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» довідки про правовий статус земельної ділянки від 22.05.2014р. №40/01-15/1790, за категорією земель дана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення.
Як вбачається з листа управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради від 12.06.2014р. №2401-711 земельна ділянка на вул. Стрийській, 195 в м.Львові (згідно поданого плану земельної ділянки) відповідно до відкоригованого Генерального плану міста ОСОБА_1, затвердженого ухвалою сесії Львівської міської ради від 30.09.2010р.№3924, знаходиться в межах території багатоповерхової житлової забудови, частково в межах території громадських центрів, комплексів та об'єктів та частково в межах червоних ліній вулиці.
Відповідно до детального плану території, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 21.05.2009р. №2650 та від 14.11.2012р. №1828 на даній території передбачено розміщення житлової і громадської забудови.
Положеннями пункту 1 ст.20 Земельного кодексу України передбачено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Частиною 2 ст.20 Земельного кодексу передбачено, що зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про надання цих земель у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою.
Як вбачається з листа Головного управління Держземагентства у Львівській області від 16.09.2014р. №19-13-0.5-8230/2-34 надання земельних ділянок для будівництва житлових будинків проводиться без відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва. Відповідно до ст. 208 Земельного кодексу України від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва звільняються громадяни та юридичні особи у разі використання земельних ділянок під будівництво і обслуговування жилих будинків і господарських будівель.
Таким чином, Львівською міською радою передано ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» в строкове платне користування терміном на десять років земельну ділянку , розташовану у м.Львові по вул.. Стрийській 195 для будівництва та обслуговування багатоповерхової житлової забудови, що відповідає Генеральному плану м.Львова, затвердженого ухвалою сесії Львівської міської ради від 30.09.2010р.№3924.
Положеннями ч.1 ст. 21 ЦК України передбачено, що «суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси».
Звертаючись із позовом в інтересах держави, прокурором не обґрунтовано та не надано жодних доказів порушення прав чи інтересів держави чи інших осіб.
З огляду на викладене, проаналізувавши оскаржувані рішення на предмет їх відповідності нормам чинного законодавства, судом встановлено, що оскаржувані ухвали Львівської міської ради не суперечать актам цивільного законодавства та не порушують економічних інтересів держави, оскільки на підставі договору оренди від 10.12 2014 року ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» сплачує орендну плату в розмірі обчисленому з врахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством в розмірі 475366,15 грн на рік. що свідчить про безпідставність висновків позивача щодо порушення економічних інтересів держави.
Є необґрунтованими і не заслуговують на увагу суду доводи позивача в частині позовних вимог про визнання недійсним договору оренди землі від 10.12.2014 року та застосування наслідків недійсності правочину.
Відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України.
Статтею 203 ЦК України встановлено такі загальні вимоги, дотримання яких є необхідним для чинності правочину . Враховуючи ті обставини, що при укладенні договору оренди від 10.12.2014 року сторонами договору було дотримано вимоги ст.203 ЦК України, будь-які вимоги позивача щодо визнання недійсним зазначеного договору є безпідставними.
З огляду на викладене, виходячи з положень чинного законодавства України, матеріалів та обставин справи, враховуючи практику застосування законодавства вищими судовими інстанціями, суд прийшов до висновку , що позов не обґрунтований і не підлягає до задоволення.
Керуючись 3,4,41,42,43, 44;45,46,12,32,33,34,35,36,43,49,82,84,85 ГПК України, суд , -
В задоволенні позову прокурора міста ОСОБА_1 до Львівської міської ради та до ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» про визнання протиправними та скасування ухвал Львівської міської ради №3794 від 31.07.2014 року і № 4068 від 20.11.2014 року та визнання недійсним договору оренди землі від 10.12.2014 року, укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ «ОСОБА_1 плюс» відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19.10.2015 року.
Суддя Березяк Н.Є.